Szynka pieczona soczysta – jak zrobić ją samodzielnie?

Miękka i soczysta szynka jest idealnym i smakowitym kąskiem na każdą świąteczną okazję. Ale nie tylko. To uniwersalne danie mięsne, które nie jest trudne do przygotowania, chociaż całkowity czas jego przyrządzania zajmuje czasem nawet kilka godzin.  Aby przygotować domową soczystą pieczoną szynkę, możesz wybrać surowe mięso szynkowe lub już przyprawione, w zależności od smaku, który chcesz uzyskać i osobistych preferencji. Jeśli chcesz, możesz dodatkowo posmarować mięso słodką lub pikantną glazurą. W obu przypadkach otrzymasz idealne połączenie z lekko ostrym smakiem mięsa.

Szynka pieczona, soczysta – przygotowanie

Wybierz rodzaj szynki, który jest dla ciebie odpowiedni. Możesz ją kupić świeżą w sklepie mięsnym lub wybrać jedną z już przyprawionych, a nawet uwędzonych. W niektórych przypadkach już ugotowane całe szynki są pakowane razem z jej sokami. Każda odmiana jest ogólnie dostępna, zarówno z kością jak i bez, a także można kupić już pokrojone w plastry kawałki, dzięki czemu jest jeszcze łatwiej.

Jeśli masz wątpliwości, która szynka jest lepsza, należy wziąć pod uwagę następujące opcje. Są one jednymi z najbardziej popularnych, a każda z nich gwarantuje inny smak.

 • Szynka niegotowana, świeża lub mrożona

W tym przypadku kawałek mięsa nie był ani ugotowany, ani doprawiony. Smak wieprzowiny  jest delikatny, a ostatecznie nabierze podobieństwa pieczystego lub schabowego.

 • Peklowana szynka

Wieprzowina może być przechowywana poprzez umieszczenie jej w soli. Klasyczna włoska surowa szynka, na przykład, podlega soleniu, które wykorzystuje ilość soli równą wadze samej szynki. Oczywiście solenie i późniejsze przyprawy nadają mięsu charakterystyczny smak.

 • Szynka wędzona

W tym przypadku dym jest stosowany jako środek konserwujący, mięso nabiera charakterystycznego zadymionego smaku.

Krucha i pyszna szynka domowa

Soczysta szynka pieczona
Źródło: Freepik.com

Określ, ile szynka powinna ważyć w zależności od potrzeb. Oczywiście czas pieczenia uzalezniony jest od ilości mięsa, które musisz przyrządzić. Ponieważ gotowanie szynki zajmuje sporo czasu, a jej resztki również można uznać za przysmak, zaleca się zakup trochę większej ilości, niż naprawdę potrzebujesz. W ten sposób zapewnimy odpowiednią liczbę porcji.

Oto szczegółowa analiza ilości szynki, którą należy zakupić, w zależności od jej różnych typów:

 • Szynka bez kości: około 110-150 g na porcję.
 • Mięso szynkowe małą kością: około 150-225 g na porcję.
 • Szynka z dużą kością: około 330-450 g na porcję.

Jeśli mięso jest zamrożone, pozwól mu powoli się rozmrażać. Gdy kupiłeś mrożoną szynkę, ważne jest, aby ją odpowiednio rozmrozić i upewnić się, że mięso w środku nie jest wciąż zimne, gdy zaczyna się pieczenie. Jeśli tak się stanie, szynka wewnątrz szynka będzie w stanie osiągnąć odpowiedniej temperatury, więc jej spożycie może być niebezpieczne dla zdrowia.

Jak prawidłowo rozmrozić szynkę?

Istnieją dwie metody bezpiecznego rozmrażania szynki:

 • W lodówce: włóż jeszcze zamrożoną szynkę do lodówki 24 godziny wcześniej przed rozpoczęciem jej gotowania. Będzie rozmrażać się wtedy powoli, pozostając chroniona niskimi temperaturami gwarantowanymi przez lodówkę. Niech leży w niej przez co najmniej 24 godziny, aby zyskać pewność, że całkowicie się rozmroziła.
 • Bądź w zimnej wodzie: jeśli masz mało czasu, możesz zanurzyć szynkę w zimnej wodzie w dużym garnku. Pozostawić namoczoną przez kilka godzin, aż będziesz mieć pewność, że jest całkowicie rozmrożona. Często zmieniaj wodę, aby była zimna, by zewnętrzne części szynki nie nagrzewały się nadmiernie, w oczekiwaniu aż wewnętrzna część będzie gotowa do upieczenia.

