Projektowanie ogrodu – co należy uwzględnić w projekcie?

Podczas zakładania ogrodu nie ma miejsca na eksperymenty. Nie możemy sadzić w nim przypadkowych roślin i oczekiwać, że będą pięknie rosły, a cała aranżacja zaprezentuje się jak na okładce katalogu. Projektowanie ogrodu to klucz do sukcesu. Wszystkie elementy muszą zostać odpowiednio przemyślane i rozplanowane – dotyczy to zarówno zieleni, jak i podziemnych instalacji. O czym nie wolno zapominać, projektując przydomowy ogród?

Określenie potrzeb gospodarza i warunków działki

Z projektu ogrodu ma być zadowolony przede wszystkim jego właściciel, dlatego wszelkie plany warto rozpocząć od określenia własnych oczekiwań. Należy przygotować w tym celu listę roślin, które podobają nam się pod względem wizualnym. Dobrym pomysłem będzie także przejrzenie gotowych realizacji. Nie każdy projekt wymyślony przez właściciela działki może zaistnieć na danym terenie, dlatego trzeba liczyć się z tym, że w naszym ogrodzie zabraknie pewnych gatunków. Wiele zależy nie tylko od warunków posesji – jej ukształtowania, rodzaju gleby czy nasłonecznienia – ale również od warunków kulturowych danej lokalizacji, ponieważ inny projekt sprawdzi się na wsi, a inny w wielkim mieście, inny na terenie wyżynnym, a inny na nizinach. Dobry plan zagospodarowania terenu to klucz do sukcesu. Dzięki odpowiednim nawierzchniom czy nasadzeniom możemy bowiem zamaskować niedoskonałości otoczenia domu lub podkreślić jego atuty.

Projekt ogrodu zaczyna się od przemyślanego planu

Projektując ogród, musimy wziąć pod uwagę wiele czynników, w tym przede wszystkim wymagania roślinności. Każdy element przestrzeni należy przemyśleć i zaplanować zanim rozpoczniemy jakiekolwiek prace. Jeśli zdecydujemy się na oświetlenie ogrodu w postaci lamp, konieczne będzie pociągnięcie niezbędnych instalacji podziemnych – podobnie w przypadku montażu systemów nawodnienia. Pierwsze etapy prac w ogrodzie przewidują także modyfikacje ukształtowania terenu. Jeżeli chcemy, aby zdobiły go klimatyczne wzniesienia, musimy pomyśleć o nich zanim rozpoczniemy nasadzenia. Przed faktycznym zagospodarowywaniem terenu zielenią konieczne będzie także wykonanie utwardzonych nawierzchni oraz wybudowanie obiektów tak zwanej małej architektury. Planując te elementy ogrodu, musimy wiedzieć więc, jak chcemy spędzać w nim swój wolny czas. Jedni pragną przesiadywać w cieniu drzew lub bujać się na hamaku, inni grać w koszykówkę, a jeszcze inni pływać w basenie. Jeśli na działce ma znaleźć się boisko, altanka czy wyłożony kostką podjazd, musimy uwzględnić to już na etapie tworzenia projektu.

Projekt ogrodu można zlecić ekspertom

Posiadając odpowiednią wiedzę, możemy pokusić się o samodzielne zaprojektowanie przestrzeni ogrodu. Jeśli dobrze przygotujemy się do tego zadania, mamy szansę stworzyć dla swojego mieszkania otoczenie praktyczne i efektowne zarazem. Zajmie to oczywiście nieco więcej czasu i nie zagwarantuje nam idealnego efektu ani jego trwałości. Mieszkając na terenie Wielkopolski, możemy również powierzyć projektowanie ogrodów specjalistom, takim jak osoby pracujące w firmie Green Solutions (Poznań). Wtedy praca nad zaplanowaniem przestrzeni wokół domu ograniczy się jedynie do przygotowania listy oczekiwań oraz przedstawienia mapki geodezyjnej działki. Fachowcy zajmą się całą resztą, biorąc pod uwagę zarówno naturalne warunki terenu, jak i możliwość jego bezpiecznej modyfikacji. Dopasują zieleń do jakości gleby, uwzględnią w projekcie elementy małej architektury i powierzchnie utwardzone, przewidzą konieczność wykonania niezbędnych instalacji podziemnych. Wiedza i doświadczenie pozwolą im na zagwarantowanie gospodarzowi najlepszego efektu – bez wykorzystywania w tym celu metody prób i błędów.

Warto pamiętać również, że nawet najlepszy projekt w praktyce może okazać się katastrofą, jeśli jego realizacji podejmą się osoby bez odpowiedniego wykształcenia czy praktycznych umiejętności. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest więc zlecenie zarówno wykonania projektu, jak i założenia ogrodu firmie, która specjalizuje się w takiej właśnie działalności.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.