Oto 3 sałatki z kalafiora, które warto spróbować!

Kalafior często bywa niedocenionym warzywem. Warto jednak wiedzieć, że kalafior, zaliczamy do grupy warzyw krzyżowych. Bogaty jest on w cenne składniki odżywcze. To białe warzywo charakteryzuje wysoka zawartość błonnika, witaminy C, witaminy K oraz kwasu foliowego. Co istotne, kalafior stał się jednym z najmodniejszych przysmaków ostatnich lat. Gości w menu najlepszych restauracji na całym świecie. Swoją rosnącą popularność zawdzięcza orzechowemu i lekko słodkiemu smakowi. Co więcej, kalafior może być spożywany zarówno w formie surowej, jak i po wstępnej obróbce termicznej.

Kalafior jest łatwo dostępnym warzywem, które może być przyrządzone na wiele różnych sposobów. Można go gotować w wodzie, jak i na parze. Dużą popularnością cieszy się grillowany, pieczony, a także smażony w głębokim tłuszczu. Kalafior świetnie nadaje się także do sałatek. Poniżej kilka szybkich przepisów na pyszne i łatwe sałatki z kalafiora, które bez problemu przyrządzisz samodzielnie w swojej kuchni!

Powody, dla których warto jeść kalafior

Kalafior to warzywo o niskiej kaloryczności. Bogate jest w witaminy oraz cenne substancje odżywcze. Spożywanie kalafiora zmniejsza ryzyko wystąpienia wielu chorób. Przede wszystkim, regularne jedzenie tego białego warzywa zmniejsza ryzyko wystąpienia cukrzycy, chorób serca oraz otyłości. Kalafior, wraz z innymi warzywami, pozytywnie działa na samopoczucie i ogólny stan zdrowia.

Badania pokazują, że kalafior korzystnie wpływa na procesy trawienne i funkcjonowanie przewodu pokarmowego. Wartości odżywcze zawarte w kalafiorze chronią organizm przed wieloma dolegliwościami układu pokarmowego. Dzieje się tak, między innymi za sprawą wysokiej zawartości błonnika. Warto zaznaczyć, że błonnik wspomaga działanie układu odpornościowego, reguluje ciśnienie krwi oraz poziom cholesterolu.

Zawarte w warzywie przeciwutleniacze oraz glukozynolaty, hamują rozwój enzymów, biorących udział w rozwoju komórek rakowych. Nie bez powodu uważa się, że kalafior należy do warzyw o najsilniejszych właściwościach antynowotworowych.

Po kalafior powinny sięgać także osoby cierpiące z powodu niedoboru witamin. Już jedna szklanka surowego kalafiora zapewnia, aż 77% zalecanej dziennej dawki Witaminy C, 20% zapotrzebowania na Witaminę K oraz 10% dziennego zapotrzebowania na Witaminę B6 i kwas foliowy. Co istotne, Witamina K, oraz C odgrywa istotną rolę w produkcji kolagenu chroniącego stawy oraz kości.

Powodów, dla których warto wprowadzić kalafior do diety, jest o wiele więcej. Co istotne kalafior jest nie tylko zdrowy, ale i smaczny. Jego przygotowanie zajmuje kilka minut.

Kalafior — przechowywanie

Kalafior nadający się do spożycia powinien być biały, jędrny, pozbawiony ciemnych, oraz jasnozieloznych plam. Przed spożyciem warzywo to należy oczyścić oraz obrać z zielonych liści. Kalafior najlepiej przechowywać w lodówce, łodygą do góry. Powyższe pozwoli zapobiec gromadzeniu się nadmiernej wilgoci i tym samym gniciu warzywa. Maksymalny czas spożycia kalafiora to pięć dni od daty zakupu. Żywotność tego warzywa, może być przedłużona za sprawą mrożenia. Nie ma jednego uniwersalnego sposobu na przyrządzenie kalafiora. Może być spożywany zarówno w formie surowej, jak i po wstępnej obróbce termicznej. 

Warzywna sałatka z kalafiorem
Źródło: Freepik.com

1. Szybki przepis na pyszną sałatkę kalafiorową z żurawiną

Jeśli surowy kalafior jest ci obcy, koniecznie wypróbuj poniższą sałatkę. Przepis jest szybki i bardzo prosty. Sałatka ta stanowi idealny dodatek do obiadu, zamiast tradycyjnej sałatki typu Coleslaw.

Przygotuj:

  • Średniej wielkości kalafior,
  • majonez,
  • jogurt typu greckiego,
  • syrop klonowy lub syrop z agawy (może być miód),
  • suszoną żurawinę (około pół szklanki),
  • sól i pieprz do smaku.