Rozważ moczenie szynki peklowanej

Ponieważ szynka taka została poddana soleniu, w celu zapewnienia prawidłowego zachowania mięsa, pozostawienie jej zanurzonej w wodzie na kilka godzin przed gotowaniem, może służyć do złagodzenia smaku. W ten sposób będzie on bardziej delikatnym. Wystarczy namoczyć ją i pozwolić pobyć w lodówce przez około 4-8 godzin, czas opierając o ostateczny smak, który chcesz uzyskać.

Niech szynka osiągnie temperaturę pokojową przed włożeniem jej do piekarnika. W ten sposób będziesz miał pewność, że odpowiednio się upiecze, nawet w środku. Najlepiej jest wyciągnąć mięso z lodówki przed rozpoczęciem pieczenia. Powinna z czasem osiągnąć pokojową temperaturę.

Pieczenie szynki w piekarniku

Rozgrzej piekarnik do 165 °C. Niezależnie od tego, czy jest to szynka świeża, czy przyprawiona, podczas gotowania będzie musiała osiągnąć temperaturę wewnętrzną 70 ° C. Piekąc ją w temperaturze 165 °C przez kilka godzin, będziesz mieć gwarancję, że nie wyschnie podczas gotowania w środku.

 • Jeśli kupiłeś szynkę gotową, jest bardzo prawdopodobne, że została już całkowicie upieczona. W tym przypadku można ją zjeść natychmiast po wyjęciu z opakowania lub po prostu po podgrzaniu w piekarniku do 60 ° C przez kilka minut.
 • Umieść szynkę w sporym naczyniu żaroodpornym. Wybierz wykonany ze szkła, ceramiki lub aluminium, upewniając się, że jest wystarczająco duży, aby pomieścić szynkę i wystarczająco głęboki, aby zebrać wszystkie soki powstałe w procesie jej gotowania.
 • Zakwaś mięso, jeśli zamierzasz je glazurować. Potnij małe kawałki na warstwie skóry i tłuszczu, ale bez dotykania mięsa pod nimi. Możesz utworzyć rysunek krzyżowy, aby zapewnić przyjemny efekt wizualny. Nacięcia pozwalają glazurze przeniknąć głęboko do szynki, napełniając ją smakiem w środku.
 • Pomiń ten krok, jeśli zakupiłeś już pokrojoną szynkę.
 • Jeśli chcesz, możesz dodać całe goździki do smaku i udekorować nimi mięso. Wystarczy, że umieścić je w miejscach, gdzie przecinają się nacięcia.

Określ czas gotowania według wagi

Będziesz musiał piec szynkę, aż osiągnie temperaturę wewnętrzną 74 ° C. Czas gotowania zależy od wagi i odmiany mięsa. Upewnij się, że nie wyjmujesz potrawy z pieca zbyt wcześnie lub za późno. Ogólnie rzecz biorąc, zalecane czasy gotowania są następujące:

 • Dla świeżej szynki: około 22-28 minut na każde pół kilograma wagi.
 • Mając wędzoną szynkę: około 15-20 minut na każde pół kilograma wagi.
 • Dla szynki peklowanej: około 20-25 minut na każde pół kilograma wagi.

Przygotuj glazurę

Użyj przepisu zgodnie ze swoimi preferencjami. Możesz zdecydować się zarówno na słodkie glazury, jak i pikantne. Niech składniki duszą się na małym ogniu, aż mieszanina osiągnie gęstą konsystencję, ale nadal na tyle płynną, aby móc ją wylać na mięso.

Jeśli chcesz przygotować klasyczną słodką glazurę miodową, użyj tych składników:

 • 200 g cukru;
 • 2 łyżki musztardy;
 • 110 g masła;
 • 120 ml octu jabłkowego;
 • 120 ml miodu;
 • Szklanka wody.

