Jak zaplanować oświetlenie wewnątrz mieszkania?

Czasy, w których zmuszeni byliśmy do mieszkania w bardzo podobnych do siebie pod względem architektury mieszkaniach, kupowania tych samych mebli oraz AGD odeszły już dawno do lamusa.

Dobre oświetlenie mieszkania ma znaczenie!

W XXI wieku każdy chętny na zmianę wystroju swojego mieszkania lub urządzenia go od podstaw, ma nieograniczony dostęp do najnowszych trendów, dzięki czemu każde wnętrze może zyskać nie tylko nowy wygląd, ale też poprzez nowoczesne rozwiązania aranżacyjne, zmieniać wizualnie na przykład swój metraż. Do tego celu nie potrzeba wcale drogich mebli lub wyburzania ścian. Wystarczy nowoczesne oświetlenie, które odpowiednio użyte i zaprojektowane, może zaskoczyć niejednego fana wystrojów wnętrz.

Jaką rolę w mieszkaniu spełnia światło?

Postawione w tytule niniejszego akapitu pytanie na pierwszy rzut oka wydaje się być banalnie proste. Czy tak jest w rzeczywistości? Większość osób z całą pewnością odpowie, że oświetlenie domu ma za zadanie go po prostu oświetlać. To prawda, ale warto przy tym zaznaczyć, że każdy dobry sklep z lampami jest w stanie zaoferować produkty, które zdecydowanie wpłyną na odpowiedź, której należałoby udzielić na wspomniane już pytanie. Aby lepiej zrozumieć omawianą tematykę, warto podzielić oświetlenie i rolę, jaką ma spełniać w mieszkaniu na:

  • oświetlenie punktowe,
  • oświetlenie dekoracyjne,
  • oświetlanie ogólne.

Powyższy podział ma bardzo duże znaczenie w kontekście wybory właściwego oświetlenia, którego chcemy użyć w swoim mieszkaniu. Inne będą lampy oświetleniowe w salonie, w którym zależy nam na dodatkowym klimacie i podświetleniu punktowym — na przykład biblioteczki z książkami, inne z kolei cechować się będzie oświetlenie ogólne, którego celem jest po prostu oświetlenie danego pomieszczenia — salonu, kuchni lub jadalni. 

Dobry sklep z oświetleniem to skarb!

Wiedza to jedno, ale jej realizacja, to już zupełnie inna “para kaloszy”. Bogactwo wyboru to dla jednych wielki skarb, dla drugich — mniej obeznanych w temacie — spory ból głowy. Każdy dobrze wyposażony sklep z oświetleniem ma w swojej ofercie niezliczoną liczbę lamp, które można wykorzystać na wiele sposobów. Na szczęście każdy sklep oświetleniowy oprócz ciekawych produktów posiada również pracowników, którzy są w stanie doradzić odpowiedni wybór oświetlenia. Niektóre z rozwiązań mogą naprawdę znacząco zmienić wygląd konkretnego pomieszczenia lub całego mieszkania.

Dobre, polskie lampy są w stanie:

  • oświetlić i optycznie powiększyć mały salon,
  • zamontowane w meblach zagwarantować delikatny dopływ światła oraz oryginalny wygląd,
  • gwarantując dopływ różnych barw światła wpływać na lepszy sen lub pobudzać do nauki.

Ilość możliwości, które oferują dobrze dobrane i odpowiednio użyte lampy i oświetlenie, jest bardzo szeroka. Co ważne, nie dotyczą one tylko i wyłącznie rozwiązań stricte związanych z wyglądem — użycie górnego oświetlenia, które wbudowane jest na przykład do podwieszonego sufitu, pozwala zaoszczędzić sporo miejsca w małym pomieszczeniu, ale wpływa również na optyczne powiększenie tegoż. Dobry wybór oświetlenia to również wsparcie dla dziecka podczas nauki. Do tego celu używa się najczęściej jasnych barw, które pozwalają na skupienie się i nie męczą oczu i głowy. Ledy, które tak często spotykamy w meblach umiejscowionych w salonie lub kuchni, to doskonały pomysł na dodatkowe źródło światła, które nie tylko jest przecież bardzo energooszczędne, ale przy okazji wprowadza do wybranego pomieszczania bardzo fajny i unikalny klimat.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.