Spawanie aluminium- wszystko co musicie wiedzieć na ten temat. Czy taką pracę można wykonać samodzielnie?

Jest wiele prac, które są skomplikowane i raczej powinni je wykonywać specjaliści. Pomyślcie tylko, czy potrafilibyście wybudować dom, jeśli nie jesteście murarzami? Jasne, że nie! Ale są też prace, które, choć wydają się specjalistyczne to jednak są łatwe. W dzisiejszym wpisie skupimy się na tym, czym jest spawanie materiału takiego jak aluminium. Dodatkowo odpowiemy na pytanie, czy taką pracę można wykonać samodzielnie.

Czym jest aluminium?

Odpowiedź na to pytanie u większości osób brzmiałaby, że aluminium jest materiałem. Cóż trudno się z tym nie zgodzić, ale jednak to za mało by zrozumieć czym jest spawanie aluminium. Zatem do rzeczy. Aluminium jest pierwiastkiem, a dokładnie metalem, który wyróżnia się dobrymi parametrami technicznymi. Choć jest lekki to jednak jest bardzo wytrzymały i wykazuje naprawdę bardzo dużą odporność na korodowanie. Nie bez znaczenia jest jego cena i tutaj musicie wiedzieć, że nie jest on drogi, a przy tym może być poddawany recyklingowi. Ma także szerokie spectrum zastosowania. Wykorzystuje się go w przemyśle, hutnictwie, ale też do produkcji części samochodowych, AGD czy do puszek do napojów.

Czym jest spawanie aluminium? Co warto wiedzieć?

Wiecie już więcej o aluminium, zatem czas poznać więcej informacji na temat spawania aluminium. Tutaj musicie wiedzieć, że prawidłowe spawanie wcale nie jest łatwe, a wręcz przeciwnie. Jeżeli popełnicie choćby mały błąd to aluminium zacznie pękać, pojawią się pory i wady spoin. Samo spawanie jest procesem, w którym ciepło i energia elektryczna łączą dwa czy trzy kawałki bądź kilka kawałków danego materiału. Jednocześnie każdy metal ma unikalną temperaturę topnienia i nie inaczej jest z aluminium, choć co ciekawe spawanie aluminium może odbywać się różnymi technikami. Aluminium pozornie jest metalem jak każdy inny, to jednak jego spawanie jest nieco specyficzne, a to za sprawą, że aluminium należy spawać przy pomocy prądu przemiennego (AC), zaś inne metale w większości przypadków przy użyciu prądu stałego (DC). Warto też wiedzieć, że aluminium wyróżnia się dosyć niską temperaturą topnienia, która wynosi 660, 3 stopnia Celsjusza, a więc dzięki temu jest to stosunkowo plastyczny metal, stąd też łatwo go uszkodzić.

Metody spawania aluminium- poznaj te najpopularniejsze!

Jest kilka metod spawania aluminium. Najczęściej wykorzystuje się spawane migomatem i TIG. W obu tych przypadkach należy wykorzystać neutralny gaz, który będzie stanowił osłonę. Może to być choćby argon. W usługach spawalniczych wybór metody uzależniony jest od grubości metalu, ale i umiejętności spawacza. Można zdecydować się na spawanie migomatem. Ta metoda wykorzystywana jest w przypadku aluminium o grubości większej niż 1 mm. Wykorzystuje się wtedy spoiwo, które przekazywane jest przez uchwyt elektrody i ma postać drutu. Alternatywą dla tej metody jest spawanie aluminium TIG. Poleca się ją do spawania bardzo cienkiego aluminium. Metoda wykorzystuje nietopliwą elektrodę z wolframu przy osłonie obojętnego gazu. Warto wiedzieć, że elektrody z wolframu wyróżniają się niezwykle wysoką temperaturą topnienia, a jarzenie się łuku jest wtedy stabilne. Trzeba jeszcze pamiętać, że spawanie aluminium metodą TIG daje dobre efekt, jeżeli stosuje się prąd zmienny. Jednocześnie można utrzymać jeziorko spawalnicze w czystości, a to przekłada się na bardzo łatwe usuwanie tlenku metalu z powierzchni aluminium.

O usługach spawalniczych słów kilka

O spawaniu aluminium wiecie już całkiem sporo i na tyle dużo by pamiętać, że nie jest o łatwe zadanie i wymaga doświadczenia, sprawnej ręki i sporej wiedzy. Dlatego radzimy skorzystać z profesjonalnych usług spawalniczych. Dzięki temu praca zostanie wykonana maksymalnie szybko i bardzo dokładnie, a efekty będą najlepsze. Usługi spawalnicze obejmują szeroki zakres prac zatem lepiej zapłacić niż próbować samodzielnie wykonać spawanie.

Spawanie aluminium nie należy do łatwych i wymaga też inwestycji w dobry sprzęt, który wcale do tanich nie należy. Dodatkowo trzeba jeszcze pamiętać, że niezbędna jest precyzja, a, jako że spawanie odbywa się w bardzo wysokich temperaturach to trzeba przestrzegać bhp.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.