Popularne kwiaty doniczkowe – top 10!

Każdy z nas uwielbia otaczać się zielenią w naszych domach. Kwiaty doniczkowe oczyszczają powietrze, poprawiają nastrój, stanowią żywa dekoracje naszych pomieszczeń. Jakie rośliny zielone wybrać? Poniżej przedstawiamy top 10 najpopularniejszych kwiatów. Znalezienie najlepszej rośliny, którą pokochasz, jest bardzo proste. Dowiedz się więcej z naszego artykułu i zdecyduj się na jedną z tych cudownych roślin!

Co musisz wiedzieć przed zakupem kwiatów doniczkowych?

Zanim kupisz rośliny doniczkowe, powinieneś uzyskać niezbędne informacje na temat pielęgnacji i uprawy kwiatów w doniczkach. Każda roślina bowiem, nawet jeśli jest uważana za odporną i bezpretensjonalną, wymaga uwagi z Twojej strony. Uprawa kwiatów jest to pewna odpowiedzialność, a pod wieloma względami stan i wzrost rośliny zależy od formy, w jakiej ją pozyskałeś.

W zależności od rodzaju rośliny, którą wybrałeś do dekoracji swojej przestrzeni biurowej lub mieszkalnej, zasady jej pielęgnacji mogą się od siebie różnić. Niektóre rośliny preferują dużo światła słonecznego, inne wolą cień. Jedne muszą być codziennie dokładnie podlewane, a inne gatunki wymagają dodatkowej wilgoci nie częściej niż raz w tygodniu.

Podstawowe zasady opieki najpopularniejszych kwiatów domowych

Pielęgnując popularne rośliny doniczkowe, musisz wziąć pod uwagę kilka kluczowych zasad. Należy przestrzegać je podczas trzymania roślin w domu, biurze lub na zewnątrz.

Popularne rośliny doniczkowe, a zasady ich pielęgnacji:

  • Nie zaleca się zbyt intensywnego podlewania roślin doniczkowych. Faktem jest, że system korzeniowy, potrzebuje nie tylko wilgoci, ale także tlenu. Dlatego przy nadmiarze wody większość roślin może szybko umrzeć.
  • Niezbędne jest utrzymanie wilgotności w pomieszczeniu. Szczególnie pamiętac trzeba o tym w okresie zimowym, kiedy w powietrzu panuje zwiększona suchość, ze względu na centralne ogrzewanie. Niektóre kwiaty i rośliny poczują się w tym czasie bardziej komfortowo w Twoim domu, jeśli spryskasz ich liście wodą. Jednak taka pielęgnacja nie jest konieczna dla wszystkich gatunków roślin.
  • Po pewnym czasie rośliny rosną, powiększają się i tracą swój pierwotny wygląd. Dlatego należy je przesadzać do dużych pojemników w celu dalszego rozwoju systemu korzeniowego.
  • Śledź potrzeby każdej z roślin, ponieważ niektóre rośliny w zależności od pory roku, wymagają innej pielęgnacji.
  • Podczas pielęgnacji roślin musisz mieć przy sobie specjalny sprzęt, taki jak opryskiwacz, konewka, zestaw doniczek, lina do wiązania, drut do podparcia.

 1. Popularne kwiaty doniczkowe: Anturium

Jest najliczniejszym rodzajem rośliny z rodziny Aroidów (Araceae). Łacińska nazwa tego rodzaju pochodzi od starożytnych greckich słów „kwiat” i „ogon”.

Miejsce narodzin anturium lub kwiatu flaminga, jak to się inaczej nazywa, to Ameryka Środkowa i Południowa.

Liście anturium o różnych kształtach: sercowate, łopatkowate, zaokrąglone, występują gatunki z rozciętymi liśćmi. Powierzchnia liści jest matowa lub błyszcząca. W wilgotnym lesie deszczowym liście anturium mają wyjątkową zdolność, by podążać za słońcem. Kwiat anturium jest dość kapryśny.

Jak pielęgnować tę roślinę?

