Jak mierzyć okna pod rolety na wymiar?

Artykuł partnera.

W Twoim odświeżonym wnętrzu do zaaranżowania zostały tylko okna? Czyli czekają Cię tylko ostatnie szlify, by całość była spójna i wymarzona. Ale! Nie rozluźniaj się za bardzo, bo detale również muszą być dopracowane. Dzięki nim całość wygląda perfekcyjnie. Doradzimy Ci, jak mierzyć okna pod rolety na wymiar.

Gotowe rolety czy rolety na wymiar?

Najłatwiej i najszybciej iść do sklepu i zamówić gotowe rolety. Wiąże się to jednak z ryzykiem, że finalnie otrzymany produkt nie spełni Twoich oczekiwań estetycznych. W tym, jak i innych sytuacjach, pośpiech nie jest najlepszym doradcą.

Polecamy Ci poświęcić kilka chwil więcej i zamówić rolety na wymiar. Możesz to zrobić online w sklepie z roletami DlaOkna.pl, gdzie sprawnie i w prosty sposób złożysz zamówienie na wymarzone rolety.

Wybór rolet wcale nie jest tak prosty, jak może się to wydawać laikom. Dopiero gdy osobiście staniesz przed tym wyborem, okazuje się, jak szeroka jest oferta rolet, ile różnych rodzajów się wyróżnia i jak każdy z nich wpływa na ostateczny wygląd wnętrza. 

Jak mierzyć okna pod rolety?

Istnieje kilka szkół mierzenia okien pod rolety. Wiele zależy od typu rolety oraz sposobu jej montażu. Przypominamy, że rolety możesz zamontować do ściany, sufitu lub ramy okna. Oczywiście każda z tych metod wiąże się z innym pomiarem.

Montaż rolety: jak zmierzyć okno?

Aby prawidłowo wymierzyć wymiary, zmierz: 

 • szerokość szyby wraz z listwami przyszybowymi i dodaj 4 cm;
 • podobnie długość; zmierz wysokość skrzydła.

Dzięki dodaniu 4 cm na szerokość roleta będzie wystarczająco szeroka, zapewni prywatność i będzie estetycznie prezentować się na oknie. 

Montaż rolety rzymskiej do ściany

A co w przypadku rolet rzymskich? Ten elegancki typ osłony okiennej wymaga osobnego poradnika.

Podczas mierzenia okna oczywiście interesują Cię szerokość i wysokość. Wspomnimy też o zapasie, który warto dodać do swoich obliczeń:

 • Mierząc szerokość, zmierz szerokość wnęki okiennej i dodaj po ok. 5 cm zapasu z każdej strony.
 • Mierząc długość, zmierz długość wnęki okna i dodaj ok. 25 cm zapasu. 

Montaż rolety rzymskiej do sufitu

Jeśli wybierzesz montaż rolety do sufitu, mierzenie szerokości jest takie samo jak wyżej, ale zmienia się metoda mierzenia długości:

 • Szerokość: zmierz szerokość wnęki okna i dodaj ok. 5 cm z lewej i prawej strony. 
 • Długość: zmierz długość (wysokość) wnęki okiennej i dodaj odległość od wnęki do sufitu.

Montaż rolety rzymskiej do ramy okna

Montaż do ramy okna bez wywietrznika wymaga nieco innych obliczeń niż podane wyżej.

 • Szerokość rolety: zmierz szerokość szyby, dodając po 2 cm z każdej strony.
 • Długość rolety: zmierz długość skrzydła okiennego.

Dlaczego okna muszą być precyzyjnie mierzone?

Rolety pełnią funkcję dekoracyjną oraz praktyczną. Z powodu obu tych funkcji musisz zadbać o precyzyjne wymierzenie okna. Dobrze dopasowana roleta będzie Ci służyć na wiele sposobów.

 • Po pierwsze dopełni wystrój wnętrza. Doda pomieszczeniu elegancji lub surowej nowoczesności – wszystko zależy od rodzaju rolety.
 • Po drugie zapewni Ci prywatność. Każdy z nas ceni swój prywatny czas w swoich czterech kątach. Na pewno nie chcesz, by sąsiedzi mogli swobodnie zaglądać do Twojego salonu czy sypialni. Jeśli mieszkasz na parterze, raczej nie zachwycają Cię ciekawskie spojrzenia przechodniów. Dobrze dopasowana roleta uchroni Cię od tych spojrzeń.
 • Po trzecie, roleta pozwala regulować dostęp naturalnego światła do wnętrza. W bardzo słoneczne dni może zajść potrzeba zasłonięcia okna, aby słońce nie raziło w oczy i nie odbijało się od ekranów. Dopasowane rolety nie przepuszczą niechcianego światła.

Zanim dotrzesz do remontowej mety i zobaczysz swoje wnętrze w pełnej okazałości, poświęć chwilę uwagi prawidłowemu wymierzeniu okna. Zamów rolety online i ciesz się profesjonalnie dopasowanymi roletami na oknach.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.