Wiosenne nawożenie – czym nawozić trawnik i rośliny ozdobne?

Artykuł partnera.

Nawożenie roślin wiosną jest kluczowym elementem, jeśli chcemy wspomóc ich proces kiełkowania i wzrostu, a w przyszłości zależy nam na dobrych plonach, czy pięknych kwiatach w ogrodzie. Dbanie o trawnik i rośliny ozdobne wymaga używania odpowiednich nawozów dedykowanych danym gatunkom, a także środków dobranych do określonej pory roku. Wiosenne nawozy znacząco różnią się od tych jesiennych i są kluczowe, by pomóc wybudzić się roślinom z zimowego letargu.

Nawóz wiosenny do ogrodu — czym różni się od pozostałych?

Nawożenie roślin ogrodowych i trawnika wiosną wymaga użycia środków z odpowiednią ilością azotu w składzie. To właśnie on odpowiadać będzie za procesy wzrastania zielonych części roślin, a darń trawnika stanie się dzięki niemu gęsta i silna. Podaje się go w formie przyswajalnej w postaci azofoski, siarczanu amonu lub saletry amonowej, która jest uniwersalnym środkiem używanym nie tylko do wzmacniania roślin ozdobnych, ale też uprawnych. Do trawników polecane są również nawozy wieloskładnikowe zawierające w sobie fosfor, potas i żelazo w odpowiednich proporcjach. W zależności od tego, jakie gatunki roślin ozdobnych chcemy wspomóc, musimy wybrać dedykowany im środek — dla bylin będą to głównie, wspomniane już wcześniej, nawozy azotowe, na rośliny cebulowe korzystanie wpłynie saletra wapniowa lub saletrzak, natomiast jednoroczne okazy powinny być wspomagane saletrą amonową.

Kiedy nawozić rośliny ozdobne oraz trawnik i jak się do tego przygotować?

Nawozy wiosenne powinny być używane na przełomie marca i kwietnia. Trawniki zazwyczaj zasila się 3 razy w roku, a pierwsze nawożenie przeprowadza się właśnie w okresie wiosennym. Pielęgnację trawnika zawsze powinniśmy rozpocząć od zagrabienia zeszłorocznych liści i obumarłych źdźbeł, a następnie skosić trawnik. Brak tego kroku będzie powodował gnicie zalegających resztek i osłabianie darni. Sam nawóz aplikujemy, kiedy trawa jest sucha, a ziemia lekko wilgotna, co jest bardzo istotne, by nie popalić źdźbeł trawy, kiedy ta jest przesuszona. Nawóz dla roślin ozdobnych aplikujemy po zdjęciu z nich zimowych osłon. 

Rodzaje nawozów

Producenci oferują nam nawozy w dwóch postaciach — stałej, czyli w formie granulek i proszku, oraz płynnej. Każdy z nich wymaga innego postępowania, dlatego zawsze przed zastosowaniem należy zapoznać się z zaleceniami na opakowaniu. Granulki i proszek aplikujemy zazwyczaj bezpośrednio na wierzchnią warstwę gleby i mieszamy z ziemią, aby nie doprowadzić do szybkiego wymycia nawozu i jego utlenienia. Płynne środki musza zostać rozcieńczone wodą w odpowiedniej proporcji w celu uzyskania wymaganego stężenia. Aplikujemy je za pomocą konewki, jeśli zależy nam na tym, by nie pokrywać liści i łodyg środkiem, lub spryskujemy delikatnym strumienie w przypadku nawozów dolistnych. Warto pamiętać, by stosować się do zalecanych dawek i nie doprowadzić do przenawożenia gleby oraz roślin, gdyż może to zahamować ich wzrost. Młode okazy są szczególnie wrażliwe na duże stężenia środków i bardzo szybko je przyswajają.

Tekst poradnikowy został przygotowany dzięki uprzejmości nawozy.pl.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.