Toalety zewnętrzne: jakie rozwiązania oferuje rynek?

Toalety zewnętrzne to rozwiązanie stosowane m.in. na kempingach, polach namiotowych, imprezach plenerowych, a także w miejscach takich jak parki, bulwary czy skwery, w których często przebywa wiele osób. Można je organizować na kilka sposobów. Co w tym zakresie oferuje rynek? Które rozwiązanie warto wybrać? Sprawdź!

Toalety przenośne

Najczęściej spotykanym typem toalety zewnętrznej jest toaleta przenośna często nazywana również „toitoiem”. Są to zamykane, pojedyncze kabiny wykonane głównie z tworzywa sztucznego. Są one wyposażone w bezodpływowe zbiorniki na fekalia oraz coraz częściej również zbiorniki na wodę doprowadzające ją do umywalki. Jest to z całą pewnością najprostszy sposób na zapewnienie toalety zewnętrznej, a ponadto nie wiąże się z wysokimi kosztami.

Dużym atutem toalet przenośnych jest to, że są całkowicie samowystarczalne. Nie potrzebują podłączenia do wody czy kanalizacji, dlatego mogą być ustawione w dowolnym miejscu. Zajmują też niewiele przestrzeni – wymiary zewnętrzne standardowej kabiny to zaledwie 120×120 cm. Trudno jednak powiedzieć, aby komfort użytkowania przenośnych toalet był wysoki. Zapewniają one niewiele przestrzeni wewnątrz, co dla niektórych osób może być uciążliwe. Nie zapewniają też takiego samego standardu higienicznego jak tradycyjna toaleta.

Kontenery sanitarne

Znacznie bardziej komfortową alternatywą dla toalet przenośnych są kontenery sanitarne. Są one aranżowane w używanych kontenerach morskich lub takich produkowanych na ich wzór. Wykończenie wnętrza kontenera przypomina jednak „tradycyjną” toaletę w budynku. Zwykle w jednym kontenerze wydziela się kilka kabin, a w każdej z nich montuje miski ustępowe. Dodatkowo istnieje możliwość zamontowania pisuarów. Ponadto kontener sanitarny zapewnia dostęp do umywalki z lustrem, jest wyposażony w wentylację i oświetlenie. Możliwe jest zamontowanie także ogrzewania, klimatyzacji czy podgrzewacza wody. Dzięki temu komfort użytkowania tego typu toalet jest jeszcze większy.

Kontener sanitarny może być podłączony do instalacji wodno-kanalizacyjnej lub całkowicie samowystarczalny. Istnieje możliwość podłączenia do niego zbiornika z wodą oraz zbiornika na fekalia. Jest to konstrukcja mobilna, którą można ustawić w dowolnym miejscu, a co więcej: nie wymaga to pozwolenia na budowę. Taki kontener można całkowicie przystosować do potrzeb zamawiającego zarówno od wewnątrz, jak i od zewnątrz. Dzięki temu idealnie dopasuje się do potrzeb użytkowników, a jednocześnie wtopi w otoczenie. Warto również wiedzieć, że koszty pozyskania kontenera sanitarnego są stosunkowo niewielkie (można go kupić lub wynająć), a montaż bardzo szybki.

Toalety tradycyjne

Innym rozwiązaniem jest budowa obiektu przeznaczonego pod toalety. Tradycyjny szalet urządzony w budowli stale związanej z gruntem daje dostęp do bieżącej wody, kanalizacji i prądu. Przy odpowiednim zarządzaniu i konserwacji zapewnia więc użytkownikom komfortowe warunki. Nie jest jednak mobilny, co oznacza, że w miejscach uczęszczanych przede wszystkim sezonowo jego budowa może być nieopłacalna.

Budowa tradycyjnej toalety pochłania też dużo czasu i środków pieniężnych. Jest to z całą pewnością najdroższe rozwiązanie z wymienionych. Ponadto wymaga przejścia przez wiele formalności – w tym uzyskania pozwolenia na budowę. Ze względu na konieczność podłączenia do mediów, tego typu obiekty sprawdzą się jedynie na niektórych terenach.

Toalety zewnętrzne – jakie rozwiązanie wybrać?

Jaką toaletę zewnętrzną wybrać? Każde rozwiązanie ma swoje zalety i może się sprawdzić w określonych warunkach. Tradycyjna toaleta zapewnia duży komfort, ale może być wybudowana tylko w miejscu z dostępem do sieci wodno-kanalizacyjnej. Jest to również przedsięwzięcie najdroższe i najbardziej skomplikowane w realizacji, zasadne jedynie w miejscach użytkowanych przez cały rok. Najtańsze są toalety przenośne, ale zapewniają one znacznie niższy poziom komfortu. Można je postawić w dowolnym miejscu i zajmują niewiele przestrzeni, ale sprawdzą się przede wszystkim przy krótkotrwałym użytkowaniu lub gdy korzysta z nich niewiele osób (np. na imprezie masowej, przy pracach budowlanych, drogowych itp.). Najbardziej uniwersalne zdecydowanie są kontenery sanitarne. Zapewniają one wysoki komfort użytkowania, możliwość dostosowania do potrzeb i montażu w dowolnym miejscu – także bez możliwości przyłączenia do sieci. Ponadto można je wynająć, a ich montaż jest bardzo szybki!

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.