Jak wybrać solidny grill ogrodowy? Czym kierować się podczas zakupu grilla?

Lato nadeszło, a wraz z nim przyjemność towarzyskich spotkań na świeżym powietrzu. Szczęśliwi posiadacze własnego kawałka ziemi mają tu pole do popisu. Garden party, czy bardzo popularne i lubiane spotkania przy grillu, przyciągają znajomych jak magnes. I tu organizatorzy spotkań typu “przez żołądek do serca” stają przed nie lada wyborem.

Na co się zdecydować? Lepszy będzie klasyczny grill ogrodowy, czy rustykalne palenisko? Odpowiedź nie jest jednoznaczna i zależeć będzie od kilku czynników.

Grill ogrodowy – rozwiązanie dla tradycjonalistów

Ogromny wybór modeli, dużych, małych, okrągłych, czy prostokątnych z klapą lub bez. Grille ogrodowe na dobre zagościły w przydomowych przestrzeniach. Szybki obiad, czy spotkanie towarzyskie – wystarczy rozpalić grilla i w krótkim czasie można się delektować pachnącymi dymem z węgla drzewnego, przysmakami. Grill ogrodowy najczęściej jest urządzeniem łatwym w montażu i demontażu i przenośnym, co stanowi jego, niewątpliwe zalety. W handlu dostępne są modele gazowe i elektryczne. Są droższe od tradycyjnych i wymagają zewnętrznego zasilania. Elektryczne, może generować niemałe rachunki, co przy obecnych cenach elektryczności, może słono kosztować – dosłownie.  Tanie grille są z reguły rozwiązaniem krótkotrwałym, bo cienka blacha i ruszty dość szybko ulegają przepaleniu. W chłodne wieczory nie zapewnia ciepła otoczeniu, a na wysoką temperaturę narzekać może jedynie ten, kto stoi bezpośredniej bliskości urządzenia, przygotowując przysmaki.

Palenisko – dla tęskniących za życiem wagabundy

Palenisko, choć droższe, cięższe i w przeciwieństwie do klasycznego grilla, trudniejsze do demontażu i przechowywania, wady rekompensuje szeregiem zalet. Przypomina tradycyjne, turystyczne, czy koczownicze ognisko, więc idealne będzie dla osób tęskniących za życiem trapera, czy tych, którym w głowach rozbrzmiewają dźwięki turystycznej gitary. Poza oczywistą funkcją smażenia na ruszcie wspólną dla grilla i palenisk to drugie oferuje dodatkowe możliwości:

  • gotowanie w kociołku podwieszonym nad ogniem  – smak zupy, czy dań jednogarnkowych będzie niezapomniany
  • podobnie jak jego pierwowzór, ognisko – ogrzewa siedzące przy nim osoby
  • stanowi element dekoracyjny, a różnorodność kształtów i wielkości pozwala na dobranie najbardziej  odpowiedniego modelu
  • palenisko stanowi namiastkę ogniska, bez niszczenia leżącej pod nim ziemi i konieczności przygotowywania terenu

Czym kierować się podczas zakupu grilla czy paleniska

Kiedy decyzja co do rodzaju przyszłego zakupu zapadła, czas wybrać z szerokiej oferty. Niewątpliwie, dla wielu miłośników posiłków przygotowanych na prawdziwym ogniu, kryterium ważnym będzie cena. Jednak warto tu pamiętać, że oszczędności mogą być pozorne, kiedy po pierwszym sezonie okaże się, że z urządzenia pozostała głównie jego nazwa, okopcona sadzą letnich wspomnień.  Czasem lepiej zapłacić nieco więcej na starcie i cieszyć się zakupem przez długie lata. Nie bez znaczenia jest tu też gwarancja oferowana przez producenta i opinie innych użytkowników, którzy wcześniej przetestowali upatrzony model grilla, czy paleniska. Jeżeli pierwsza daje korzystne warunki, a opinie są w przewadze pozytywne i jest ich więcej niż kilka, czy kilkanaście, z dużym prawdopodobieństwem można stwierdzić, że produkt będzie wart swojej ceny.

Grill ogrodowy, czy palenisko

Palenisko jest bardziej uniwersalne niż grill ogrodowy, jednak cena najtańszych modeli różni się zdecydowanie, na korzyść grilla. Decyzję, które z urządzeń wybrać, czy zdecydować się na oba, zamiennie stosowane musi podjąć każdy samodzielnie, na podstawie własnych potrzeb i oczekiwań, wspomagając się powyższym porównaniem.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.