Główne wymagania dotyczące hodowli anturium są następujące:

  • Jasne, ale rozproszone oświetlenie, dopuszczalny jest półcień. Charakterystyczną cechą tej rośliny jest to, że może rosnąć nawet na północnym oknie. Jednak najlepszym miejscem na anturium będzie zachodnia lub wschodnia strona pokoju. Najważniejsze, żeby roślina nie była eksponowana na działanie bezpośrednio skierowanego światła. Jest to szkodliwe dla kwiatu. Aby rozkwitł zimą, trzeba go lekko podświetlić.
  • Stabilna, bez ostrych wahań, temperatura, w przybliżeniu odpowiadająca temperaturze naturalnego środowiska – czyli 20-25 stopni Celsjusza. Zimą temperatura nie powinna spaść poniżej +16 stopni Celsjusza. Jednak anturium należy umieszczać z dala od urządzeń grzewczych. Przeciągi są kategorycznie wykluczone — są dla niego destrukcyjne.
  • Obecność wysokiej wilgotności można stworzyć poprzez regularne mycie liści i tym samym zmywanie kurzu lub wycieranie wilgotną gąbką. Należy jednak uważać, aby woda nie dostała się na kwiatostany. Jeśli tak się stanie, to zostaną one poplamione i szybko odpadną. Po takiej „kąpieli” krople z liści należy zawsze zbierać serwetką. Można również spryskać powietrze wokół rośliny. Rób to jednak ostrożnie, aby spray nie dostał się na kwiaty i liście.

Dodatkowo warto pamiętać

  • Podlewanie należy przeprowadzać miękką, letnią wodą, raz na trzy do czterech dni, przy ciepłej pogodzie i raz w tygodniu zimą. Potrzebę podlewania można określić na podstawie górnej warstwy gleby: jeśli jest sucha, można ją podlewać. W tym procesie ważne jest utrzymanie równowagi. Nie należy dopuszczać do przesuszenia ziemi ani nadmiaru wilgoci. Dlatego po zabiegu konieczne jest spuszczenie nadmiaru wody z tacy. Jednak gleba musi pozostać wilgotna. Surowo zabrania się podlewania rośliny zimną wodą lub wodą z wapnem, po takiej pielęgnacji liście żółkną.
  • Podczas wzrostu i kwitnienia, wiosną i latem, dwa razy w miesiącu należy podawać roztwór mineralny i nawóz organiczny naprzemiennie ze sobą, jednocześnie zmniejszając dawkę wskazaną w instrukcji o połowę. Przyda się również wykonanie opatrunku dolistnego wraz z podlewaniem. Co jakiś czas stosuje się słaby płynny nawóz do roślin domowych. Aby jednak prawidłowo określić wymagany nawóz i jego dawkę, warto zasięgnąć porady specjalisty.
  • Młode rośliny w wieku poniżej pięciu lat należy przesadzać co roku, dorosłe — raz na dwa lata. Za każdym razem należy dodawać nową mieszankę ziemną. Do przesadzania stosuje się płytkie i szerokie doniczki z dobrym drenażem.

2. Dracaena Varneschi

Dracena jako roślina doniczkowa

Dracaena Warneckii (Dracaena Warneckii) to rodzaj pachnącej draceny, bezpretensjonalnej rośliny wieloletniej, która w domu może dorastać do 2 metrów wysokości. Gatunek ten wyróżnia się wąskimi liśćmi wyrostka mieczykowatego, o długości do pół metra i szerokości około 5 cm. Kolor liści jest bogaty w zieleń z piękną srebrzystą (rzadziej żółtą) obwódką wokół krawędzi.

Dracaena to roślina, która wygląda jak krzew lub drzewo o różnych kształtach i rozmiarach. Kraje afrykańskie i azjatyckie są uważane za ojczyznę draceny. Niektóre gatunki występują w tropikach i Ameryce Środkowej. Dziś uprawa draceny stała się popularna i modna. Roślina ta dobrze zakorzenia się w domu i ozdabia wiele przestrzeni biurowych, ale wymaga pewnej pielęgnacji.

