Smażenie mięsa – jak zrobić to dobrze?

Artykuł partnera.

Smażenie mięsa wydaje się najprostszym możliwym sposobem przygotowania pysznego obiadu. Wystarczy obsypać wołowinę, wieprzowinę lub drób przyprawami, obtoczyć w panierce i umieścić na rozgrzanej patelni! Czy na pewno wszystko jest takie oczywiste? Wbrew pozorom usmażenie mięsa, które będzie aromatyczne, chrupiące a do tego zdrowe, wymaga stosowania się do kilku istotnych kuchennych zasad. Okazuje się, że nie wszyscy je znają!

Właściwa patelnia – czyli jaka?

Zanim zaczniesz smażyć mięso, musisz przygotować patelnię. Jaką? Tak naprawdę wiele zależy od Twoich upodobań! Na rynku dostępne są wytrzymałe patelnie żeliwne i stalowe oraz lekkie patelnie aluminiowe. Wszystkie mogą być pokryte ułatwiającą przygotowywanie posiłku powłoką. Najczęściej znajdziesz więc:

  • Patelnie teflonowe – powierzchnia takich patelni równomiernie się nagrzewa, a przygotowywane na nich mięso smażone nie przywiera. Na patelniach teflonowych można więc również przyrządzać dania bez dodatku tłuszczu! Pamiętaj jednak, że teflonowa powłoka jest dość delikatna – nie trzyj jej więc szorstką gąbką podczas mycia, a do przewracania mięsa używaj jedynie silikonowych łopatek.
  • Patelnie ceramiczne – patelnie pokryte powłoką uważaną obecnie za najzdrowszą. Powłoka ceramiczna jest bardziej odporna na zarysowania niż teflonowa, a ciepło równomiernie się na niej rozchodzi.
  • Patelnie tytanowe – patelnie, na których smażymy z minimalnym dodatkiem tłuszczu. Dzięki temu mięso pozostaje soczyste, a cała potrawa staje się zdrowsza!

Wybierając patelnię, zwróć szczególną uwagę na sposób jej wykonania oraz rodzaj użytego do produkcji materiału. Do przygotowywania mięsa na różne sposoby z całą pewnością świetnie sprawdzą się patelnie z Florina.pl!

Od czego zacząć smażenie? Właściwe rozgrzanie patelni

Wiele osób proces smażenia rozpoczyna od tego, że na zimną patelnię wlewa porcję tłuszczu i od razu układa na niej kawałki mięsa. Efekt? Cały tłuszcz z patelni zostaje wchłonięty właśnie przez mięso! Żeby potrawa się nie przypaliła, konieczne staje się dodawanie kolejnych porcji tłuszczu. Takie smażenie mięsa jest bardzo niezdrowe – i grozi spaleniem przygotowywanego dania!

Co więc należy zrobić? Niezależnie od tego, jakie mięso przygotowujesz, najpierw umieść patelnię na płycie grzewczej lub kuchence i ustaw najwyższą moc palnika. Dopiero kiedy patelnia się rozgrzeje, wlej tłuszcz. Odpowiedni moment rozpoznasz bardzo łatwo. Wystarczy umieścić na powierzchni patelni kroplę wody – jeśli od razu zasyczy i wyparuje, patelnia jest odpowiednio rozgrzana. Pamiętaj jeszcze, aby zmniejszyć moc palnika przed dodaniem tłuszczu! W ten sposób postępuj zawsze, niezależnie od tego, czy wykorzystujesz tradycyjne naczynia, czy np. patelnie grillowe.

Ostatnia ważna uwaga co do smażenia w wysokiej temperaturze – używaj tylko odpowiednich rodzajów tłuszczu! Najlepiej smażyć na oliwie z oliwek, oleju kokosowym, ryżowym albo arachidowym. Postaraj się rozmieścić wybrany tłuszcz równomiernie na całej powierzchni patelni!

Rozgrzany tłuszcz – i co dalej?