Kiedy szynka osiągnie temperaturę wewnętrzną 57 °C, nadszedł czas, aby ją glazurować. Ogólnie rzecz biorąc, mięso osiągnie wymagany stopień ciepła w ciągu ostatniej pół godziny gotowania. Ponownie zbadaj temperaturę, a kiedy przyjdzie na to czas, wyjmij szynkę z piekarnika.

 • Glazuruj za pomocą pędzla kuchennego. Skup się w szczególności na nacięciach wykonanych wcześniej, aby glazura mogła wniknąć głęboko w mięso.
 • Włóż szynkę z powrotem do piekarnika i pozwól jej “dojść”, aż temperatura wewnętrzna osiągnie 74 °C.
 • Jeśli chcesz, możesz zakończyć pieczenie za pomocą grilla w piekarniku. Włącz go na 10 minut, aby stworzyć chrupiącą skórkę wokół mięsa.

Serwowanie szynki

Po ugotowaniu odstaw danie na 15 minut. Wyjmij je z piekarnika i umieść na blacie kuchennym. W tym momencie przykryj naczynie żaroodporne folią aluminiową, aby wyłapywać wilgoć. Soki powstałe w procesie gotowania będą stopniowo wchłaniane przez mięso, które następnie okaże się bardzo soczyste i smaczne. Nie pomijaj tego kroku, w przeciwnym razie szynka może okazać się zbyt sucha.

Pokrój szynkę. Po lekkim wystygnięciu można ją pokroić za pomocą bardzo ostrego noża. Nie należy używać śliskiego noża, ponieważ ostrze może się ślizgać i istnieje ryzyko zranienia. Przed rozpoczęciem krojenia mięsa, wyostrz dobrze nóż na kamieniu lub specjalnym pilniku, a następnie wykonaj następujące kroki:

 1. Wytnij kilka plasterków z węższej strony szynki.
 2. Umieść je na płaskiej stronie, od której wykroiłeś plasterki w poprzednim kroku, aby mieć stabilną podstawę.
 3. Twórz nacięcia poziomo wzdłuż jednej strony szynki, zaczynając od zewnątrz, aż do dotarcia do kości.
 4. Mięso krój pionowo, niech nóż przesuwa się wzdłuż kości dopóty, dopóki plastry pieczeni naturalnie nie opadną na deskę do krojenia.
 5. Powtórz to samo po drugiej stronie.
 6. Kość możesz później użyć do przygotowania zupy lub ugotowania na niej kapusty.
 7. Zachowaj resztki. Po zakończeniu umieść resztki szynki w pojemniku na żywność wyposażonym w pokrywkę, aby przechować je przez kolejne dni. Można przechować je w lodówce i spożyć  w ciągu tygodnia. Alternatywnie w zamrażarce, gdzie w tym przypadku będą mogły spędzić nawet  miesiąc. Można ich potem użyć do pysznych kanapek lub dodać do omletu.

Domowa szynka pieczona na obiad

Domowa zynka pieczona z rkawa
Źródło: Freepik.com

Domowa szynka pieczona to naprawdę bardzo łatwe do przyrządzenia danie: dla lubiących proste, a także raczej klasyczne aromaty. Mogą towarzyszyć jej ziemniaki. To może wydawać się trywialne, ale pieczona szynka, przygotowana w ten sposób, podbije serca i podniebienia przy stole praktycznie każdego.

Kilka środków ostrożności wystarczy, aby uzyskać dobrą pieczoną, soczystą szynkę, nie suchą, ale delikatną i przyjemną. To wspaniałe smaki prostego, domowego gotowania. Idealna potrawa pieczona na obiad, gdy masz gości na kolacji lub na specjalne okazje. Może to być też jednocześnie doskonałe “niedzielne danie”, aby rozpieszczać rodzinę. 🙂

Szynka pieczona z rękawa

SKŁADNIKI NA | 3-4 OSOBY:

 • 1,2 kg miąższu uda wieprzowego,
 •  6-7 gałązek rozmarynu,
 •  6-7 liści szałwii,
 •  4 ząbki czosnku,
 • szklanka i pół białego wina
 • 3 łyżki oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia
 • sól, pieprz.