Aby zachować dekoracyjność, roślina potrzebuje dostatecznej ilości światła słonecznego. Poza tym jest gotowa wytrzymać nawet bardzo trudne warunki uprawy.

Lepiej jest umieścić doniczkę z rośliną z boku południowego okna, aby światło było rozproszone. Zaleca się podlewanie jej nie więcej niż 1 raz w tygodniu i dopiero po lekkim wyschnięciu gleby w doniczce. Podobnie, jak wiele innych egzotycznych roślin, Varneschi uwielbia być regularnie spryskiwany. Przy normalnej wilgotności tworzy bardziej bujne i jaskrawo kolorowe rozety.

3. Campanula – poznaj ten popularny kwiat doniczkowy!

Campanula to szeroko rozpowszechniona roślina z rodziny dzwonkowatych. Istnieje około 300 rodzajów dzwonków.

Dzwonek nie lubi bezpośredniego światła słonecznego, ale zimą może kwitnąć na południowych oknach. Od stycznia, kiedy dzień zaczyna się wydłużać, wystarczy skąpe zimowe słońce.

Oświetlenie. Jasne, ale rozproszone światło, zacieniające od bezpośredniego słońca na południowym oknie. Najlepsze miejsca – okna wschodnie lub zachodnie. Jeśli światła jest za mało, pędy rozciągają się, zwiększa się odległość między liśćmi, a roślina traci  dekoracyjność.

Temperatura powinna być miarkowana. Więcej niż 22 stopnie nie jest pożądane.

Podlewanie. Obfite wiosną — latem w okresie wzrostu i kwitnienia, gleba powinna być wilgotna. Jesienią podlewanie jest ograniczone, zimą podlewanie jest bardzo rzadkie.

4. Codiaeum Petra należy do najpopularniejszych kwiatów domowych

To najbardziej znana odmiana z rozległej rodziny Euphorbia. Ludzie nazywają ją „Croton Petra”. Nazwa ta jest używana częściej niż oficjalna.

Życie roślin zależy od oświetlenia. Croton Petra powinien znajdować się w pomieszczeniu o dobrym oświetleniu przez cały rok. Jasne światło będzie potrzebne nawet w okresie uśpienia. Jeśli taki warunek pielęgnacyjny nie zostanie spełniony, liście po prostu zmienią kolor na zielony, tracąc całą swoją atrakcyjność. Nie oznacza to, że roślina musi być stale wystawiona na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Konieczne jest zapewnienie rozproszenia światła. Miejsce, w którym znajduje się doniczka, powinno być chronione przed upałem południowego słońca. Najlepszym wyborem są okna wschodnie i zachodnie.

Warunki pielęgnacji

Codiaeum jest to roślina kapryśna. Uprawiana w domu będzie wymagała stałej, odpowiedniej pielęgnacji. Tę roślinę ozdobną należy posadzić w odżywczej glebie. Woda stojąca może zniszczyć system korzeniowy i doprowadzić do śmierci rośliny. Ważnym warunkiem pielęgnacji jest wycieranie kurzu z liści i szyb okiennych, który blokuje drogę promieniom słonecznym.

Przy wyborze lokalizacji należy unikać przeciągów. Można by pomyśleć, że Codiaeum, jako roślina tropikalna, nie byłoby w stanie istnieć w naszym klimacie i temperaturze powietrza. Jak się okazało, wcale tak nie jest.

Codiaeum silnie wyczuwa reżim temperaturowy, szczególnie źle reaguje na częste skoki i wahania temperatur. Z tego powodu należy stworzyć następujące warunki:

  • W chłodne miesiące roku –  + 17-19 stopni.
  • Natomiast w cieplejsze miesiące roku – około 20 stopni (nieco więcej).

