Zalety i wady okien drewnianych

Artykuł partnera.

Obecnie większość inwestorów decyduje się na zakup okien PCV — rzadziej na okna z aluminium czy drewna. Dobór odpowiedniej stolarki okiennej ma wpływ na koszty ogrzewania domu, a także na wyciszenie wnętrz i estetykę budynku. Miłośnicy klasycznych rozwiązań zastanawiają się nad zakupem stolarki drewnianej — warto poznać wady i zalety tego rozwiązania przed podjęciem ostatecznej decyzji odnośnie do doboru stolarki okiennej. Jest to w końcu decyzja rzutująca na lata.

Okna drewniane — jakie są ich zalety?

Okna drewniane w Gdyni są wykonywane z klejonej tarcicy sosnowej, dębowej, świerkowej, rzadziej z drewna egzotycznego. Klejenie tarcicy przebiega w taki sposób, by uzyskać wysoką wytrzymałość mechaniczną materiału, odpowiednią szczelność oraz zadowalające parametry izolacji akustycznej. Okna drewniane na ogół są jednoramowe i dzięki wysokiej odporności materiału można uzyskać większe formaty niż w oknach z PCV. Sztywne ramy potrafią skutecznie chronić przed zimnem, a dodatkowo mogą zostać wyposażone w funkcję antywłamaniową. Odpowiednio impregnowane i pielęgnowane okna drewniane mają długą żywotność ocenianą przez ekspertów nawet na 50 lat. Co ważne, drewno można łatwo dopasować do każdej stylistyki wnętrza i bryły budynku. Kupując okna drewniane, warto zwrócić uwagę na sposób ich produkcji — przy klejeniu słoje powinny być ułożone w sposób naprzemianległy — wówczas profile będą odporne na odkształcenia.

Okna drewniane — jakie są ich wady?

Drewniana stolarka okienna nie jest pozbawiona wad. Głównym problemem okazuje się…cena. Okna wykonane z prawdziwego drewna są wydatkiem, który może znacząco obciążyć kieszeń, dlatego większą popularnością cieszą się okna wykonane ze znacznie tańszego PCV. Proces samego klejenia i obróbki okien drewnianych jest znacznie bardziej pracochłonny niż w przypadku zautomatyzowanej produkcji PCV. Problemem okien drewnianych może być konieczność ich regularnej konserwacji, co wymaga czasu, wiedzy i środków finansowych — jeśli materiał nie jest odpowiednio zaimpregnowany i zabezpieczony przed wilgocią, to ramy mogą się odkształcać, pokrywać pleśnią i tracić naturalną barwę. Takie okna nie wyglądają estetycznie, a dodatkowo działanie wilgoci i wahania temperatury obniżają ich wytrzymałość.

Okna drewniane czy PCV — jakiego wyboru dokonać?

Ciężko jest jednoznacznie stwierdzić, czy wybrać stolarkę okienną drewnianą, czy wykonana z PCV. Głównym kryterium jest zasobność portfela inwestora. Przy braku odpowiednich środków na szybkie wykończenie domu inwestowanie w okna drewniane nie jest dobrym wyborem — nawet najlepsze okna może uszkodzić temperatura czy wilgoć. Jeśli jednak inwestorowi zależy na jakości i solidnym wykonaniu, a dodatkowo ma na względzie walory estetyczne to stolarka drewniana będzie zadowalającym wyborem. Odpowiednio wykonane i zamontowane okna drewniane przetrwają całe pokolenie, czego nie można powiedzieć nawet o najlepszych oknach z tworzywa sztucznego. Warto porównać oferty kilku firm oferujących stolarkę okienną z PCV i drewnianą, porozmawiać z doradcą i obejrzeć realizacje na żywo. Dopiero wówczas można podjąć ostateczną decyzję odnośnie zakupu.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.