Na jakich budynkach sprawdzają się dachy z blachy trapezowej?

Artykuł partnera.

Blacha trapezowa to jeden z popularniejszych rodzajów pokryć dachowych. Przede wszystkim stosuje się ją na budynkach przemysłowych, wiatach i garażach, chociaż bardzo dobrze sprawdza się również jako pokrycie dachowe w domach jednorodzinnych. Gdzie warto wykorzystać blachę trapezową? Podpowiadamy w naszym artykule.

Czym jest blacha trapezowa?

Na pewno chociaż raz słyszałeś o blachach trapezowych. Jest to popularne pokrycie dachowe, które znane jest ze swojego wszechstronnego zastosowania. Dobrze bowiem prezentuje się zarówno na budynkach domów jednorodzinnych, jak i obiektach przemysłowych, garażach, halach i magazynach. Od zwykłej blachodachówki różni się grubością, co przemawia na korzyść blachy trapezowej. Sprawia to, że jest o wiele wytrzymalsza i odporniejsza na działanie czynników atmosferycznych. Co więcej, można ją dostać w naprawdę niskiej cenie. Duży wybór wysokości profili, rodzajów blachy, kolorów oraz możliwość przycinania arkuszy różnej wielkości sprawia, że ten rodzaj pokrycia dachowego jest naprawdę często wybierany. Ponadto, blacha trapezowa to doskonały materiał do krycia dachów o niskim kącie nachylenia (nawet 6 stopni). Trudno znaleźć lepsze pokrycie na tego typu dach niż właśnie blacha trapezowa.

Pokrycie dachowe nowoczesnych domów jednorodzinnych

W ostatnim czasie ogromną popularnością cieszą się domy jednorodzinne o prostej konstrukcji i prostokątnej lub kwadratowej bryle. Bardzo często mają duże przeszklenia, a w wykończeniu dominuje drewno, cegła i beton. W takich modernistycznych konstrukcjach aż prosi się, aby zastosować blachę trapezową. Zazwyczaj mają one prosty, jedno lub dwupołaciowy dach, który świetnie pasuje do blach trapezowych. Ponadto jest tak duży wybór wysokości profili, że każdy znajdzie coś dla siebie. Co więcej, można pójść o krok dalej i blachę trapezową T3 położyć również… na elewacji! Takie zastosowanie bardzo często jest spotykane i trzeba przyznać, że blacha trapezowa na elewacji to doskonała alternatywa do drewnianej szalówki.

Blacha trapezowa na budynkach przemysłowych

Czy jest lepsze pokrycie dachowe budynków przemysłowych niż blacha trapezowa? Trudno znaleźć coś odpowiedniejszego. Biorąc pod uwagę rozpiętości takich konstrukcji, pokrycia dachowe ceramiczne są praktycznie nieosiągalne ze względu na swoją cenę. W grę wchodzi zatem przede wszystkim wytrzymała i gruba blacha trapezowa, doskonale sprawdzająca się na obszernych dachach. Warto sięgać po blachy trapezowe o wysokim profilu, które są wprost stworzone do budowy dużych obiektów przemysłowych, hal produkcyjnych, magazynów, garaży czy lokali usługowych.

Czy blacha trapezowa sprawdzi się na tradycyjnych domach?

Wiele mówi się o industrialnym charakterze blachy trapezowej. Czy produkt ten pasuje jednak do tradycyjnego budownictwa? Jak twierdzi pracownik firmy Hanbud produkującej pokrycia dachowe z blachy:

Po blachę trapezową sięgają właściciele różnych posesji – zarówno tradycyjnych, jak i nowoczesnych domów jednorodzinnych. Wiele osób docenia doskonałe właściwości tego pokrycia. Duża wytrzymałość, estetyczny wygląd przez lata, wysoka trwałość oraz lepsze tłumienie hałasów, na przykład dudniącego deszczu, niż blachodachówka, to tylko jedne z wielu korzyści stosowania blachy trapezowej. Dlaczego mieliby z nich rezygnować właściciele tradycyjnych polskich domów? Blacha trapezowa jest elegancka i wygląda efektownie, a dzięki ogromnemu wyborowi kolorów i wysokości profili każdy znajdzie coś dla siebie.

Współczesna blacha trapezowa to bez wątpienia wytrzymałe i ekonomiczne pokrycie dachowe o ciekawym designie. Chociaż głównie spotykane jest na domach jednorodzinnych o nowoczesnej formie, a także obiektach przemysłowych, to bez obaw blachę trapezową można stosować na każdym innym budynku.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.