W każdej chwili najważniejsze jest przestrzeganie stałości wskaźników termometru. Jeśli liście zaczną się zwijać i nabierają nienaturalnego ciemnobrązowego koloru, to roślinie z tropików jest zimno. Należy zwrócić uwagę na temperaturę panującą w pomieszczeniu. Aby zapobiec osypywaniu się liści, warto trzymać doniczkę bliżej kaloryfera.

5. Enpolia lub fiołek Uzambara

Jest to kwitnąca roślina doniczkowa, która jest bardzo popularna wśród hodowców kwiatów. Ponieważ jest to mały, zwarty krzew, który kwitnie prawie przez cały rok.

Saintpaulia to naukowa nazwa rośliny należącej do rodzaju kwitnącego i rodziny Gesneriev. Jednak hodowcy kwiatów wolą nazywać ją fiołkiem uzambarskim.

Ojczyzną Saintpaulia jest tropikalna Afryka, gdzie kwiat rośnie dziko w pobliżu strumieni i wodospadów.

Dziś fiołek stał się powszechny na całym świecie i jest popularnym kwiatem domowym. Hodowcy wyhodowali ogromną liczbę odmian Saintpaulia. Jest ich ponad tysiąc, a wszystkie przyciągają swoim pięknem i łatwością uprawy. Ta ozdobna roślina potrafi zachwycić!

Bardzo łatwo jest wyhodować fiołka uzambary w domu. Ten kwiat jest dość zwarty, więc nie potrzebuje dużo miejsca. Przy odpowiedniej pielęgnacji kwitnie przez cały rok, łatwo się rozmnaża.

6. A czy lilia domowa to popularny kwiat doniczkowy?

Jest to kwiat o jasnozielonych liściach, zachwycających kwiatach i delikatnym, przyjemnym aromacie. Roślina różni się od swoich odpowiedników, dorastając do metra lub więcej i jest przystosowana do ogrodu. Lilie doniczkowe to zwarte kwiaty, ale jest ich tak wiele, że nawet najbardziej ciekawski hodowca może się zmęczyć ich opisywaniem. W jakich warunkach domowe kwiaty będą czuć się komfortowo. Aby prawidłowo dbać o lilię, musisz wiedzieć, jak wgląda:

  • podlewanie kwiatów. Otóż nalezy robić to często, ale za każdym razem przed podlewaniem należy sprawdzić palcem glinianą kulkę, aby uniknąć nadmiernej wilgotności gleby.
  • Lilie uwielbiają byc opryskiwane woą. To nie tylko nawilża powietrze, ale także oczyszcza blaszkę liściową kwiatu.
  • Glebę należy rozluźnić, dodając humus lub trochę torfu;

7. Begonia to dość popularny kwiat doniczkowy

Begonia jako najpiękniejsza roślina doniczkowa
Źródło: Freepik.com

Jest to ozdobna roślina kwitnąca z rodziny Begoniaceae, pochodząca z krajów Ameryki Południowej i Środkowej. Nie bez powodu nazwano ją na cześć gubernatora Haiti, Michela Begona. Do uprawy w wiszących doniczkach lub doniczkach na ulicy, lepiej jest używać odmian ozdobnych begonii ampelowych, które nie boją się słońca, deszczu i innych zjawisk atmosferycznych. Pielęgnacja tej rośliny na zewnątrz polega na podlewaniu, nawożeniu i spulchnianiu gleby w doniczce.

Dla begonii optymalna temperatura w domu to 21-23 stopnie latem i 16-18 stopni zimą. Niektóre begonie nie mają okresu uśpienia i nadal kwitną nawet zimą. W tym przypadku rośliny te są uprawiane w temperaturze pokojowej i oświetleniu, które jest zwykle stosowane w salonie. Opieka nad nimi w tym czasie powinna być taka sama jak latem.

Begonia uwielbia wilgoć, jednak w domu wilgotność powietrza nie zwiększa się przez opryskiwanie begonii. Obok kwiatka można na przykład postawić tacę z mokrym mchem lub pojemnik z wodą. Nie można spryskiwać begonii wodą, gdyż na jej liściach pojawią się brązowe plamy z wody.

