Wybór odpowiedniej szklarni ogrodowej – co jest ważne?

Sezon ogrodniczy coraz śmielej puka do naszych drzwi. Dla wielu osób to znak, aby rozpocząć pierwsze zasiewy, dla innych początek rozważań o zakupie własnej szklarni ogrodowej. Czym się kierować przy jej wyborze? Na co zwrócić uwagę wybierając szklarnie ogrodowe?

Wielkość szklarni ogrodowej

Pierwszym krokiem wyboru odpowiedniej szklarni jest określenie jej rozmiaru. Jak przekonuje oferta sklepu Szklarnie z Runowa, w ogrodzie stanąć mogą i te małe, i te większe modele. Te pierwsze sprawdzą się w ogrodach, a także na balkonach czy tarasach. Większe od miejskich szklarni są te przyścienne, a największą przestrzeń do upraw proponują pełnowymiarowe szklarnie ogrodowe.

Rozmiar konstrukcji dobierz do powierzchni przydomowej zieleni, a także roślin, które chcesz uprawiać. Mniejsza szklarnia sprawdzi się przy uprawie kwiatów, ziół oraz małych warzyw. Jest ona także dobrym wyborem dla początkujących ogródków oraz osób chcących obniżyć koszty zakupu i eksploatacji. Pamiętaj, że aby zbiory wystarczyły dla czteroosobowej rodziny, potrzebna jest szklarnia ok. 8m2. Większej powierzchni potrzeba do uprawy krzewów, drzewek owocowych, warzyw typu dynia, kapusta, cukinia, bakłażan. 

Materiał wykonania szklarni ogrodowej

Szklarnie ogrodowe powinny być wytrzymałe, solidne, odporne na warunki atmosferyczne. Cechy te mają szklarnie ze szkła hartowanego. Dodatkowo pochwalić mogą się bardzo wysoką przepuszczalnością światła, stabilnością oraz bezpieczeństwem. Szkło hartowane jest niezwykle trudne do zniszczenia. Niegroźny jest mu grad, intensywne opady i promienie słoneczne, zalegający śnieg czy uszkodzenia mechaniczne. Po ewentualnym uszkodzeniu szkło rozpada się na tysiące małych i nieostrych kawałków, przez co nie stwarza zagrożenia.

Szklane modele belgijskiej firmy ACD wyglądają też niezwykle estetycznie. W sklepie Szklarnie z Runowa (jedynym dystrybutorem szklarni ACD w Polsce) zamówić można modele z profilami w różnych kolorach – od tych klasycznych (czarne, srebrne) po te odważne (czerwone, pomarańczowe, zielone, niebieskie).

Szklarnia ogrodowa

Izolacja termiczna

Szklarnie ogrodowe mogą być tymi ogrzewanymi lub nieogrzewanymi. Te pierwsze pozwalają na uprawy i cieszenie się zbiorami przez cały rok. Nieogrzewane szklarnie, mimo że tańsze w eksploatacji, oznaczają, że od późnej jesieni do późnej wiosny należy zrezygnować z sadzenia.

Kształt szklarni ogrodowej

Szklarnie ze szkła hartowanego mogą mieć proste lub ukośne ściany. Pierwsze zapewniają więcej światła, co przekłada się na efektywniejsze zbiory. Szklarnie ogrodowe z prostymi ścianami to również więcej miejsca na uprawy – na każdym ich centymetrze można sadzić i siać. Dobrym wyborem są też szklarnie ze ścianami ukośnymi. Ich zalety to wysoka odporność na działanie wiatru, stabilna konstrukcja, lepsza akumulacja światła i ciepła oraz większa powierzchnia podłoża. Modele te świetnie sprawdzą się w trudniejszych warunkach i pozwolą na niestandardowe uprawy.

Wybierając szklarnie do ogrodu, warto też sprawdzić udogodnienia. Zapewniają one wygodę i komfort pracy. Rozwiązania, jakie proponują dobrej jakości szklarnie to wysokie i szerokie drzwi, zamek w drzwiach, niski próg, okienka do wietrzenia.  

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.