Sposób przygotowania:

Kalafiora obierz z liści i dokładnie umyj. Następnie całego poszatkuj w drobne kawałki. Możesz także użyć tarki o grubych oczkach. W osobnej misce przygotuj sos. Wymieszaj majonez, jogurt, syrop klonowy lub inny wybrany przez ciebie słodzik. Przygotowany sos dopraw do smaku solą i pieprzem. Tak przygotowany dip dodaj do poszatkowanego kalafiora. Na koniec dodaj żurawinę. Najlepiej smakuje podana odrazu.

Sałatka z kalafiora w wersji wegańskiej

Sałatkę można również przygotować w wersji wegańskiej. Wówczas, zamiast majonezu jajecznego, należy użyć jego wegańskiego odpowiednika. Jeśli chodzi o jogurt, użyj sojowego.

2. Lekka sałatka z gotowanego kalafiora, pomidora i kukurydzy

Sałatka z kalafiorem, jajkami i kukurydzą to nowoczesna propozycja dla sałatki jarzynowej. Smaczna i łatwa w przygotowaniu jest doskonałą propozycją na świąteczne i rodzinne uroczystości.

Przygotuj:

  • Średniej wielkości kalafior,
  • majonez (możesz zastąpić jogurtem typu greckiego),
  • musztardę,
  • 3 jajka,
  • 2 pomidory,
  • puszkę kukurydzy,
  • sól i pieprz do smaku.

Sposób przygotowania:

Kalafior należy oczyścić, obrać oraz umyć. Następnie podziel go na różyczki i ugotuj w lekko osolonej wodzie. Pamiętaj, aby kalafior był al dente — nie może być przegotowany. 5 minut z pewnością wystarczy. Ugotowany oraz ostudzony kalafior, wrzuć do przygotowanej miski. W osobnym garnku, ugotuj na twardo jajka. Idealnie ugotowane jajka, powinny być bez czarnej otoczki wokół żółtek. W tym celu gotuj je około 11 minut. Gotowe jajka obierz ze skorupki oraz pokrój w kostkę. Kolejno wrzuć do miski z kalafiorem. W międzyczasie umyj pomidory oraz pokrój je w kostkę. Tak przygotowane, dorzuć do pozostałych składników. Na koniec dokładnie wymieszaj warzywa i dodaj do nich kukurydzę z puszki. Całość ponownie wymieszaj z dodatkiem majonezu lub jogurtu. Dopraw do smaku niewielką ilością musztardy, soli oraz pieprzu. Tak przygotowaną sałatkę z gotowanego kalafiora podawaj jako dodatek do kanapek. Smacznego!

3. Sałatka z jajkami, kalafiorem i sosem czosnkowym

Wykonanie poniższej sałatki jest niezwykle proste. Ta pyszna i łatwa sałatka idealnie pasuje do obiadu, jak i jako dodatek do kolacji. Polecana miłośnikom dań z dodatkiem sosu czosnkowego.

Przygotuj:

  • Średniej wielkości kalafior,
  • 2 duże ogórki lub 4 mniejsze,
  • koperek suszony lub świeży,
  • 2 ząbki czosnku,
  • 3 jajka,
  • jogurt typu greckiego,
  • pieprz i sól do smaku.

Sposób przygotowania:

Kalafior obierz, oczyść oraz umyj. Kolejno podziel go na różyczki i wrzuć do gotującej się, osolonej wody. Kalafior powinien być ugotowany al dente. Tak ugotowany kalafior przełóż do miski do ostygnięcia. W międzyczasie ugotuj na twardo jajka. Po ugotowaniu, jajka obierz i pokrój w kostkę. Dorzuć do ugotowanego kalafiora. W osobnej misce pokrój w kostkę ogórki i posól do smaku. Odczekaj kilka minut. Odsącz ogórki z wody oraz dodaj je do kalafiora z jajkami. W osobnej misce przygotuj sos czosnkowy. Czosnek obierz i przeciśnij przez prasę lub drobno posiekaj. Do czosnku dodaj kilka łyżek jogurtu i posiekany koperek. Dopraw solą i pieprzem do smaku. Do warzyw i jajek dodaj sos. Wszystko dokładnie wymieszaj.

Sałatka z kalafiorem i jajkiem może być przygotowana w wersji wegańskiej. Wystarczy, że podczas przygotowań pominiesz jajka, a jogurt zastąpisz wersją roślinną.

Smacznego!

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.