Jakich garnków potrzebujesz do swojej kuchni?

Artykuł partnera.

Dobre garnki to podstawa wyposażenia każdej kuchni. Aktualnie można wybierać spośród wielu opcji. Producenci przekonują materiałami wysokiej jakości, dbałością o szczegóły wykonania oraz bardzo dobrymi parametrami technicznymi. Jak jednak wybrać garnki właściwie, tak aby służyły przez długie lata? Aby dokonać odpowiedniego wyboru, musisz odpowiedzieć sobie na kilka pytań.

Z jakiego materiału powinny być wykonane korpusy oraz uchwyty?

Czasy, kiedy na kuchenkach królowały żeliwne i emaliowane garnki, już dawno odeszły w niepamięć. Niewątpliwą zaletą produkowanych dzisiaj naczyń jest wygoda. Zarówno emalia, jak i żeliwo były trudne do wyczyszczenia, potrawy łatwo do nich przywierały, a w dodatku garnki te były ciężkie, niepraktyczne i, w przypadku emalii, podatne na uszkodzenia. Aktualnie najlepszym wyborem są garnki wykonane ze stali nierdzewnej chromowo-niklowej 18/10. Użycie tego materiału gwarantuje długą żywotność naczynia, odporność na kwasy znajdujące się w przygotowywanych potrawach oraz umożliwia mycie garnków w zmywarce.

Uchwyty również powinny być wykonane ze stali, jednak ważne, aby były w odpowiedni sposób odizolowane od korpusu garnka. Stal nawet pod wpływem wysokiej temperatury nie odkształci się ani nie zacznie topić, a zastosowanie właściwej izolacji zapobiegnie nagrzewaniu się rączek. Dodatkowo, tego typu uchwyty mogą być również myte w zmywarkach bez ryzyka uszkodzenia tworzywa w wysokiej temperaturze i pod wpływem działania mocnych środków chemicznych.

Naczynia w kuchniu

Jak powinny wyglądać dobre garnki?

Garnki dobrej jakości charakteryzują się przede wszystkim grubym, wielowarstwowym dnem. Nawet po kilku latach użytkowania takie dno nie odkształca się, dobrze izoluje i utrzymuje ciepło. Niektóre modele mogą być wyposażone w dodatkowe warstwy wykonane z metali, takich jak np. miedź, które dzięki lepszemu przewodnictwu zapewniają szybsze nagrzewanie się garnka.

Dobrym rozwiązaniem jest zakup garnków ze szklanymi pokrywkami. Pozwoli to na kontrolę potrawy bez uchylania pokrywki, a więc bez utraty ciepła.

Jakie garnki będą uniwersalne?

Poszukując właściwych garnków, warto wziąć pod uwagę by były jak najbardziej uniwersalne. Zestawy przystosowane do użytku na różnych typach kuchenek to najlepsze rozwiązanie. Nawet jeśli aktualnie nie potrzebujesz garnków na indukcję, za kilka lat możesz zdecydować się na wymianę kuchenki, a wtedy nie będziesz musiała martwić się o zakup nowego zestawu. W sprzedaży są również naczynia przystosowane do używania w piekarniku. Dzięki temu patelnia lub rondel może znaleźć bardziej wszechstronne zastosowanie w Twojej kuchni.

Naczynia w kuchni

Jakich garnków potrzebujesz do swojej kuchni?

Wyposażając kuchnię od podstaw lub wymieniając stare garnki, warto przemyśleć, jakie typy naczyń najbardziej Ci się przydadzą. Jednymi z bardziej uniwersalnych są rondelek, duży garnek do zupy, płaski garnek do sosu oraz patelnia na indukcję. Producenci oferują również gotowe komplety garnków, takie jak np. zestaw garnków Tefal. które składają się z najpotrzebniejszych elementów. Zakup takiego gotowego pakietu jest też zazwyczaj bardziej korzystny cenowo niż kupowanie poszczególnych garnków pojedynczo. Warto jest wziąć pod uwagę wszystkie dostępne opcje, aby wybrać najlepiej.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.