Jak zaplanować i zaprojektować swój ogród z kostką brukową, aby był funkcjonalny i atrakcyjny wizualnie?

Artykuł partnera.

Dobrze zaprojektowany ogród jest miejscem przyjemnym i pięknym, a jednocześnie łatwym w utrzymaniu. Na pełny plan ogrodu składa się nie tylko wybranie pasujących do siebie roślin, ale także zaplanowanie ścieżek, obrzeży i architektury ogrodowej. Jednym z funkcjonalnych ogrodowych rozwiązań jest kostka brukowa.

Jakie funkcje pełni kostka brukowa w ogrodzie?

Kostka brukowa to tradycyjna nawierzchnia, produkowana głównie z kamienia naturalnego: granitu, bazaltu, piaskowca albo z betonu. W ogrodzie może pełnić szereg funkcji:

  • jest idealna do ułożenia ścieżek,
  • stanowi doskonałą posadzkę w altanach, na tarasach i patio,
  • nadaje się do tworzenia obwódek rabat,
  • można z niej zbudować schody i murki.

Kostka brukowa to także doskonały sposób na to, by połączyć podjazd z ogrodem, a tym samym stworzyć spójną przestrzeń wokół domu. Ten sam kształt czy kolor kostki sprawi, że otoczenie domu będzie wydawało się harmonijne i uporządkowane.

Ogród z kostką brukową – uporządkowany i estetyczny

Żeby ogród wyglądał estetycznie, powinien być uporządkowany. Nie oznacza to jednak idealnie wypielonych rabat czy kwiatów posadzonych pod linijkę.

Nawet swobodne ogrody naturalistyczne, w których próżno szukać równiutko przyciętych drzewek, mogą być bardzo harmonijne – wystarczy zadbać o równe ścieżki i podział ogrodu na strefy.

Niezastąpiona jest w tym właśnie kostka – pozwala wydzielić ogród warzywny od rabat kwiatowych czy wyznaczyć równe ścieżki, które nie zarosną chwastami.

Ogród z kostką – zalety

Choć w ogrodzie można wykorzystać różne materiały do stworzenia ścieżek czy obwódek rabat, to właśnie kostka brukowa jest szczególnie polecana. Nie ma w tym nic dziwnego – takie rozwiązanie ma wiele zalet.

Kostka brukowa występuje w wielu kolorach, kształtach i rozmiarach, dzięki czemu można idealnie ją dopasować do swojej wymarzonej aranżacji ogrodu.

Kostka jest bardzo uniwersalna. Pasuje zarówno do ogrodów nowoczesnych, minimalistycznych, jak i tych w stylu francuskim czy rustykalnym.

Kostka daje ogromne możliwości aranżacyjne. Z jej pomocą można osiągnąć ciekawe efekty wizualne w ogrodzie, np. postarzenie czy trójwymiarowość.

Bruk jest łatwy w utrzymaniu i nie wymaga szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych. Dbanie o kostkę polega przede wszystkim na zamiataniu jej i okresowym myciu wodą pod ciśnieniem.

Kostka jest długowieczna – nie niszczeje tak jak drewno, nie rozkłada się tak jak kora i nie rozsypuje jak kamienie, a to czyni ją idealnym surowcem do wykończenia ścieżek. Co więcej, jest mrozoodporna, zatem nie pęka i nie odkształca się pod wpływem minusowych temperatur.

Kostka brukowa jest odporna na rozmaite warunki atmosferyczne. Nie traci swoich walorów estetycznych pod wpływem opadów deszczu, śniegu czy promieniowania słonecznego. Dzięki temu świetnie wygląda w ogrodzie przez wiele lat!

Kostka jest stabilna – dużo bardziej niż na przykład kamienie. Dzięki temu świetnie sprawdza się jako nawierzchnia ścieżek ogrodowych, po których jeździ się taczką czy chodzi w mokrych butach.

Dużą zaletą wykorzystania kostki brukowej w ogrodzie jest też jej niska cena i łatwość układania. Bruk, szczególnie położony w zacienionym miejscu, ma tendencję do porastania mchem – miłośnicy ogrodów rustykalnych traktują to jako zaletę. Ogród wygląda wtedy niezwykle naturalnie, a ścieżki mniej odróżniają się od trawnika czy rabat.

Jak zaplanować funkcjonalny ogród z kostką brukową?

Wprowadzenie do ogrodu kostki brukowej z pewnością poprawi jego funkcjonalność. Będzie nie tylko bardziej estetyczny, ale i łatwiejszy w utrzymaniu. Co należy wziąć pod uwagę, planując ogród z kostką?

  • Kolor kostki. Kostka brukowa występuje w wielu wariantach kolorystycznych, dlatego można dobrać ją idealnie do planu ogrodu. Warto postawić na kolor, który będzie komponował się z elementami architektury ogrodowej: altaną, ławeczkami czy placem zabaw.
  • Wymiary kostki. Kostka brukowa, z której będziesz tworzyć ścieżki czy inne elementy musi pasować rozmiarem do wielkości ogrodu. Jeśli masz niewielki kawałek zieleni wokół domu i nieduże rabaty, duża kostka i ułożone z niej szerokie ścieżki będą wyglądały ciężko i masywnie.
  • Gdy będziesz rozrysowywać plan ogrodu, zwróć uwagę na proporcje zieleni i ścieżek. Zbyt szerokie dróżki i nadmierna ilość betonowych elementów zdominują roślinność i sprawią, że ogród będzie wyglądał ciężko.
  • Styl ogrodu. Rodzaj kostki warto dopasować do stylu, w którym urządzony jest ogród. Do ogrodu japońskiego idealnie sprawdzi się jasna kostka, która będzie współgrała z białymi kamieniami. W ogrodzie naturalistycznym z kolei lepiej postawić na kostkę imitującą naturalną cegłę albo starobruk – z obtłuczonymi krawędziami, nierównomierną powierzchnią o antycznym wyglądzie.

Kostka brukowa w ogrodzie – zleć to specjalistom

Kostka brukowa w teorii jest łatwa do ułożenia. W praktyce jednak ułożenie takiej nawierzchni wymaga sporej precyzji i umiejętności. Brukarstwo to ciężka praca, która wymaga specjalistycznych narzędzi.

Układanie nawierzchni odbywa się w kilku etapach. Prace rozpoczyna się od oczyszczenia podłoża z roślin, kamieni i korzeni oraz wyrównania i ubicia ziemi. Kolejnym etapem jest ułożenie obrzeży i krawężników, a także podbudowy i podsypki. Dopiero wtedy można ułożyć kostkę i wypełnić szczeliny piaskiem, a na koniec ubić nawierzchnię.

Jak widać, proces ten nie jest tak łatwy, jak mogłoby się wydawać, a ponadto zajmuje sporo czasu. Żeby mieć pewność, że kostka jest położona prawidłowo i nie będzie wymagała poprawek, lepiej zlecić jej ułożenie specjalistom.

Można zamówić takie osoby i kupić kostkę albo zdecydować się na kompleksową usługę – zamówić kostkę oraz projekt ogrodu stworzony według indywidualnych potrzeb.

Kostka brukowa to funkcjonalne i estetyczne rozwiązanie do ogrodu. Pozwala zaaranżować schludne ścieżki, idealnie komponujące się ze stylem ogrodu. Jest przy tym niedroga, łatwa w utrzymaniu i odporna na niekorzystne warunki atmosferyczne.

Sprawdź ofertę Centrum Bruku na stronie centrumbruku.pl

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.