Folia grzewcza czy mata grzewcza? Pomagamy wybrać rodzaj ogrzewania podłogowego!

Zastanawiasz się nad ogrzewaniem podłogowym? Decyzja ta może okazać się strzałem w dziesiątkę, jeśli na odpowiednim etapie budowy domu lub wykańczania mieszkania zastosujemy korzystne w danych warunkach rozwiązanie. Do takich mogą należeć folie grzewcze oraz maty grzewcze. Wbrew niektórym opiniom, nie są to te same produkty – wiele je różni i dzisiaj skupimy się właśnie na tych rozbieżnościach. Różne zastosowania i techniki montażu dają szerszy pogląd na kwestię wyboru systemu ogrzewania – zapraszamy!

Co to jest folia grzewcza i jakie ma zalety?

Folie grzewcze to nic innego jak cieniutkie pasy grafitu, które zalaminowane są w folii poliestrowej z obu stron. Posiadają długość 25 cm i wielokrotności tej liczby oraz szerokość od 30 do 100 cm. Dla zastosowań domowej instalacji podpodłogowej, folie grzewcze powinny mieć moc 80 watów na metr kwadratowy. Aby generować ciepło folie grzewcze wymagają dostępu do energii elektrycznej (nie jest to jednak typowe ogrzewanie elektryczne, a raczej ogrzewanie na podczerwień). Folie grzewcze podłogowe emitują promieniowanie podczerwone, które pochłaniają obiekty znajdujące się w pomieszczeniu. Promieniowanie wtórne, czyli oddawanie ciepła do pomieszczenia przez te obiekty jest stałym i korzystnym dla zdrowia źródłem ciepła.

Do zalet ogrzewania podłogowego, opartego na foliach grzewczych należą:

  • niskie koszty inwestycyjne oraz eksploatacyjne,
  • bardzo długa żywotność systemu i jego niezawodność,
  • redukuje system ogrzewania do folii grzewczych pod podłogą (brak grzejników, kotłów, składu opału itd.),
  • zautomatyzowany system sterowania temperaturą,
  • bezpieczne i zdrowe ogrzewanie dla domowników.

Folia grzewcza pod panele (www.brewa.pl/produkty-i-uslugi/folie-i-maty-grzewcze.html), bo tak zwykle się ją mianuje, powinna być montowana pod podłogą pływającą. Z jednej strony ogranicza to wykorzystanie posadzki do takiej o grubości max. 14 mm, jednak jest w tym także zaleta – przy wymianie podłogi nie ma konieczności ingerencji w folię grzewczą i jest ona dalej funkcjonalna.

Podgrzewanie podłogowe

Mata grzewcza – czy warto?

Folie grzewcze przedstawiliśmy w bardzo ciepłych barwach. Czas na kilka pochwał w kierunku maty grzewczej. Czy będzie ich równie dużo?

Mata grzewcza to nic innego jak siatka, w której zamontowany jest przewód grzewczy o mocy 150 watów na metr kwadratowy (przy napięciu 230V). I już na tym etapie mamy dla was dobrą wiadomość – wszystkie wypunktowane wyżej zalety folii grzewczych możemy przypisać także matom grzewczym. Mata elektryczna to efektywny sposób na ogrzanie, bądź dogrzanie strefowe danej powierzchni, np. łazienki w podłodze lub sypialni, poprawiając wyraźnie komfort przebywania w tych pomieszczeniach.

Do znamiennych różnic w eksploatacji należy fakt, że folia grzewcza ogrzewa całą przestrzeń równomiernie, natomiast mata grzejna robi to miejscowo. Bezpośrednio przekłada się to na zużycie energii elektrycznej. Ile prądu zużywa mata grzewcza? W porównaniu do folii grzewczej w analogicznym pomieszczeniu może to być nawet 50% więcej…

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.