Siatka ogrodzeniowa metalowa czy plastikowa? Jaką wybrać?

Prosty i skuteczny sposób na ogrodzenie terenu? Oczywiście siatka ogrodzeniowa! Jest to element, który znajduje zastosowanie zarówno na posesjach prywatnych, budowach, jak i w przydomowych ogrodach. Który model warto wziąć pod uwagę, planując zakup i montaż siatki? Przedstawiamy możliwe rozwiązania.

Metalowe, znaczy mocne

Metalowa siatka ogrodzeniowa to jedna z najtańszych metod na wydzielenie miejsca na działce. Dlaczego cieszy się tak dużą popularnością? Przede wszystkim dlatego, że jest trwała oraz dostępna w wielu rozmiarach, wysokościach i kolorach. Kolejną zaletą jest łatwy montaż oraz uniwersalność „druciaka”. Sprawdzi się m.in. do wydzielenia terenu wokół domu, budowy, boiska, a także do zabezpieczenia autostrad przed dzikimi zwierzętami czy ogrodzenia dróg w sezonie zimowym. Wśród metalowych płotów można wyróżnić dwa najczęstsze modele.

Siatki ocynkowane

Najpopularniejszym rozwiązaniem jest ocynkowana siatka ogrodzeniowa. W tym modelu stalowy drut jest obleczony metaliczną powłoką z cynku, która zwiększa odporność na działanie warunków atmosferycznych. Dzięki temu materiał jest niewrażliwy na działanie wilgoci, co znacznie spowalnia proces korozji. Z kolei uszkodzone elementy można z łatwością wymienić lub załatać przy pomocy specjalnych zacisków. Ocynkowane ogrodzenie ma wiele zastosowań i można je wykorzystać jako osłonę posesji całorocznych, ogrodu, garażu, parkingu czy placu zabaw. 

Niestety, ocynkowana siatka występuje wyłącznie w kolorze szarym. Nie ma zatem możliwości dopasowania płotu do odcienia elewacji czy kostki brukowej. Jedynym rozwiązaniem jest przemalowanie „druciaka”, co może się okazać czasochłonnym i nieopłacalnym przedsięwzięciem. Warto także zwrócić uwagę na grubość drutu. Modele z pręcikami poniżej 2 mm często ulegają rozerwaniu, a po kilku latach tracą kształt. Dlatego warto wybrać płot o średnicy drutu co najmniej 2,5 mm.

Siatki powlekane PCV

​​Alternatywą dla popularnych szarych ogrodzeń są powlekane siatki ocynkowane. Otulina z PCV sprawia, że płot zyskuje podwójne zabezpieczenie przed korozją. Pierwszą powłokę ochronną stanowi cynk, a drugą – warstwa z wodoodpornego polichlorku winylu, czyli PCV. Do największych zalet takiej siatki można zaliczyć atrakcyjną cenę oraz dostępność kilku opcji kolorystycznych. 

Nie jest to jednak rozwiązanie pozbawione wad. Często pod wpływem mrozu, upału czy promieni słonecznych osłona PCV pęka i matowieje, a w miejscach uszkodzeń powstaje rdza. Zniszczeń nie opłaca się naprawiać i w takim przypadku lepiej zainwestować w nowe ogrodzenie. Otulina z PCV nie stanowi też bariery dla dzikich i domowych zwierząt, które z łatwością mogą przegryźć ochronną warstwę płotu. Dlatego materiał z pewnością nie nadaje się do budowy kojca dla psa czy ochrony przed zwierzyną leśną.

Siatka ogrodzeniowa

Siatki plastikowe

​​Metalowe ogrodzenia to nie jedyny sposób na wydzielenie przestrzeni w ogrodzie czy wokół domu. Do wyboru są także siatki plastikowe, które można dopasować do własnych potrzeb pod kątem wysokości płotu czy wielkości oczek. Ponadto występują w kilku kolorach, np. czarnym, brązowym, szarym czy zielonym.

Czym różnią się od klasycznych „druciaków”? Przede wszystkim tym, że nie są tak odporne na uszkodzenia mechaniczne, jak ich metalowe odpowiedniki. Plastikową siatkę łatwo zniszczyć, przecinając ją np. nożycami. 

Plastikowy płot sprawdzi się natomiast jako ochrona przed zwierzętami. Warto go zastosować np. na polach, aby uniemożliwić czworonogom przechodzenie przez ogrodzenie. Tego typu siatka bywa też wykorzystywana do wyznaczenia w ogrodzie wybiegu np. dla królików. Dodatkowo może posłużyć do otoczenia terenu przeznaczonego na wybieg dla drobiu. Jej inną funkcją jest zagęszczenie obecnego ogrodzenia w celu podniesienia poziomu bezpieczeństwa. Plastikowe ogrodzenie warto więc wykorzystać jako dodatkową osłonę bramy wjazdowej lub furtki.

Siatka ogrodzeniowa

Która siatka jest najlepsza?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy lepsza jest siatka metalowa, czy plastikowa. Oba materiały są wykorzystywane i mają swoje wady i zalety. 

Klasyczne, stalowe ogrodzenie sprawdzi się u osób, które szukają trwałego płotu i nie mają wysokich wymagań co do walorów dekoracyjnych. Właściciele posesji, którym zależy na estetyce otoczenia, z pewnością chętniej wybiorą siatkę powlekaną PCV. Z kolei do wyznaczenia terenu na wybieg dla zwierząt doskonale sprawdzi się model plastikowy. Może też pełnić funkcję dodatkowego zabezpieczenia terenu. Dlatego przed zakupem siatki należy przede wszystkim odpowiedzieć sobie na pytanie, do czego ma służyć ogrodzenie. Wówczas wybór stanie się prostszy.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.