Przepis dnia

 • Usuń nadmiar tłuszczu z mięsa, a następnie zwiąż je szczelnie, aby zachować jego kształt podczas gotowania. Połóż je w szklanym pojemniku.
 • Posmaruj wieprzowinę olejem, wcierając go dobrze ze wszystkich stron, a następnie wlej wino, dodaj zioła i dwa pokruszone ząbki czosnku. Przykryj folią i przełóż do lodówki, pozwalając jej marynować się od 12 do 18 godzin, obracając ją czasami.
 • Po tym czasie usuń mięso z miski, zbierz gałązkę rozmarynu i 3 liście szałwii i włóż je między sznurek a mięso; obierz dwa ząbki czosnku i podziel je na dwa, a następnie zrób cztery nacięcia w szynce, po dwa z każdej strony i włóż czosnek do każdego z nich.
 • W blasze do pieczenia przykryj dno folią aluminiową, połóż na niej pozostałe zioła i umieść na niej siatkę. Umieść mięso na grillu i gotuj w wentylowanym piekarniku elektrycznym nagrzanym do 180 ° C przez około 90 minut, a w każdym razie, aż temperatura w środku pieczeni osiągnie 82 ° C.
 • Na koniec wyjmij szynkę z piekarnika, natychmiast zawiń mięso w folię aluminiową, dobrze zamknij i włóż z powrotem do piekarnika, z półotwartymi drzwiami i odstaw na 10-15 minut.
 • Wyjmij pieczoną szynkę z folii aluminiowej, zdejmij sznurek, sól i połóż ją na tacy do serwowania, w towarzystwie pieczonych ziemniaków lub sałatki.

Szynka pieczona soczysta – najlepsze przepisy

Jak prawidłowo i smacznie przyrządzić szynkę w rękawie w domu?

Szynka pieczona z rękawa – ogólne zasady gotowania

Jesteśmy przyzwyczajeni do smażenia kotletów ze świeżego mięsa, a rzadziej samodzielnie przyrządzamy wędliny. Mimo tego spróbuj wyobrazić sobie schłodzony stek z delikatną obwódką tłuszczu! Jest sposób na przygotowanie pysznych wędlin – przyrządź je jak szynkę pieczoną z rękawa.

To danie po raz pierwszy pojawiło się w dawnej Rosji w XVI wieku, kiedy nasi słowiańscy przodkowie polowali. Po wrzuceniu na ruszt niedźwiedzia natychmiast gotowali część tuszy, a jedna jego część była przyrządzana na ogniu do zjedzenia na później, w zimnej formie. Dzisiaj główny składnik potrawy został zmieniony na wieprzowinę, ale istota jego przyrządzenia nie uległa zmianie.

Aby zrobić smaczną, gotowaną lub pieczoną szynkę, należy poznać kilka tajemnic:

 1. Moczymy wieprzowinę. Połowa z niej to woda, która odparuje podczas pieczenia. Pod wpływem wysokiej temperatury w piekarniku może wyschnąć, dlatego wstępnie zawsze się ją marynuje w solance. Najczęściej jest to po prostu rozpuszczona w wodzie sól, z dodanymi przyprawami.
 2. Mięso stanie się soczyste, jeśli je ugotujesz, po pierwszym owinięciu go. Szynka gotowana w rękawie lub ściereczce nie “rezygnuje” z nadmiaru płynu podczas gotowania, dlatego ta metoda jest najlepsza dla uzyskania soczystości mięsa.

Szynka pieczona soczysta – przygotowanie produktów i potraw

Najważniejszą radą co do gotowania pysznej szynki w rękawie jest wybór dobrego mięsa. Nie powinno być ono z przerostami i o włóknistej strukturze. Jeśli kupisz wieprzowinę, a następnie tuszę: ta część jest idealna do gotowania pysznej szynki, ponieważ zawiera 30-40% tłuszczu. To jest stopiony tłuszcz, który nasyci warstwy mięsa i nada  wieprzowinie soczystego smaku i apetycznego wyglądu nawet po kilku dniach w lodówce.

Do zrobienia smacznej szynki nie potrzeba wiele. Wystarczy trochę soli i pieprzu, chociaż można też modyfikować jej smak odpowiednimi ziołami, warzywami i suszonymi owocami. Do tego nadaje się bazylia, oregano, berberys, chmiel; a z warzyw czosnek, marchew, rzodkiew.

