Blaty kuchenne – na bazie jakich materiałów warto je wykonać?

Blaty kuchenne muszą obowiązkowo zagościć w każdej domowej kuchni. W dzisiejszych czasach możemy zlecić ich wykonanie na bazie przeróżnych materiałów – począwszy od naturalnego drewna, poprzez laminat, a kończąc na ponadczasowym kamieniu. Wybór konkretnego z nich w dużej mierze zależy od zasobności naszego portfela, a także oczekiwań względem blatów. Jeśli urządzamy od postaw kuchnię do naszego docelowego domu lub mieszkania, warto jednak sięgnąć po sprawdzony i solidny materiał, który będzie nam dobrze i długo służył.

Blaty kuchenne na wymiar z drewna czy z laminatu?

Naturalne drewno lub imitujący jego estetykę nowoczesny laminat to idealny wybór do kuchni, w których chcemy uzyskać wrażenie ciepła, przytulności oraz ponadczasowego wystroju. Oba te surowce są dostępne w różnych kolorach, fakturach powierzchni oraz posiadają różne właściwości użytkowe. Na te ostatnie uwagę zwrócić powinny w szczególności osoby, które rozważają inwestycję w blaty kuchenne na wymiar z naturalnego drewna. Okazuje się bowiem, że nie zawsze wysoka cena gwarantuje bezproblemowe korzystanie z ich funkcjonalności.

Naturalne drewno, pomimo swojego bardzo atrakcyjnego wyglądu i ekologicznego charakteru, niezbyt dobrze sprawdza się w wymagających warunkach kuchennych. Jest to bowiem stosunkowo delikatny materiał, wrażliwy na wysokie temperatury i działanie wilgoci. Jeśli więc planujemy dość intensywnie korzystać z kuchni, regularnie gotować oraz wykorzystywać blaty do przygotowywania posiłków, zdecydowanie lepszą opcją okaże się laminat. Jest to sztuczny materiał, który może do złudzenia przypominać różne gatunki drewna. Jest jednak dużo trwalszy i mniej wymagający w pielęgnacji od drewna, a ponadto także tańszy w zakupie.

Blat kuchenny

Blaty kuchenne na wymiar z kamienia naturalnego

Alternatywą dla blatów drewnianych i laminowanych są kamienne powierzchnie robocze. Kamień naturalny jest materiałem bardzo solidnym, wytrzymałym i odpornym na uszkodzenia mechaniczne. Co więcej, prezentuje się w bardzo estetyczny i ponadczasowy sposób, a szeroki wybór jego kolorów, wzorów i wykończeń pozwala perfekcyjnie dopasować estetykę blatów do wystroju każdej kuchni. W sprzedaży dostępne są jednak różne gatunki kamienia naturalnego – każdy z nich posiada nieco inne właściwości użytkowe, przez co będzie inaczej „zachowywał” się w kuchni.

Blaty kuchenne z marmuru, czy warto?

Warto mieć świadomość, że nie wszystkie gatunki kamienia naturalnego nadają się na blaty kuchenne na wymiar. Do materiałów, których wybór odradzają eksperci, należy chociażby luksusowy marmur. Jest to bowiem kamień stosunkowo miękki i chłonny, przez co bardzo podatny na uszkodzenia mechaniczne różnego rodzaju i pogorszenie estetyki za sprawą nieestetycznych plam i zacieków.

Blaty kuchenne z granitu

Najbardziej polecane przez ekspertów są blaty kuchenne na wymiar z granitu. Jest to jeden z najtwardszych kamieni naturalnie występujących w przyrodzie, przez co trudno go uszkodzić, zarysować czy pogorszyć jego estetykę podczas normalnego korzystania z blatów. Blaty granitowe są ponadto bardzo łatwe i mało wymagające w pielęgnacji oraz potrzebują rzadszej impregnacji niż inne gatunki kamienia. To świetny wybór, jeśli zależy nam na wygodzie korzystania z blatów, ich naturalnym charakterze oraz wysokiej trwałości.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.