Czy monitoring domu jednorodzinnego jest legalny?

Właściciele domów jednorodzinnych często zastanawiają się nad tym, w jaki sposób mogą zadbać o własne bezpieczeństwo i ochronę zgromadzonego mienia. Oczywiście najbardziej popularnym rozwiązaniem jest monitoring połączony z nowoczesnym i funkcjonalnym systemem alarmowym. Co prawda niesie to za sobą pewne wydatki, ale tylko w ten sposób można podwyższyć swój poziom bezpieczeństwa, np. mieszkając w niebezpiecznej okolicy. Czy w każdym przypadku monitoring domu jednorodzinnego jest jednak legalny?

Monitoring domu jednorodzinnego – co trzeba wiedzieć? Kluczowe informacje

W zdecydowanej większości przypadków monitoring domu jednorodzinnego jest oczywiście legalny. Najważniejsze jest to, aby zakupione kamery wykorzystywać jedynie do poprawy swojego bezpieczeństwa i ochrony mienia. Dzięki temu nie trzeba się martwić żadnymi przykrymi konsekwencjami swoich działań, a budynek będzie doskonale zabezpieczony, niezależnie od tego, czy ktoś będzie znajdował się w środku, czy też cała rodzina uda się na wakacje. Kluczowym aspektem jest również to, aby zainstalowany monitoring posesji nie nagrywał sąsiadów i nie naruszał ich prywatności (chyba, że sąsiad wyraził na to pisemną zgodę). W takiej sytuacji monitoring nie będzie spełniał swojej podstawowej funkcji, a więc nie poprawi poziomu bezpieczeństwa na terenie prywatnej posesji i nie będzie chronił mienia. Kamery powinny obejmować swoim zasięgiem tylko posesję właściciela domu jednorodzinnego. Dodatkowo w niektórych krajach nie można nagrywać ludzi bez ich pozwolenia. Niedopuszczalne jest też wrzucanie zebranych nagrań do Internetu i publikowanie ich bez zgody osób, które się na nich znajdują, np. wtedy, gdy przechodziły jedynie obok danej posesji. Można je oczywiście pokazać odpowiednim służbom, gdy w domu jednorodzinnym doszło do włamania lub kradzieży.

Monitoring posesji – co mogą nagrywać kamery? Wskazówki

Decydując się na monitorowanie swojej posesji warto byłoby najpierw poszerzyć wiedzę na temat tego, co konkretnie może nagrywać zainstalowana kamera. Otóż w tej grupie znajdują się takie miejsca/elementy, jak:

  • wejście do domu (drzwi zewnętrzne),
  • brama wjazdowa (furtka),
  • tereny przyległe do posesji (garaż, ogród),
  • droga dojazdowa do posesji,
  • okna i fasada budynku.

Jak widać nie ma tutaj mowy o nagrywaniu sąsiadów i nielegalnym przetwarzaniu danych, co jest absolutnie niedopuszczalne (można monitorować jedynie własną posesję, do której ma się prawo własności lub użytkowania). Grożą za to surowe kary, a konkretniej grzywna, ograniczenie wolności lub nawet pozbawienie wolności do lat dwóch. Jednocześnie nielegalnie nagrywany sąsiad może też wystąpić o wypłatę odszkodowania finansowego.

Kamery do monitoringu domu – na co się zdecydować? Porady

Pozostało zastanowić się nad tym, jakie kamery do monitoringu domu jednorodzinnego wybrać dla siebie i swoich bliskich? Najlepiej byłoby się zdecydować na kamery zewnętrzne, odznaczające się wysoką klasą szczelności, solidną obudową i odpornością na negatywne warunki atmosferyczne. Ciekawym wyborem okaże się m.in. monitoring 4w1/5w1, pozwalający na stałą obserwację prywatnej posesji, znaczną poprawę bezpieczeństwa użytkowników, przewidywanie ewentualnych zagrożeń i swobodną rozbudowę zestawu. Alternatywnym rozwiązaniem będzie monitoring IP, składający się z nowoczesnej kamery IP i rejestratora IP. Technologia zawarta w tym systemie umożliwia uzyskanie wysokiej rozdzielczości (jakości) obrazu i jego przesyłanie na żywo z wykorzystaniem sieci IP. Dzięki temu prywatna posesja będzie chroniona z dowolnego miejsca na ziemi.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.