5 rzeczy, które warto brać pod uwagę, decydując się na drzwi przesuwne aluminiowe

Artykuł partnera.

Przesuwne drzwi na taras to rozwiązanie często stosowane w nowoczesnych domach. Nabywcy cenią je za wiele rzeczy – wizualne powiększenie wnętrza, przepuszczanie dużej ilości światła czy łatwe przechodzenie pomiędzy pomieszczeniem a przestrzenią na zewnątrz. Co warto wziąć pod uwagę, decydując się na montaż tego typu systemu?

Drzwi tarasowe aluminiowe – jakie wybrać?

Po pierwsze należy zastanowić się, jaki rodzaj drzwi przesuwnych będzie najlepszy dla Twojego domu. Można wymienić cztery główne systemy, które różnią się sposobem otwierania skrzydła:

  • drzwi przesuwne
  • drzwi podnoszono-przesuwne
  • drzwi uchylno-przesuwne (PASK)
  • drzwi składano-przesuwne.

Standardowe drzwi przesuwne poruszają się po jednej płaszczyźnie, dzięki czemu pozwalają zaoszczędzić przestrzeń w pomieszczeniu. Niski próg eliminuje ryzyko potknięć, a otwieranie skrzydła jest niemal bezgłośne. Aby otworzyć drzwi podnoszono-przesuwne, należy obrócić klamkę, co pozwala na uniesienie skrzydła. Możliwe jest otwieranie z jednej lub z obu stron. Ten rodzaj drzwi przeznaczony jest przede wszystkim do rozwiązań wielkogabarytowych.

Drzwi uchylno-przesuwne to idealne połączenie drzwi przesuwnych z oknem rozwierno-uchylnym. Skrzydło można uchylić i tym samym szybko wywietrzyć pomieszczenie. Ostatni rodzaj, drzwi składano-przesuwne, pozwalają na niemal całkowite otwieranie przeszklonych ścian. Elementy systemu składają się w wąskie pakiety, podobnie jak harmonijka. Rozwiązanie tego typu pozwala płynnie połączyć wnętrze domu z przestrzenią na zewnątrz. O wadach i zaletach wymienionych systemów przesuwnych przeczytasz w artykule Drzwi przesuwne – rodzaje, wady i zalety rozwiązań.

Systemy przesuwne aluminiowe – nowoczesne udogodnienia

Decydując się na systemy przesuwne aluminiowe, zwróć uwagę na dodane do nich udogodnienia. Niektóre modele mają wbudowany napęd, dzięki któremu będziesz mógł sterować drzwiami za pomocą przycisku lub pilota. Dużym udogodnieniem w tego rodzaju systemach może być również czytnik linii papilarnych, dzięki któremu automatycznie odblokujesz drzwi w razie przypadkowego zatrzaśnięcia. Czytnik stanowi też znakomite zabezpieczenie przed potencjalnym włamaniem. Dodatkowo warto rozważyć zastosowanie mechanizmu SmartStop czy SmartClose – dzięki nim skrzydło delikatnie hamuje w końcowej fazie, więc niwelowane jest ryzyko uderzenia z impetem w ramę i ewentualnego uszkodzenia konstrukcji. Ponadto system SmartClose pozwala na wyhamowanie drzwi przed zamknięciem i ich domknięcie.

Drzwi tarasowe – skuteczne systemy zabezpieczające

Czytnik linii papilarnych to niejedyne zabezpieczenie, jakie może być zamontowane w tego rodzaju systemach. Wybierając aluminiowe drzwi przesuwne, zwróć uwagę na to, czy dany model posiada antywłamaniowy zamek lub wyposażony jest w detale antywyważeniowe. Elementy ryglujące, takie jak haki i bolce, dodawane są do wyposażenia standardowych drzwi tego typu. Drzwi o wysokiej klasie antywłamaniowej charakteryzują się większą liczbą elementów ryglujących.

Poziom izolacji cieplnej  w drzwiach aluminiowych

Nowoczesny dom powinien być energooszczędny, co oznacza, że stolarka okienna i drzwiowa musi zapewniać odpowiednio wysoki poziom izolacji cieplnej. Wysokiej jakości profile aluminiowe zewnętrzne wyposażone są w specjalne przekładki termoizolacyjne oraz dodatkowe uszczelnienia. Parametrem, który charakteryzuje przenikanie ciepła przez drzwi, jest współczynnik UD. Im mniejsza jest jego wartość, tym niższe będą koszty eksploatacji budynku. Optymalna izolacja utrzyma we wnętrzach przyjemny, stały klimat, dzięki czemu będziesz mógł oszczędzić na ogrzewaniu w okresie jesienno-zimowym. Z kolei latem zmniejszą się koszty eksploatacji systemów klimatyzacji.

Design drzwi przesuwnych aluminiowych

Główną zaletą systemów przesuwnych jest wpuszczanie w pomieszczenia dużej ilości światła. Mogą składać się one aż z sześciu przeszklonych pól, dzięki czemu będziesz mógł zaaranżować całą ścianę. Wąskie profile aluminiowych drzwi przesuwnych umożliwiają tworzenie wyjątkowo dużych powierzchni przeszklenia, dlatego znakomicie sprawdzają się w dużych, nowoczesnych domach.

Profile drzwi aluminiowych są dostępne w wielu kolorach – obecnie wybór jest niemal nieograniczony. Na specjalne życzenie klienta możliwe jest uzyskanie nawet nietypowych barw. Profile mogą być również lakierowane lub pokrywane powłokami imitującymi naturalne materiały. Popularnym wyborem do domów jednorodzinnych są eleganckie i ponadczasowe powłoki drewnopodobne – producenci zapewniają cały wachlarz rozwiązań, od drewna bukowego po mahoń.  Na uwagę zasługują również różne rodzaje wykończenia – od naturalnego po metalizowany.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.