Jaką szlifierkę kątową kupić? Praktyczny poradnik

Artykuł partnera.

Czeka Cię drobna naprawa? A może po prostu lubisz zajmować się majsterkowaniem? Jednym z narzędzi, które potrzebujesz, jest szlifierka kątowa. Do czego się przydaje, na co trzeba zwrócić uwagę podczas zakupu oraz jakie są tarcze i dodatkowe udogodnienia? Na te wszystkie pytania odpowiadamy w poniższym artykule. Zachęcamy do lektury!

Szlifierka kątowa — czym jest i do czego służy?

Prace w przydomowym warsztacie oraz samodzielne naprawy wymagają odpowiedniego sprzętu. Przydatna jest między innymi szlifierka kątowa, wykorzystywana także przy profesjonalnych pracach budowlano-remontowych. W zależności od modelu szlifierka kątowa służy do przycinania drewna, blachy, ceramiki, usuwania rdzy, wygładzania spawów, ale też cięcia zbrojenia, kostki brukowej, metalowych przęseł oraz szlifowania dużych powierzchni betonu i metalu.

Podczas wybierania elektronarzędzi warto zaufać doświadczeniu i stawiać wyłącznie na sprawdzone marki. Świetnej jakości szlifierki kątowe, które cieszą się dużym uznaniem, produkuje marka Milwaukee. Korzystanie z nich jest nie tylko łatwiejsze i bardziej komfortowe, ale też bezpieczniejsze.

Co więcej, kątówki mogą być akumulatorowe lub elektryczne, przy czym szlifierka akumulatorowa Millwaukee jest poręczna, wygodna i użyjemy jej nie tylko w warsztacie, ale też na zewnątrz, gdzie nie ma podłączenia do zasilania. Do użytku domowego wystarczy urządzenie o mocy 600-1000 W, gdzie prędkość tarczy oscyluje między 10000 a 12000 obrotów na minutę.

Rodzaje tarcz szlifierki kątowej Milwaukee

Załącznik:
szlifierka-katowa.jpeg

Szlifierka jest sprzętem wielofunkcyjnym z mnóstwem tarcz, które wybieramy w zależności od tego, jakie prace chcemy w danym momencie wykonać. Innych użyjemy do cięcia twardych materiałów, a innych na przykład do szlifowania. Tutaj trzeba pamiętać, by używać tarcz tylko i wyłącznie zgodnie z ich przeznaczeniem oraz zaleceniami producenta. W przeciwnym razie nie uzyskamy oczekiwanego efektu, a jeszcze możemy zepsuć urządzenie.

Tarcze do przecinania są cieńsze, mają od 0,8 do 3,2 mm grubości, zaś do szlifowania więcej, bo od 6,0 do 6,4 mm plus specjalne wzmocnienia. Szlifierka kątowa Milwaukee może być zatem wyposażona  między innymi w tarcze diamentowe (do metalu, płytek i betonu), z korundu (do szlifowania betonu), łańcuchowe (do drewna) oraz półelastyczne (do szlifowania) i ścierne (do prac wykończeniowych i obróbki).

Dodatkowe funkcje kątówek Milwaukee — na co warto zwrócić uwagę?

W domowych pracach wystarczą tarcze o średnicy 115 bądź 125 mm. Szersze — od 180 do 230 mm — przydadzą się głównie w ciężkich pracach budowlanych. Przy okazji warto wybrać szlifierkę kątową Milwaukee z regulacją obrotów tarcz, tak by móc indywidualnie dostosować parametry do konkretnych potrzeb. Dobrze, by regulacja nie była skokowa, lecz płynna.

Przyda się również silnik bezszczotkowy, system antywibracyjny redukujący drgania kątówki nawet o 80 procent, system łagodnego startu, blokada wrzeciona, osłona tarczy oraz zabezpieczenie przed przegrzaniem szlifierki, a także szybki hamulec ścierny pozwalający znacznie skrócić czas pełnego zatrzymania się tarczy.

Podsumowując, szlifierką kątową Milwaukee przetniemy między innymi drewno, blachę, pręty zbrojeniowe, beton i ceramikę, a przy tym wyszlifujemy powierzchnie drewniane oraz metalowe. Ułatwmy sobie pracę, stawiając na sprzęt wysokiej jakości od sprawdzonego producenta. Co ważne, przed zakupem dobrze zastanówmy się, czy wystarczy nam kątówka do 1000 W, czy może przyda się mocniejszy model do poważniejszych prac z twardszymi materiałami.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.