Zwalczanie kun – ile kosztuje odłowienie gryzoni? To zależy!

Artykuł partnera.

Walka z kuną nie jest łatwym zadaniem – ten szkodnik jest wyjątkowo inteligentny i nauczył się, jak radzić sobie w pobliżu ludzi. Podczas walki z kuną warto uzbroić się w odrobinę cierpliwości – może ona też pochłonąć zasoby gotówki. Wszystko zależy od tego, jak szybko podejmiemy działanie i czy skorzystamy z pomocy profesjonalnej firmy DDD.

Czy kuna jest pod ochroną? Czym charakteryzuje się ten szkodnik?

Kuna to niepozorne zwierzę, które ma długi tułów i brązową sierść, przez co może przypominać łasicę. Ten gatunek drapieżnika coraz częściej osiedla się w pobliżu ludzkich siedzib i nauczył się jak przetrwać w takich warunkach. Jest szczególnie dokuczliwy w sezonie jesiennym. 

Chociaż wiele osób błędnie twierdzi, że kuna domowa i leśna są pod ochroną, warto sprostować tę informację – oba te ssaki należą do grona zwierząt łownych. Okres polowań trwa od 1 września do 31 marca. Nie oznacza to jednak, że każdy może je bezkarnie zabijać, próba pozbycia się ich za pomocą trutki na szczury jest złym pomysłem. 

Polować może jedynie myśliwy, który ma pozwolenie na broń. Nie oznacza to jednak, że musimy pogodzić się z obecnością szkodnika. Warto wykorzystać inne metody na pozbycie się kuny – za najskuteczniejszą z nich uważa się odłowienie zwierzęcia.

Ile kosztuje odłowienie kuny i na czym polega?

Kunę można odłowić samodzielnie – musimy wtedy kupić pułapkę, a jej cena waha się między 50-100 zł, zależnie od wybranego modelu. Warto jednak dodać, że działania na własną zazwyczaj kończą się niepowodzeniem albo ciągną się miesiącami. 

Schwytanie tego inteligentnego drapieżnika wymaga dobrej znajomości jego zwyczajów. Trzeba znaleźć miejsca, w których najczęściej przebywa i pokarm, który najbardziej lubi. Wiele osób zapomina, że zastawiając pułapkę na kunę, nie można pozostawić swojego zapachu. 

Odłowienie kuny przez fachowców z firmy DDD może kosztować od 900 do 1200 zł, jednak ostateczna kwota będzie zależała od:

  • lokalizacji,
  • nakładu pracy,
  • liczby kun.

Większość firm w tę cenę wlicza przyjazd na miejsce i oględziny, znalezienie otworu, przez który wchodzi kuna, wartość klatki i przynęty oraz wywiezienie drapieżnika do lasu daleko poza teren zabudowania.

Firmy likwidujące kuny – czy warto skorzystać z ich oferty podczas walki ze szkodnikiem?

Kuny są niezwykle uciążliwe i pozostawiają wiele zniszczeń – osiedlają się na poddaszach, gdzie hałasują w nocy, pojawiają się w samochodach, gdzie przegryzają kable. Te szkodniki często spotyka się także w gospodarstwach rolnych, gdzie sieją spustoszenie i plądrują zbiory. Według danych GUS w Polsce w 2020 roku było zarejestrowanych 1317 tys. takich gospodarstw. Rolnicy mogą skorzystać z pomocy w zwalczaniu kun oferowanej przez firmę Stander

Dzięki współpracy z profesjonalistami zaoszczędzą sporo nerwów i pieniędzy, które pochłonęłyby naprawy urządzeń rolniczych, pasiek, ocieplenia budynku, czy innych zniszczeń spowodowanych przez kuny wartych od kilku do kilkunastu tysięcy złotych.

Specjaliści z firmy DDD mają na koncie lata doświadczenia w walce z kunami i innymi gryzoniami. Wiedzą też, jak ważne jest szybkie i skuteczne działanie, aby zminimalizować straty. Ponadto fachowcy mogą zaproponować podjęcie kroków zapobiegawczych, które zabezpieczą przed ponownym osiedleniem się kuny.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.