Pleśń w domu- dlaczego jest tak groźna i jak się jej pozbyć?

O obecności pleśni mieszkaniu często dowiadujemy się przez przypadek. Odsuwamy szafę i zauważamy nieestetyczne czarne ślady. Co sprzyja rozwojowi pleśni? Jakie znaczenie ma wysoka wilgotność i dlaczego należy często wietrzyć dom, także zimą?

 

Skąd się bierze pleśń w domu?

Grzyby występują głównie w tych pomieszczeniach, w których panują specyficzne warunki- poziom wilgotności jest wysoki, a wentylacja zbyt słaba. To dlatego grzyb najczęściej pojawia się w rogach pomieszczeń, zwłaszcza za meblami, gdzie cyrkulacja powietrza jest mocno ograniczona. Ryzyko wystąpienia pleśni podwyższają także nieocieplone i przemarzające elementy budynku. Nie bez powodu pleśń najczęściej pojawia się zimą- wciąż istnieje błędne przekonanie, że wietrząc pomieszczenie zimą tracimy ciepło i płacimy więcej za ogrzewanie. To mit, gdyż powietrze ma niską gęstość i akumuluje niewielką ilość ciepła. Wietrzenie, także zimą, ma same zalety, dlatego nie warto rezygnować z tego nawyku. 

Nadmiar wilgoci a występowanie pleśni

Jednym z głównych powodów powstawania pleśni jest nadmiar wilgoci. Nie bez powodu pleśń w domu często pojawia się w łazienkach. Kluczowym aspektem jest wymiana powietrza. Jeżeli pomieszczenie, w którym poziom wilgoci jest wysoki, nie będzie regularnie wietrzone, cyrkulacja powietrza nie będzie na tyle efektywna, by nadmiar wilgoci usunąć. To idealne warunki do rozwoju pleśni. 

Dlaczego zarodniki pleśni są zagrożeniem dla człowieka?

Zarodniki pleśni są groźne dla zdrowia i życia ludzi i zwierząt. Przebywanie w pomieszczeniu, w którym występuje pleśń może powodować wiele poważnych dolegliwości, np. alergie układu oddechowego, nieżyt nosa, zapalenie zatok czy alergiczną astmę. W skrajnych przypadkach możliwe jest powstanie grzybicy, która atakując różne tkanki i organy stanowi ogromne zagrożenie dla człowieka. Specyficznym zespołem dolegliwości występujących w mieszkaniach z pleśnią jest syndrom chorego domu. Jeszcze groźniejsze dla człowieka jest spożycie zakażonej pleśnią żywności. Przetrwalniki pleśni mogą bytować np. na zbożu, powodując ergotyzm. Objawami są nudności, wymioty, biegunka, a nawet psychozę. Niektóre grzyby mogą wywoływać także mutacje DNA czy nowotwory. 

Jak zwalczyć grzyby pleśniowe?

Usuwanie pleśni należy zacząć od zlokalizowania jej przyczyn. Samo usunięcie zarodników pleśni prawdopodobnie nie przyniesie rezultatu, bo pleśń odrośnie z tzw. przetrwalników. Obecność pleśni nie jest przypadkowa i z pewnością ma jakieś powody. Może to być wspominana już nieprawidłowa wentylacja, ale także słaba izolacja, błędy konstrukcyjne czy wykonawcze. Usunięcie tych przyczyn jest kluczowe dla pozbycia się pleśni raz na zawsze. Na rynku dostępne są skuteczne środki do usuwania pleśni, najczęściej tworzone na bazie chloru. Zdecydowanie lepiej jest jednak zapobiegać niż leczyć. Na etapie projektu budynku i jego odbioru warto dopilnować, by zachowana została prawidłowa cyrkulacja powietrza i optymalna wilgotność. Przy odbiorze technicznym warto natomiast dokładnie zweryfikować, czy projekt i instalacja zostały wykonane poprawnie. Aby usunąć pleśń należy zadziałać kompleksowo, mając na uwadze zdrowie swoje i reszty domowników. Przy usuwaniu pleśni należy skorzystać z odzieży ochronnej i zapewnić odpowiednią cyrkulację powietrza. Najbezpieczniej jest korzystać z domowych sposobów, kiedy jednak zawiodą, warto sięgnąć po specjalistyczne środki, które dokładnie zdezynfekują przestrzeń. Warto bowiem wiedzieć, że już samo przebywanie w pomieszczeniu, w którym znajduje się pleśń jest bardzo groźne dla naszego zdrowia, a nawet życia. 

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.