Najtańsze sposoby budowy domu

Marzenia o własnym domu zazwyczaj przekreśla jego cena. Jednak nie zawsze musi tak być. Warto sobie przeprowadzić dokładny kosztorys całości, aby wiedzieć, która część będzie najdroższa.

Pozwolenia i uzgodnienia

Zawsze warto dobrze żyć z sąsiadami aby nie robili problemu z przyłączami. Prąd jest w tej kwestii najważniejszy. I o ile studnię można zrobić we własnym zakresie o tyle energię elektryczną musimy podłączyć się do sieci.

Przekształcanie działki

Jeśli mamy działkę rolną niekoniecznie musimy przekształcać ją całą. Wystarczy ten teren na którym będzie stał dom oraz droga dojazdowa od granicy do domu.

Co jest najdroższe w budowie domu

Zanim będziemy wybierać projekt należy zapoznać się z technologiami jakie są dostępne na naszym rynku i wybrać tą najtańszą.

Ceny rynkowe

Jeśli chodzi o fundamenty to ceny są zróżnicowane w zależności od regionu. Jednak zawsze trzeba się liczyć, że fundament musi być dobrze zrobiony. Więc nie warto na nim oszczędzać. Dla cięcia kosztów należy od razu wykluczyć piwnicę.

Koszt ścian zależy od ceny materiału na nie. Są różnego rodzaju pustaki oferowane przez różne firmy. Można także wznosić ściany ze słomy i tynkować gliną. Wybór należy do nas. Warto zawczasu policzyć ile nas będzie kosztowała cała ściana łącznie z ociepleniem i tynkami. Może się wtedy okazać, że tańsza jest inna opcja.

Dach i jego pokrycie. To także część, której nie zrobimy sami więc musimy się pogodzić z kwotą jaką ustanawia rynek. Zawsze warto poszukać tańszych opcji w mniejszych tartakach. Sprawdzajmy zawsze jakość drewna, aby nie było spękane etc.

Najdroższa część domu

Wbrew pozorom stan surowy to dopiero początek wydatków. Koszty zaczynają rosnąć przy wykańczaniu. Czyli okna i drzwi. Następnie instalacje, kolejno tynku wewnętrzne, malowanie i podłogi.

Wyprzedaże końcówek kolekcji

To najlepszy sposób na zdobycie większości materiałów wykończeniowych. Także warto poszukać ogłoszeń na portalach internetowych w swojej okolicy. Zawsze coś komuś po budowie zostaje i chce się pozbyć nawet za połowę ceny. Jednak tu trzeba dobrze umieć liczyć, ewentualnie targować się.

Tania siła robocza

Najtańszą siłą roboczą jest zawsze rodzina. Jeśli tylko mamy możliwość prośmy o pomoc. Każdy do czegoś się nadaje. Kiedyś w budowie domu pomagali także sąsiedzi. Więc warto myślę i dziś niekoniecznie zapędzać ich do roboty, ale poprosić o radę, może mają kontakty do ekip budowlanych czy składów z dobrymi cenami.

Na koniec jest recykling. Nie wszystko nadaje się do recyklingu, ale taki podjazd można zrobić tanio biorąc gruz z rozbiórki. Niekiedy udaje się dostać drzwi drewniane, które tylko należy poddać renowacji. Im więcej takich rzeczy użyjemy tym mniej zaśmieci naszą planetę.

admindo

One thought on “Najtańsze sposoby budowy domu”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.