Jak właściwie pielęgnować Prusznik? Które gatunki warto znać?

Roślina pochodzi z rodziny szakłakowatych i przyjmuje zazwyczaj postać krzewu. Pruszniki naturalnie występują w Ameryce Północnej, najwięcej gatunków znajdziemy właśnie na tym kontynencie. Najpowszechniejszym gatunkiem jest prusznik amerykański. Rośliny zyskują coraz większą popularność w naszym kraju ze względu na przepiękne niebieskie kwiaty, które pojawiają się latem. Krzewy mogą mieć pędy płożące, zwisające lub uniesione. Gałęzie rośliny pokryte są cierniami. Blaszki liściowe są ząbkowane na brzegach, ułożone skrętolegle na pędzie. Kwiaty zebrane są w wierzchotki, a płatki korony są zazwyczaj niebieskie, różowe lub fioletowe. Po kwitnieniu roślina zawiązuje owoce w postaci torebek wypełnionych nasionami. Poniżej zebrano najważniejsze informacje na temat pielęgnacji i uprawy pruszników niebieskich oraz ich najpopularniejsze gatunki.

Pielęgnacja pruszników

Pruszniki wciąż są jeszcze rzadziej spotykane w przydomowych ogrodach niż hortensje czy też róże. W dalszym ciągu są gratką dla prawdziwych, ogrodowych pasjonatów. Nie są to krzewy trudne w uprawie, ale wymagają kilku warunków do spełniania, aby gałązki latem obsypały się mnóstwem niebieskich kwiatów.

Roślina powinna zostać posadzona w stanowisku ciepłym i osłoniętym, ponieważ mroźną i bezśnieżną zimą może przemarzać. Na mróz bardziej wrażliwe są rośliny zimozielone, niż zrzucające liście, warto więc mieć to na uwadze przy wyborze egzemplarzy do ogrodu. Najkorzystniejsze dla rośliny jest coroczne, jesienne kopczykowanie oraz otulanie pędów włókniną lub stroiszem. Rośliny zimozielone najlepiej udają się w uprawach pojemnikowych, na balkonach oraz tarasach. Po skończonym sezonie krzewy pruszników powinny znaleźć się w jasnym, ale chłodnym miejscu.

Prusznik nie ma specjalnych wymagań co do gleby, ale rośliny lepiej rosną oraz kwitną w podłożu o odczynie obojętnym, żyznym i przepuszczalnym. Latem należy je nawadniać regularnie, a tych posadzonych w pojemnikach nie wolno przelewać. Usuwanie przekwitniętych kwiatów dobrze służy roślinie. Bardzo ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest właściwe przycinanie roślin, dzięki temu zapewnimy prusznikowi piękny pokrój. Sadzonki można pobierać z paroletniego krzewu, który już dobrze się zadomowił w ogrodzie. Najlepiej robić to przez sadzonki zielne uzyskiwane latem. Przyda się ukorzeniacz oraz podłoże dobrej jakości (torf wymieszany z piaskiem).

Jak odróżnić pruszniki? Który wybrać?

Kwitnący na fioletowo prusznik
Źródło: Pixabay.com

Rośliny mogą mieć różny kolor kwiatów, zwyczajowo roślinę nazywa się prusznikiem niebieskim, ponieważ większość odmian ma właśnie taki kolor kwiatów. Czasem zdarzają się rośliny różowe, a rzadziej białe. Białe kwiaty ma prusznik amerykański, jest to roślina lecznicza stosowana w fitoterapii, jego kwiaty nie są tak atrakcyjne, jak ozdobnych odmian krzewów. Do ogrodów lub pojemników najchętniej wybierane są pruszniki ‘Victoria‘ lub pruszniki płożące.

Prusznik ‘Victoria’ – niebieski rarytas

To najpiękniejsza odmiana prusznika kalifornijskiego. Kwiaty pojawiają się już w czerwcu, krzew może zakwitnąć ponownie jesienią. Roślina kwitnie na niebiesko, co jest rzadko spotykane w świecie flory. Pędy z kwiatami mogą lekko uginać się pod swoim ciężarem, nie jest to jednak tak widoczne, jak u prusznika płożącego. Na pewno dodaje to roślinie uroku. Krzew lepiej radzi sobie w pojemnikach, ponieważ może mieć problem z przezimowaniem.

Prusznik kalifornijski zwany bzem płożącym

Podobnie wygląda prusznik płożący, jednak jego pędy są bardzo wiotkie i roślina sprawia wrażenie, jakby płożącej. Odmiany zazwyczaj mają niebieskie kwiaty, roślina kwitnie od początku czerwca. Osiąga wielkość docelową tylko 1 m, dlatego bardzo dobrze nadaje się do uprawy pojemnikowej lub do niewielkich ogrodów.

Inne, ciekawe odmiany pruszników

  • ‘Marine Simon’ – prusznik blady o delikatnych, wzniesionych różowych kwiatach.
  • ‘Perle Rose” – prusznik blady o wyrazistych, różowych kwiatach.
  • ‘Blue Mound’ – dorasta do 1 m, całe pędy pokrywają się niebieskimi kwiatami.
  • ‘Burkwoodii’ – jedna z bardziej odpornych na mróz odmian prusznika. Kwiaty duże i niebieskie.

Autor:
Aleksandra – Ogrodnik z wykształcenia i z zamiłowania,
miłośniczka kwiatów i owadów,
w wolnym czasie zajmuje się swoim naturalistycznym ogrodem i pszczołami.

 

Źródła:

  • Praca zbiorowa, Katalog roślin. Drzewa, krzewy, byliny, Agencja Promocji Zieleni Sp. z o.o., 2016

 

 

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.