Czy warto kupować okna przesuwne na balkon i taras?

Największym powodzeniem jako okna balkonowe i tarasowe cieszą się modele ze skrzydłami otwieranymi standardowo. Oprócz nich mamy jednak do dyspozycji także te o konstrukcji przesuwnej. Czy warto za nie dopłacać?

Artykuł partnerski

Szeroka gama model

Dobór odpowiednich okien tarasowych i balkonowych ma znaczenie nie tylko dla estetyki, ale również dla naszego komfortu i bezpieczeństwa. Dobrze dopasowane okna są również w stanie pozytywnie wpłynąć na parametry termoizolacyjne domu i w ten sposób zmniejszyć koszty związane jego eksploatacją. W firmach oferujących stolarkę okienną do dyspozycji mamy szeroką gamę różnych modeli okien przeznaczonych na balkony i tarasy. Wśród nich znajdują się przede wszystkim okna tradycyjne – rozwierne, a także okna przesuwne, czyli o skrzydłach przesuwanych równolegle względem siebie.

Okna o tradycyjnej konstrukcji, która spotykana jest na polskich balkonach i tarasach najczęściej, są dostępne w niskich cenach, ale pod względem estetyki i komfortu użytkowania nie dorównują oknom przesuwnym. Nie nadają się również do dużych przeszkleń, podczas gdy okna przesuwne w tej roli sprawdzają się bardzo dobrze. Konstrukcje przesuwne mają jednak sporą wadę – są dość kosztowne.

Gdzie okna przesuwne?

Okna przesuwne przede wszystkim używane są na ścianach z dużymi przeszkleniami – dzięki nim można uzyskać estetyczny efekt i wpuścić do wnętrza bardzo dużą ilość światła naturalnego, które może być również używane jako sposób na pasywne dogrzewanie budynków. Takie rozwiązania powszechnie stosuje się obecnie w domach energooszczędnych. Warto również wskazać, że okna przesuwne są bardzo łatwe w używaniu. Nowoczesne modele wymagają tylko lekkiego pchnięcia, aby otworzyć lub zamknąć skrzydło. Można także zakupić je w wersji uchylnej, czyli wtedy, gdy nie chcemy otwierać całego okna, można po prostu lekko je uchylić, wpuszczając do wnętrza świeże powietrze. Można także zdecydować się na wersję bez wysokiego progu. Więcej na okna-pasywne.pl. Zatem okna przesuwne to sprawdzony wybór do domu jednorodzinnego – musimy liczyć się jednak wtedy z wyższym wydatkiem niż w przypadku tradycyjnego okna rozwiewnego.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.