Rodzaje kotłów grzewczych

Kotły CO stanowią najważniejszy element systemu centralnego ogrzewania. To od niego zależy wydajność całego układu zapewniającego ciepło we wszystkich pomieszczeniach w gospodarstwie domowym. Zapoznaj się z rodzajami kotłów i wybierz ten odpowiedni.

Zasilanie kotłów CO

Kotły CO mogą być zasilane na różne sposoby. Wybór zasilania zależny jest od prywatnych preferencji użytkownika oraz możliwości instalacyjnych i podłączeniowych.

Kotły gazowe

Kocioł na paliwo gazowe pracuje cicho i wydajnie. Ponadto jest ekonomiczny i bezpieczny, a także nie wymaga stałej obsługi użytkownika. Kotły gazowe występują w wersji stojącej lub wiszącej.

Kocioł elektryczny

Ogrzewanie elektryczne znajduje coraz częstsze zastosowanie w domach, a grono jego zwolenników stale się powiększa. Kocioł elektryczny świetnie sprawdza się w nowoczesnym budownictwie, gdzie zapotrzebowanie na energię cieplną nie jest zbyt wysokie.

Kocioł na paliwa płynne

Tego rodzaju kotły zasilane są na przykład olejem. Są dosyć wygodne w użyciu i komfortowe dla użytkowników, aczkolwiek dużo droższe od pozostałych rodzajów kotłów grzewczych. 

Kotły na paliwo stałe

Kotły na paliwo stałe są często wybierane ze względu na niską cenę oraz wydajność. Paliwem stałym może być węgiel, drewno czy biopaliwo. Obecnie coraz częściej można spotkać ekologiczne wersje tego typu urządzeń.

Kotły CO jednofunkcyjne i dwufunkcyjne

Kotły centralnego ogrzewania dzielą się również na dwie kategorie ze względu na zastosowanie. W tym przypadku można wyróżnić kotły jednofunkcyjne oraz dwufunkcyjne. 

Kotły jednofunkcyjne

Kotły jednofunkcyjne zasilają jedynie instalacje centralnego ogrzewania, dlatego stosuje się je do dostarczania ciepła do wszystkich pomieszczeń w gospodarstwie domowym. Są to proste urządzenia, do których zalicza się kotły na paliwo stałe oraz kotły olejowe.

Kotły dwufunkcyjne

Kotły dwufunkcyjne służą do jednoczesnego ogrzewania wszystkich pomieszczeń i wody użytkowej. Najczęściej występują one w wersji wiszącej. Ich główną zaletą jest fakt, że włączają się dopiero w momencie odkręcenia kurka z ciepłą wodę, co skutkuje oszczędnością wody i pieniędzy. 

Kotły kondensacyjne

Kotły kondensacyjne mogą występować w wersji jednofunkcyjnej i dwufunkcyjnej. Charakteryzują się one wysokim naciskiem na aspekt ekonomiczny i ekologiczny. Wybierając tego typu kocioł zyskujesz wydajny sprzęt pracujący w trybie oszczędzania energii i bezpieczny dla środowiska. Zastosowanie kotła kondensacyjnego pozwala wygenerować spore oszczędności, dlatego tego typu rozwiązanie zyskuje coraz więcej zwolenników.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.