Wlewanie tłuszczu zakończone? Poczekaj więc, aż osiągnie on właściwą temperaturę. Obserwuj patelnię – gdy olej zacznie “poruszać się” i zmieniać kształt, możesz układać na nim mięso oraz inne składniki potrawy (np. warzywa). Wszystko dobrze jest smażyć z trzech stron. Co to oznacza? Kiedy położysz mięso na powierzchni patelni, pozwól mu smażyć się przez ok. 2-3 minuty. Potem przewróć na drugą stronę. Nie smaż już na dużym ogniu – koniecznie zmniejsz choć trochę moc palnika! Trzymaj mięso znów ok. 2 minut, a potem przewróć na tzw. trzecią stronę (czyli ponownie obróć).

Staraj się nie smażyć z jednej strony dłużej niż 2-3 minuty. Zamiast tego lepiej mięso częściej obracać. Możesz też na koniec użyć pokrywki i przez kilka minut dusić potrawę pod przykryciem. Mięso będzie dzięki temu jeszcze bardziej miękkie.

Triki doświadczonych kucharzy, które sprawią, że każde smażone mięso będzie chrupiące i pyszne!

Chcesz smażyć jeszcze lepiej i zdrowiej? Używaj niewielkiej ilości tłuszczu – to naprawdę wystarczy! Wybrany do przygotowywania mięsa olej albo oliwę z oliwek wlej najpierw na łyżkę, a dopiero stamtąd przelej na patelnię. Dzięki temu będziesz kontrolować ilość użytego tłuszczu. Jeśli olej będziesz wlewać prosto z dużej butli, o wiele łatwiej przesadzić i nalać go zbyt wiele.

Kiedy już na patelni znajdzie się odpowiednia ilość tłuszczu, rozsmaruj ją po powierzchni naczynia pędzelkiem albo zwiniętym ręcznikiem papierowym. W ten sposób równomiernie rozprowadzisz tłuszcz i zużyjesz go niewiele.

Smaż, wypełniając mięsem, rybami albo warzywami całą powierzchnię patelni! Wówczas ciepło przechodzi przez stykające się produkty, a Ty oszczędzasz czas i energię. Krótsze smażenie oznacza też zdrowszą wersję przygotowywanego dania!

Wieprzowina, wołowina czy cielęcina – jak smażyć różne rodzaje mięsa i przygotować mniej kaloryczną potrawę?

Przedstawione wyżej zasady smażenia dotyczą mięsa każdego rodzaju. Jednak to szczegóły przygotowywania mięsa różnych gatunków są najbardziej istotne. Ważny jest zwłaszcza czas smażenia.

Najłatwiej przygotowuje się drób. Mięso kurczaka lub indyka wystarczy smażyć tylko kilka minut: 6-7 mniejsze kawałki i ok. 9-10 większe porcje. Zwróć uwagę, aby patelnia nie była zbyt gorąca – optymalnie powinna mieć ok. 175-180°C. W podobny sposób przygotujesz też pyszną cielęcinę.

Kruche mięso wieprzowe wymaga dłuższego przygotowania. Wieprzowinę należy smażyć do momentu, gdy uzyska złoto-brązowy kolor. Zwykle oznacza to smażenie przez ok. 20 minut.

Szybciej przygotujesz z kolei wołowe steki. Rozgrzej maksymalnie patelnię, wyłóż na nią mięso i smaż krótko, tylko do zredukowania soków (ok. 2-3 minuty na stronę). Po zakończeniu smażenia pozwól mięsu trochę “odpocząć” – odłóż je na 5-10 minut.

Smażenie mięsa to sposób na przygotowanie pysznej potrawy, której aromatyczny zapach unosi się w całej kuchni. Aby danie było naprawdę smaczne, warto przestrzegać kilku prostych zasad: nie kłaść kawałków mięsa na zimną patelnię, dobrze rozgrzać tłuszcz i smażyć przez odpowiedni czas. Tyle wystarczy, by każdego dnia domowy obiad smakował jak danie z najlepszej restauracji!

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.