Jakie prace i przeglądy warto wykonać już teraz, jeżeli chcemy zabezpieczyć nasz dom przed zimnem?

Z tym pytaniem wbrew pozorom boryka się dosyć spora liczba osób, które rozważają remont swojego domu. Nie ma w tym nic dziwnego, gdyż od tego zależy między innymi to, ile zapłacimy za rachunki za prąd czy też szeroko rozumiane ogrzewanie. Przyjrzyjmy się wiec wspólnie, jakie prace remontowe należy wykonać przed zimą, jeżeli chcemy zaoszczędzić nieco pieniędzy.

Przegląd instalacji gazowych

Jedną z podstawowych kwestii, jakie należy przed zimą wykonać, jest niewątpliwie przegląd oraz serwis instalacji gazowych. Dlaczego? Odpowiedzi na to pytanie wbrew pozorom jest co najmniej kilka, a mianowicie:

  • bezpieczeństwo – nieszczelna instalacja gazowa naraża nas i naszych domowników na po pierwsze na zatrucie gazem, po drugie nagromadzone gazy realnie zwiększają ryzyko wystąpienia pożaru, a w skrajnych przypadkach wybuchu,
  • strata pieniędzy – im więcej zużyjemy gazu, tym większe będą nasze rachunki. Jeżeli więc zależy wam na zaoszczędzeniu pieniędzy, to warto rozważyć przeprowadzenie przez profesjonalny serwis instalacji gazowych przeglądu nasze sieci gazowej,

Zabezpieczenie naszych okien

Kolejną rzeczą, jaką warto wykonać przed nastaniem zimy, jest zabezpieczenie naszych okien przed utratą ciepła. Wielu z was zapewne w tym momencie zastanawia się, jak możecie tego dokonać. Otóż możecie to zrobić poprzez:

  • wymianę waszych uszczelek na nowe – stare uszczelki mają tendencję do między innymi deformacji,
  • uszczelnienie okolic parapetów – często zdarza się, że z wiekiem powstają różnego rodzaju dziury, przez które uchodzi ciepło na zewnątrz,
  • sprawdzenie docisku klamek – zbyt słabo działająca klamka sprawi, że powietrze będzie częściej uciekać na zewnątrz,

Wykonanie ocieplenia budynku

W zasadzie standardem jest, że tego typu prace wykonuje się przed sezonem grzewczym. Dlaczego? Po pierwsze generują one ogromne straty ciepła, gdyż tym czasie budynek jest w dużym stopniu pozbawiony termoizolacji, po drugie właściwości niektórych materiałów potrzebnych do montażu ulegają niekorzystnym zmianom pod wpływem niskich temperatur, przez co może się okazać, że nałożona przez nas warstwa termoizolacyjna w szybkim czasie ulegnie uszkodzeniu, a co za tym idzie, po pierwsze będzie ona generowała straty cieplne, po drugie oznacza to dodatkowe wydatki związane z remontem. Dlatego też biorąc pod uwagę te czynniki, warto zaplanować ocieplenie budynku, zanim nastąpią chłodniejsze temperatury.

Sprawdzenie instalacji elektrycznych

Kolejną rzeczą, jaką wato wykonać przed zimą, jest sprawdzenie instalacji elektrycznej. Dlaczego jest to tak ważne? Po pierwsze pod wpływem niskich temperatur uszkodzona instalacja może generować dodatkowe straty, po drugie wiele osób decyduje się na ogrzewanie elektryczne, a to z kolei może oznaczać dla nich dodatkowe, niepotrzebne koszty. Ponadto w przypadku wymiany zewnętrznych elementów instalacji może to oznaczać między innymi naruszenie izolacji budynku- warto więc tego typu prace zaplanować przed zimą.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.