8. Piękna Coleria

Coleria to piękny kwiat pokojowy z rodziny Gesnerów. Ta ozdobna roślina wnosi jasne nuty do pomieszczenia, w którym rośnie. Odwieczna roślina pochodząca z Ameryki. Pielęgnacja w domu nie jest trudna. W odpowiedzi na to odwzajemni się — prawie całorocznym kwitnieniem.

Coleria ma spiczaste, jajowate liście, znajdujące się na przeciwległych gałęziach. Ich kolor zależy od odmiany. Są zielone, szare, lub fioletowe. Pąki rośliny mają kształt dzwonków o bardzo jasnych kolorach. W większości przypadków ich odcień jest czerwony lub pomarańczowy, ale są odmiany o kolorze fuksji.

Kwiat uwielbia rosnąć w normalnej temperaturze pokojowej i w dobrze oświetlonym pomieszczeniu. Upał powoduje więdnięcie i utratę efektu dekoracyjnego, ponieważ zrzuca pąki, a brak światła pomoże rozciągnąć pędy. Kwiat uwielbia opryskiwanie przez cały rok.

9. Popularny kwiat doniczkowy – Gloksynia

Gloksynia to delikatny i piękny kwiat ozdobny. Jest to roślina o niezbyt długich łodygach i kruchych liściach, które mają aksamitną powłokę szmaragdowego koloru. Kwiaty mają kształt dzwonu, są podwójne i zwyczajne. Gama kolorów jest dość zróżnicowana. Są to białe, różowe, czerwone, fioletowe, cętkowane, dwukolorowe kolory kwiatostanów. Gloksynia jest rośliną kochającą światło, która do normalnego rozwoju i długiego kwitnienia potrzebuje długiego dnia światła.

Dbanie o roślinę w domu polega na odpowiednio zorganizowanym podlewanie, a także utrzymywanie wilgotności powietrza w pomieszczeniu, w którym znajdują się gloksynia. Zbyt suche powietrze niekorzystnie wpływa na liście i pąki, które z wysychania zwijają się i przedwcześnie opadają. Dlatego ważne jest, aby przez cały czas wzrostu rośliny oraz w okresie kwitnienia, utrzymywać wilgotność powietrza i prawidłowo ją podlewać.

Możliwe jest utrzymanie wilgotności powietrza, poprzez spryskiwanie przestrzeni w pobliżu gloksynii z butelki z rozpylaczem. Natomiast w letnie upały doniczki z rośliną należy układać na paletach z mokrymi drobnymi kamieniami lub ekspandowaną gliną.

10.  Amerykańska agawa, jako popularny kwiat doniczkowy

W domu roślina kwitnie nie częściej niż raz na trzydzieści lat. W naturze agawa kwitnie raz na piętnaście do dwudziestu lat, więc nie każdy może podziwiać niesamowity spektakl.

Szczególnie uderzająca jest agawa rosnąca w warunkach naturalnych. Jej kwiat wznosi się do nieba na wysokość od trzech do dwunastu metrów, jakby chciała pokazać wszystkim swoje niespotykane egzotyczne piękno.

Agawa wymaga dużo światła. Roślina ta nie boi się bezpośredniego światła słonecznego, jak wiele innych, a jej liście nie ulegają spaleniu. Agawa to piękność z południa, więc boi się mrozu. Jednak jeśli w pomieszczeniu, w którym rośnie, jest co najmniej 10 stopni ciepła, nie ma powodów do obaw. Brak ciepła można zrekompensować obfitym oświetleniem.

Latem roślina jest często wynoszona na balkony i werandy, robiąc to, natychmiast zauważysz, jak jej liście zmieniły kolor na zielony. W półcieniu i na oknach północnych agawa będzie blada i krucha.

Mamy nadzieję, że nasze top 10 roślin i popularnych kwiatów doniczkowych przekona Was do ich wyboru i do ozodby swoich domowych przestrzeni!

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.