Rośliny odporne na zimę – po co się przemęczać?

Zima to wyjątkowo trudny okres dla większości ogrodowych roślin i właścicieli ogrodów, którzy dokładali starań przez cały rok, aby stworzyć unikatową aranżację. Aby nieco zaoszczędzić sobie nerwów i uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji ujemnych temperatur, warto zainteresować się roślinami, którym niestraszne mrozy i mniej sprzyjająca pogoda. Rośliny mrozoodporne to sposób na piękny ogród na wiosnę. Tego rodzaju rośliny z łatwością poradzą sobie w okresie zimowym, by następnie pokazać się w swojej najpiękniejszej odsłonie.

Na co zwracać uwagę podczas wyboru roślin?

Zaleca się, aby wybierać spośród rodzimych roślin, bo są one doskonale oswojone z trudnymi warunkami w Polsce w okresie zimowym. Eksperci wskazują również, że znacznie lepszym wyborem będą od dawna znane odmiany, aniżeli te, które znajdują się na rynku od niedawna. Zdecydowanie warto skupiać się także na roślinach, które występują na terenach znanych z niskich temperatur. Warto decydować się na te pochodzące z Ameryki Północnej, a także z obszarów syberyjskich. Rośliny, które bez najmniejszego problemu radzą sobie z ekstremalnie niskimi temperaturami, bez problemu poradzą sobie również w trakcie polskiej zimy.

Jakie rośliny warto wziąć pod uwagę?

Wbrew pozorom spectrum możliwości jest całkiem obszerne, a zatem bez problemu znajdziemy rośliny, które idealnie wkomponują się w naszą ogrodową przestrzeń. Śniegowiec wiriginijski to jedna z propozycji, które z pewnością uświetnią i to w sposób spektakularny nasz ogród. Krzew odznacza się pięknymi białymi kwiatami zebranymi w wiechy, które kwitną w okolicach czerwca. Właśnie ze względu na kwiaty przypominające warstwę śniegu, roślina cieszy się taką nazwą. Doskonałym pomysłem będzie także złocień arktyczny. To niezwykle prosta w uprawie i niewymagająca bylina, która charakteryzuje się pięknymi biało-żółtymi kwiatami. Srogą zimę bez problemu przetrwa także piękna jeżówka purpurowa. Ta wspaniała roślina pochodzi z Ameryki Północnej. Jest doskonale przystosowana do funkcjonowania w niskich temperaturach. Będzie się pięknie prezentowała nawet w najchłodniejsze dni. Ciekawym rozwiązaniem będzie także posadzenie piękniej cybulicy syberyjskiej, która należy do rodziny szparagowatych. To roślina naturalnie występująca w zachodniej części Azji oraz we wschodniej Europie. Charakterystyczne niebieskie kwiatuszki zachwycają botaników od wielu lat. Sadzenie tej rośliny powinno odbywać się pod koniec lata lub wczesną jesienią.

Dlaczego mrozoodporne rośliny to dobry pomysł?

Cztery pory roku to dla wielu ogrodników wyzwanie polegające na doborze odpowiednich roślin, bezustannej pielęgnacji, która czasami i tak nie przynosi pożądanego rezultatu. Z całą pewnością rośliny mrozoodporne są rozwiązaniem dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z ogrodnictwem i nie chcą już na początku tej drogi się zniechęcić. Rośliny radzące sobie z niskimi temperaturami są mniej wymagające. Nie spędzają snu z powiek i nie potrzebują bezustannej atencji.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.