Zbiornik na deszczówkę – czy warto go mieć i jak dobrać jego wymiary?

Zbiorniki na deszczówkę stają się coraz popularniejszym rozwiązaniem w domach jednorodzinnych. Jest to bardzo ekologiczne rozwiązanie, ponieważ zasoby wody odpowiedniej do nawadniania roślin są coraz mniejsze. Woda deszczowa doskonale sprawdza się w tej roli a dodatkowo, pomoże nam zaoszczędzić znaczną sumę pieniędzy na rachunkach. Czy warto oraz jak wybrać odpowiedni zbiornik na deszczówkę?

Czy warto posiadać zbiornik na deszczówkę?

Podlewanie ogrodu deszczówką przynosi wiele korzyści i warto skorzystać z tego rozwiązania. Woda deszczowa jest doskonałym sposobem nawadniania roślin. Posiada bardzo niskie pH, a w jej roztworze obecne są jedynie słabe kwasy. Naturalnie występujące deszcze są więc najlepszym sposobem nawadniania zarówno małych roślin doniczkowych, jak i większych krzewów ogrodowych. Woda deszczowa posiada jedną kluczową wadę. Nie mamy możliwości zaplanowania częstotliwości występowania deszczy, a także ich regularności.

Biorąc to wszystko pod uwagę, zastosowanie obok swojego domu zbiornika na deszczówkę jest świetnym rozwiązaniem, które świetnie sprawdzi się w pielęgnacji ogrodu. Dodatkowo woda deszczowa jest darmowa, dlatego z czasem wygenerujemy widoczne oszczędności na rachunkach.

Zbiornik na deszczówkę – rodzaje

Zbiorniki na deszczówkę dzielą się na dwa podstawowe rodzaje. Zasada działania pierwszego z nich opiera się na zbieraniu wody deszczowej z dachu budynku. Drugi natomiast jest inwestycją bardziej zaawansowaną, która opiera się na umieszczeniu zbiornika pod powierzchnią wody. Oba rozwiązania dostępne są na stronie https://e-deszczowka.com/kategoria/systemy-zagospodarowania-wody/zbiorniki/. Które rozwiązanie jest bardziej wydajne oraz jakie nakłady finansowe musimy ponieść?

  • Naziemny zbiornik na deszczówkę – najprostsze rozwiązanie, które charakteryzuje prosta zasada działania oraz niskie koszty budowy. Zbiornik naziemny zbiera wodę bezpośrednio z dachu budynku, gwarantując średnią skuteczność. Jego niewątpliwą zaletą jest prosta budowa, bez konieczności wykopów w ogrodzie oraz niskie koszty montażu. Modele te często dostępne są z pompą, która pomaga w codziennych pracach ogrodowych.
  • Podziemny zbiornik na deszczówkę – jest to bardziej zaawansowany system, który do prawidłowego działania wymaga poczynienia dużych inwestycji finansowych. Jest bardziej wydajny od zbiornika naziemnego i zapewnia o wiele większą ilość deszczówki. Przed zakupem konkretnego zbiornika warto poznać łączną roczną sumę opadów w naszym regionie oraz powierzchnię dachu domu. Im wartości te są większe, tym większy zbiornik należy zastosować.

Gdzie zamontować zbiornik na deszczówkę?

Jest to pytanie, które spędza sen z powiek wielu gospodarzy. Zbiornik na deszczówkę najlepiej zamontować w miejscu, które nie rzuca się w oczy, tak by całość nie zakłóciła porządku w ogrodzie. Należy jednak pamiętać, że zbiornik powinien być umiejscowiony jak najbliżej rynien budynku, a także w miejscu, z którego wygodnie będzie nam korzystać. Z tego powodu umiejscowienie zbiornika naziemnego, jest często niemałym problemem i stanowi wyzwanie podczas projektowania ogrodu.

Dużo lepszym rozwiązaniem jest zastosowanie zbiornika podziemnego, który nie tylko zbierze większe ilości deszczówki, lecz także nie zakłóci ogólnego stylu ogrodu. Należy jednak pamiętać, że zbiorniki na deszczówkę podziemne wymagają wykonania dużych prac budowlanych w ogrodzie, a w przypadku modeli większych niż 10000 l wymagane jest uzyskanie pozwolenia na budowę. Wybierając wielkość zbiornika, nie musimy wybierać tych, które pomieszczą roczną sumę opadów w naszym regionie. Woda jest na bieżąco wykorzystywana, więc bez przeszkód wystarczy zbiornik dwukrotnie mniejszy.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.