Wymienniki gruntowe: oszczędność energii I komfort w ogrzewaniu domu

Wymienniki gruntowe ciepła (GWC) wykorzystują energię cieplną gruntu, przekazując ją do wnętrz budynków, wspomagając tym samym systemy grzewcze obiektu zimą, lub chłodząc powietrze w miesiącach letnich.
Współpracując z wentylacją mechaniczną z rekuperacją, poprawiają czystość powietrza oraz jego wilgotność, co wpływa bezpośrednio na komfort przebywających wewnątrz ludzi.
Sprawdź, co daje gruntowy wymiennik ciepła?

Z artykułu dowiesz się między innymi:

  • Na czym polega działanie gruntowego wymiennika ciepła?
  • Z czego składa się wymiennik ciepła?
  • Czy gruntowy wymiennik ciepła się opłaca?

Jak działa gruntowy wymiennik ciepła?

Wymienniki gruntowe połączone z rekuperacją są doskonałą alternatywą dla konwencjonalnych systemów grzewczych. Rezygnując z rosnących kosztów ogrzewania, coraz więcej osób decyduje się na zastosowanie alternatywnych metod podniesienia temperatury w budynkach, zyskując w ten sposób dostęp do niewyczerpalnych źródeł energii, zapewniających oprócz orzeźwiającego chłodu utrzymanie optymalnej temperatury i wilgotności powietrza.

Dodatkowym atutem wymienników gruntowych jest odczuwalne zmniejszenie ilości grzybów i bakterii oraz smogu, przedostających się do wnętrza budynku. Gruntowe wymienniki ciepła skutecznie i w pełni ekologicznie wspierają funkcjonowanie istniejącej instalacji wentylacyjnej i rekuperacji. Kluczem do sukcesu jest w tym wypadku oparcie technologii o energię geotermalną ziemi.

Temperatura gruntu, na poziomie ok. 2 metrów jest stała, tzn. utrzymuje się w granicach od 5 do nawet 10°C. Wraz ze wzrostem głębokości, temperatura ziemi podnosi się, co powoduje, że na poziomie 100 metrów osiąga wartość kilkunastu stopni. Powietrze przepływające przez wymiennik gruntowy podlega naturalnej, a przy tym skutecznej obróbce termicznej.

Gruntowy wymiennik ciepła funkcjonuje w zależności od temperatury powietrza. Stanowi swoisty bufor ciepła i chłodu.

W miesiącach zimowych powietrze przedostając się przez gruntowy wymiennik ciepła, zostaje wstępnie podgrzane i nawilżone. Dzieje się tak jeszcze zanim powietrze trafi do rekuperatora. W ten sposób użytkownik uzyskuje temperaturę zbliżoną do tej, która panuje wewnątrz pomieszczeń.

Wymienniki gruntowe

W okresie letnim następuje proces odwrotny. GWC wpływa na obniżenie temperatury powietrza, po czym przekazuje je do centrali wentylacyjnej.

Budowa gruntowego wymiennika ciepła

Niezawodność gruntowych wymienników ciepła wprost wynika z ich prostoty i efektywności. Główny element budowy wymiennika zlokalizowany jest pod powierzchnią ziemi, co sprawia, że urządzenie nie stanowi przeszkody w codziennej eksploatacji budynku.

Elementy składowe gruntowych wymienników ciepła:

  • czerpnia gruntowa;
  • konstrukcja gruntowego wymiennika ciepła wbudowana w gruncie;
  • przepustnica automatyczna lub ręczna;
  • centrala wentylacyjna;
  • czerpnia ścienna w budynku.

Poszczególne elementy mogą się różnić w zależności od modelu urządzenie i producenta.

Czy warto zainwestować w wymiennik gruntowy ciepła?

Warunkiem uzyskania wymiernych korzyści wynikających z zakupu i montażu wymiennika gruntowego jest szczelność termiczna budynku. Przypominamy, że gruntowy wymiennik ciepła nie jest ani urządzeniem grzewczym, ani klimatyzatorem, stanowi doskonałe wsparcie dla istniejącej już rekuperacji.

Nowoczesne wymienniki są w stanie przysporzyć znacznych oszczędności w formie uzysków ciepła lub chłodu.

Średnie uzyski przy uśrednionym strumieniu pracy urządzeń wentylacyjnych (270 m³ /h.):

  • Uzysk ciepła z gruntu w okresie zimowym – Q ciepła: 3 300 kWh:
  • Uzysk chłodu z gruntu w okresie letnim – Q chłodu: 1 450 kWh.

Wymienniki gruntowe

Na podstawie tych danych można przyjąć, że oszczędności z zastosowania GWC osiągną pułap około 1 900 zł w skali roku. Nie można przy tym pominąć aspektu zdrowotnego, którego nie da się wycenić. Na uwagę zasługuje fakt, że przy zastosowaniu wymiennika gruntowego w powietrzu następuje redukcja zarodników bakterii o około 85%, podczas kiedy grzybów aż o 95%.

Oczywiście przedstawione parametry będą się różnić w zależności od jakości wymiennika.

Wymiennik gruntowy zapewni komfort termiczny i zdrowe powietrze w budynku, a po wtóre, stanie się źródłem wymiernych oszczędności eksploatacyjnych.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.