Chemia basenowa – jakich środków potrzebujesz, aby utrzymać zbiornik w czystości?

Jeśli jesteś szczęśliwym właścicielem basenu ogrodowego, z pewnością wiesz, jak wiele wysiłku potrzeba, by utrzymać zbiornik w czystości. Krystalicznie czysta woda to nie tylko względy estetyczne, ale i zdrowotne. Podpowiadamy, jakie środki sprawdzą się najlepiej, by kąpiel była bezpieczna. Pod lupę bierzemy chemię basenową!

Prywatny basen to ogromny komfort i wygoda, zwłaszcza w środku upalnego lata, kiedy temperatury szybują w górę, a każdy marzy o chwilowym wytchnieniu. Śmiało można powiedzieć, że jesteś w gronie szczęśliwców, którzy chcąc się ochłodzić lub zażyć sportu, nie muszą korzystać z publicznej pływalni. Jednak ten luksus to również mnóstwo pracy, obowiązków i kosztów. Woda poddawana ciągłemu kontaktowi ze słońcem, zanieczyszczonym powietrzem i użytkownikami basenu, dość szybko ulega zabrudzeniu, przez co obniża się jej jakość. Sam zbiornik z kolei narażony jest na powstawanie nieprzyjemnego osadu z kamienia i brudu, ale również na obecność mikroorganizmów, bakterii czy grzybów.

Chemia basenowa – środki, które pomogą utrzymać zbiornik w czystości

Dbałość o basen to przede wszystkim regularne usuwanie z powierzchni wody opadających liści i innych drobin wpadających do otwartego zbiornika. Ważne są również czyszczenie ścianek basenu oraz odkurzanie jego dna. Najlepiej robić to systematycznie, by nie dopuścić do pojawienia się nieestetycznych osadów z kamienia i brudu oraz zapobiec mętnieniu wody.
Czynności, które pomogą utrzymać zbiornik w czystości to przede wszystkim:

  • utrzymywanie odpowiedniego pH wody – w tym celu sprawdzą się preparaty pH minus lub pH plus, w zależności od aktualnego pomiaru. Najczęściej mają formę granulatu lub proszku, który należy dozować mniej więcej raz w tygodniu, ręcznie lub automatycznie za pomocą urządzeń pomiarowo-dozujących. Optymalne pH wody w basenie powinno mieścić się w zakresie od 7,0 do 7,4. Wszystkie wartości powyżej i poniżej wskazanej obniżają komfort korzystania z basenu, a także zmniejszają skuteczność chemii basenowej, a nawet powodują uszkodzenia metalowych elementów instalacji.
  • dezynfekcja wody w basenie – zapobiega rozwojowi niebezpiecznych mikroorganizmów oraz zwalcza glony. W tym celu sprawdzą się środki na bazie chloru w postaci tabletek. Zaleca się, by tabletki dozować za pomocą specjalnych, pływających bojek.
  • koagulacja wody – czyli jej krystalizacja. Preparaty koagulacyjne łączą drobne zanieczyszczenia w większe płaty i wytrącają je z wody, dzięki czemu woda nabiera krystalicznej czystości, a nieczystości są łatwiej wychwytywane przez filtry.

Zaniedbane zbiorniki mogą stać się siedliskiem bakterii, grzybów i innych niebezpiecznych mikroorganizmów, w efekcie czego kąpiel przestanie być przyjemnością. Chemia basenowa to skuteczny sposób na problemy z przydomowym basenem, dlatego należy stosować ją regularnie. Gdzie można kupić chemię basenową? Na przykład w internetowym sklepie ogrodniczym Florexpol, który w swoim asortymencie ma między innymi pełen wachlarz podstawowych środków do pielęgnacji przydomowych zbiorników wodnych.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.