Przepis na pieczoną wieprzowinę z rękawa

Przepis 1: soczysta szynka pieczona na obiad, gotowana w rękawie

Po co wymyślać coś skomplikowanego, jeśli najprostsze rozwiązanie jest zwykle najlepsze? Szynka upieczona w ten sposób będzie soczysta, a jej smak podkreśli odpowiednia marynata i czarny pieprz.

Wymagane składniki:

 • Duży kawałek wieprzowiny,
 • Pieprz i sól.

Sposób przygotowania:

 1. Zrób marynatę, rozpuszczając sól w wodzie (około czterdziestu pięciu gramów na litr wody).
 2. Wymocz mięso w solance – zostaw je na 1,5 godziny (1 kg mięsa  wymaga 1-1,5 litra solanki).
 3. Wyjmij mięso, wysusz je papierowymi ręcznikami i posyp pieprzem ze wszystkich stron.
 4. W piekarniku rozgrzanym do idealnej do pieczenia temperatury 160 stopni celsjusza, umieść żaroodporne naczynie z wieprzowiną w rękawie.

Przepis 2: szynka gotowana w rękawie z suszonymi morelami i rodzynkami

Tłuszcz czekoladowy to nieporozumienie, ale w “wysokiej klasy” kuchni,  dodajemy również słodkie owoce i przyprawy do mięsa. W odpowiednich proporcjach sprawią, że potrawa zyska delikatny aromat i lekką słodycz, nie gryząc się z oryginalnym smakiem mięsa.

Wymagane składniki:

 • Rodzynki – 120 g
 • Wieprzowina
 • Suszone morele – 160 g.

Sposób przygotowania:

 1. Mięso należy umyć i zamarynować. Do marynaty wystarczy rozpuścić sól w wodzie. Mięso należy moczyć przez około 1,5 godziny.
 2. Wlać przegotowaną wodę z suszonymi owocami, moczyć przez 15 minut, a następnie spłukać i wysuszyć.
 3. W mięsie zrób kawałki na całej powierzchni i umieść tam suszone owoce. Posyp papryką mieloną.
 4. Włóż szynkę do rękawa, a następnie do pojemnika do gotowania. Wstaw do piekarnika.

Przepis 3: szynka gotowana w rękawie z warzywami

Jeśli potrzebujesz odmiany od klasycznie podanego mięsa, możesz zmodyfikować jego smak przez dodatek warzyw i przypraw.

Wymagane składniki:

 • Rodzynki – 120 g
 • Wieprzowina
 • Czosnek – 6 ząbków
 • Marchew – 1 szt.
 • Boczek – 100 g.

Sposób przygotowania:

 1. Do przyrządzenia gotowanej wieprzowiny potrzebne będą dwa kawałki mięsa.
 2. Po wyjęciu wieprzowiny z solanki należy ją wymoczyć przez około godzinę.
 3. Boczek pokroić w plasterki.
 4. Marchew pokroić w cienkie plasterki.
 5. Mięso osuszyć papierowymi ręcznikami.
 6. Umieść pierwszy kawałek mięsa na czystej powierzchni, popieprz obficie, połóż na nim plastry boczku na nim, a następnie przeciśnij ząbki czosnku przez praskę. Drugi kawałek ułóż na wierzchu i zroluj.
 7. Zrób nacięcie wzdłuż pasm wieprzowych, włóż do niego plasterki marchwi.
 8. Umieść wieprzowinę w rękawie, a następnie w naczyniu żaroodpornym.

Szynka pieczona soczysta: krucha i rumiana – sekrety i przydatne wskazówki od najlepszych szefów kuchni

 1. Mięso z rękawa wygląda apetycznie, ale blado. Jeśli chcesz je zrumienić, 10 minut przed przygotowaniem, zdejmij rękaw z mięsa i pokrój je. Szynka nabierze złocistego koloru i będzie lekko podpieczona. Nie spiesz się z wyciągnięciem gotowanej wieprzowiny z piekarnika. Pozostaw ją tam na kolejne 15 minut.
 2. Mięso wstawiaj wyłącznie do nagrzanego piekarnika.
 3. Niektórzy kucharze używają specjalnej sztuczki, aby mięso było bardziej soczyste, a czas marynowania skrócony. Kawałek szynki po prostu wrzucają na patelnię i podsmażają przed zamarynowaniem. Ten prosty trik sprawia, że mięsne soki nie wyciekną podczas pieczenia.
admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.