Jak zamontować zbieracz do wody deszczowej?

Obecnie bardzo popularnym tematem w wielu rozmowach i ogólnie w mediach jest ekologia. Nic więc dziwnego, że wszelkie organizacje zarówno rządowe, jak i pozarządowe często działają właśnie w tym kierunku. Krótko mówiąc, bycie eko jest na topie. Z tego względu ludzie coraz chętniej stosują rozwiązania mające na celu dbanie o planetę i oszczędność. Jedną z takich metod jest zbieranie deszczówki, dzięki czemu nie będziemy musieli marnować aż tyle wody na przykład od podlewania ogródka, czy mycia samochodu.

Jak skutecznie zbierać wodę deszczową?

Wielu z nas trzyma pod swoimi rynnami wiaderka, bądź inne naczynia, w których zbiera się woda w deszczowe dni. Jednak nie jest to najskuteczniejsze rozwiązanie. A zatem jak powinno się to zrobić? Zdecydowanie wartym polecenia urządzeniem jest zbieracz do wody deszczowej, czyli specjalne urządzenie montowane na rynnie, dzięki któremu woda będzie dodatkowo filtrowana i bezpośrednio transportowana do zbiornika. W niektórych przypadkach filtrowana woda będzie pozbawiona nawet do ponad 90% zanieczyszczeń. Co więcej, kiedy zbiornik na wodę zostanie zapełniony, reszta deszczówki nie wyleje się na ziemię, a pozostanie w rynnie. Jak więc widać, sposób ten zmaksymalizuje oszczędność wody, a dodatkowo w znacznym stopniu ułatwi nam życie.

Czy montaż takiego zbieracza wody jest czymś trudnym?

Na pierwszy rzut oka może to wyglądać dość skomplikowanie. Jednak po zastosowaniu się do kilku prostych zasad, większość nas poradzi sobie z tą czynnością bez większego problemu. Warto jednak pamiętać, że aby zbieracze wody były jak najbardziej wydajne, trzeba rzetelnie stosować się do instrukcji. A zatem, jak to zrobić? Oto kilka prostych kroków:

  • KROK 1 – wyznaczenie na rynnie maksymalnego poziomu zbiornika. W tym celu należy postawić zbiornik, w którym ma być zbierana deszczówka koło rynny i zaznaczyć linią jego najwyższy poziom.
  • KROK 2 – następnie zgodnie z instrukcją danego modelu zbieracza wyznaczamy dwie kolejne linie nad i pod tą narysowaną.
  • KROK 3 – w tym kroku przechodzimy do wycięcia zaznaczonego fragmentu rynny specjalnie wyznaczonym do tego narzędziem, na przykład piłka do metalu bądź nożyce do blach. Warto pamiętać, że do cięcia nie powinno używać się narzędzi szlifierskich.
  • KROK 4 – teraz przechodzimy do założenia zbieracza na górną część rynny. Czynność należy wykonać poprzez delikatne jej odgięcie.
  • KROK 5 – Następnie wygładzamy krawędzie pilnikiem, aby woda się nie wydostawała, a rynna wyglądała estetycznie.
  • KROK 6 – W tym kroku dociskamy zbieracz na wodę do dolnej części rynny w taki sposób, aby był on szczelny.
  • KROK 7 – ostatni etap, to połączenie zbieracza ze zbiornikiem, aby woda mogła się gromadzić.

I voila, zbieracz jest gotowy. Jak widać, cały proces nie jest aż tak skomplikowany, a w większości przypadków zajmie to dosłownie chwilę.

Ale po co w ogóle zbierać wodę deszczową?

W mediach coraz częściej słyszy się o suszy i jej negatywnych skutkach. Spowodowane jest to zmianami klimatycznymi, które dotykają zarówno nasz kraj, jak i cały świat. Z tego względu powinniśmy myśleć o przyszłych pokoleniach i starać się jak najbardziej oszczędzać wodę pitną. Warto wspomnieć również o aspektach ekonomicznych. Woda deszczowa jest w pełni darmowa, dlatego stosując taką metodę oprócz troski o środowisko uda nam się podreperować również portfele.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.