Usługi weterynaryjne – kiedy wykonać RTG u psa i jak przygotować pupila do badania?

Artykuł partnera.

Weterynarze na co dzień wykorzystują różne metody diagnostyczne pozwalające na ocenę stanu czworonożnych pacjentów. Czasami do wdrożenia odpowiedniego leczenia wystarczają wyniki analizy laboratoryjnej próbek krwi lub moczu, a czasami konieczne jest wykonanie badań obrazowych. Jak przygotować pupila do prześwietlenia? I jakie choroby można rozpoznać dzięki RTG?

Zdjęcia rentgenowskie, RTG, prześwietlenie – wszystkie te nazwy odnoszą się do badania radiologicznego, które wykonuje się z użyciem promieni X. W trakcie rentgena promienie kierowane są w konkretne miejsce i przechodzą przez skórę, narządy oraz kości, dając dokładny obraz wybranego obszaru ciała zwierzęcia.

Samo badanie jest bezbolesne, ale wymaga przygotowania, żeby zdjęcie zostało wykonane poprawnie. O co powinno się zadbać przed RTG?

Jak przygotować psa do badania RTG?

Weterynarze zalecają, żeby pies przyszedł na badanie na czczo – nie jadł co najmniej 8 do 12 godzin przed umówioną wizytą i nie pił minimum 2 godziny przed oraz miał suchą sierść. Zanim wejdzie się do gabinetu najlepiej od razu ściągnąć obrożę albo szelki i odpiąć smycz, bo te elementy mogą zaburzyć obraz RTG.

Jeżeli to możliwe, warto poćwiczyć z czworonogiem spokojne leżenie w bezruchu, ale trzeba mieć na uwadze, że w niektórych przypadkach i tak konieczne będzie podanie leków znieczulających albo sedujących. Nawet spokojne psy reagują nerwowo na próby ułożenia w nienaturalnych pozycjach, a badania nie da się wykonać np. wtedy, gdy pupil drży lub chce wstawać.

Ułożenie psa do zdjęcia RTG

W zależności od tego, co ma być prześwietlane, weterynarz układa psa w pozycji bocznej na prawym albo lewym boku, skośnie lub strzałkowo – na brzuchu albo na grzbiecie. Większość z tych pozycji niestety nie jest wygodna dla czworonoga. Często dodatkowo wykorzystuje się jeszcze poduszki o różnych kształtach, pasy albo linki, które pomagają zachować odpowiednie ułożenie, ale mogą denerwować zwierzę i stresować opiekunów.

Warto jednak przez cały czas mieć na uwadze, że wykonanie zdjęcia jest konieczne do diagnostyki i że nikt nie chce zrobić psu krzywdy. Wręcz przeciwnie, chodzi o to, żeby skutecznie mu pomóc.

Przychodnia weterynaryjna świadcząca różne usługi weterynaryjne, w tym wykonująca profesjonalne zdjęcia RTG to m.in. Vikravet z Międzyrzecza: https://www.vikravet.pl/uslugi

Usługi weterynaryjne

Kiedy wykonuje się badanie RTG?

W jakich przypadkach zaleca się zrobienie badania RTG? Wtedy, gdy podejrzewa się złamania kości, zwichnięcia, dysplazję stawów lub zwyrodnienia, niedrożność układu pokarmowego, w tym połknięcie ciała obcego oraz choroby układu oddechowego – zapalenia, zapadalność tchawicy, nowotwory płuc – i serca m.in. kardiomiopatie lub powiększenie sylwetki serca.

RTG to jedna z podstawowych technik diagnostyki obrazowej. W zależności od wyniku można albo przeprowadzać dalsze badania, albo zaplanować leczenie czworonoga. Co ważne, obrazy da się przeanalizować od razu. Jeżeli korzysta się z cyfrowego RTG, zdjęcia wyświetlają się bezpośrednio na ekranie komputera i można je szybko przesłać dalej.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.