Ogrzewanie na podczerwień – wady i zalety

Wśród form pozyskiwania ciepła, które dostępne są na rynku, jednym z rozwiązań jest ogrzewanie na podczerwień. Jak działają takie elektryczne urządzenia grzewcze? Dowiesz się tego z artykułu, a także poznasz wady i zalety ogrzewania na podczerwień.

Ogrzewanie na podczerwień – zalety

Warto zacząć od przedstawienia zalety, jaką jest samo działanie ogrzewania na podczerwień. Przekształca prąd elektryczny w promieniowanie ciepłe, co sprawia, że uwalniane jest bezpośrednio do otoczenia. W efekcie, pomieszczenie, a także sąsiednie przestrzenie nagrzewają się szybciej i bardziej równomiernie.

Ogrzewanie na podczerwień działa bardzo dobrze w starym budownictwie, które nie jest odpowiednio izolowane. Jest to głównie spowodowane tym, że ściany takich pomieszczeń efektywnie odbijają promieniowanie cieplne.

Jako zaletę należy także wymienić cenę zakupu takiej formy ogrzewania. Są to rozwiązania zazwyczaj tańsze niż standardowe grzejniki, czy ogrzewanie podłogowe. Dodatkowo charakteryzują się dość prostym montażem, a same urządzenia można dobrze wkomponować w wystrój pomieszczenia.

Ogrzewanie na podczerwień
Fot. Panel grzewczy na podczerwień WEBER z termostatem, funkcją sterowania poprzez Wi-Fi + pilot z możliwością zawieszenia jak i postawienia, cena ok. 375 zł  / Źródło: https://swatt.pl/pl/621-grzejniki-na-podczerwien

Warto podkreślić, że generalnie podczerwień ma korzystny wpływ na nasze zdrowie, jest często stosowana w medycynie. Co więcej, wpływa także pozytywnie na nasze samopoczucie. Pod względem zdrowotnym warto zaznaczyć, że ogrzewanie na podczerwień zapobiega rozwojowi pleśni. Alergicy także mogą być zadowoleni z tego rozwiązania, ponieważ nie powoduje wzniecania kurzu.

Ogrzewanie na podczerwień można zastosować w postaci specjalnych mat grzewczych, które stosuje się jako ogrzewanie podłogowe. Dostępne są także grzejniki elektryczne na podczerwień, które są świetnym rozwiązaniem do dogrzewania pomieszczeń, ale także nowoczesne panele ścienne, które mogą stanowić zarówno ogrzewanie główne jak i służyć do dogrzewania pomieszczeń np. w okresach przejściowych.

Ogrzewanie na podczerwień – wady

Minusem ogrzewania na podczerwień jest konieczność korzystania z prądu. Skala tej wady będzie zależeć od źródła pozyskiwania energii elektrycznej. Jeśli pobierasz ją np. z własnych paneli fotowoltaicznych, to istnieje możliwość dużej oszczędności na kosztach. W innym wypadku ta kwestia będzie zależeć od aktualnej ceny za energię elektryczną. Zastanów się także nad wielkością budynku, jaki zamierzasz ogrzewać oraz tego, z jaką częstotliwością urządzenia grzewcze będą używane. Nastaw się na to, że w okresie zimowym, ogrzewanie będzie częściej włączone, co generuje wyższe rachunki za prąd.

Minusem może być też fakt, że ogrzewanie na podczerwień generuje tylko ciepło. To oznacza, że do podgrzewania wody musisz zakupić dodatkowe urządzenie. 

Dla niektórych może być wadą to, że ogrzewanie na podczerwień najlepiej działa w pomieszczeniach dość małych lub takich, które nie są używane na co dzień. Aczkolwiek to zależy od rozwiązania, jakie zastosujesz. W przypadku ogrzewania podłogowego, w którym stosowane są maty grzewcze lub zainstalowania odpowiedniej ilości paneli ściennych, zapewnisz sobie komfort cieplny, bez względu na wielkość pomieszczenia.

Podsumowanie

Jak widzisz, ogrzewanie na podczerwień, ma zarówno sporo zalet, jak i wad. Coś, co dla Ciebie może być wadą, dla drugiej osoby i przeznaczenia – dużą zaletą. Kluczowe jest tutaj odpowiednie dobranie systemu ogrzewania do swoich potrzeb i oczekiwań, ale także wielkości budynku oraz częstotliwości przebywania w nim.

Artykuł powstał przy współpracy z Hurtownia Instalacyjna SWATT.PL

Zdjęcie tytułowe: Elektryczny grzejnik na podczerwień / Źródło: Adobe Stock.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.