Z czym łączyć trawy ozdobne?

Trawy ozdobne to prawdziwy trend ogrodniczy w ostatnich latach. Wyglądają elegancko, a jednocześnie naturalnie. Są też łatwe w pielęgnacji i pasują do ogrodów urządzonych w różnych stylach. Ich wyjątkową zaletą jest też mnogość gatunków i odmian. Można zdecydować się na trawy niskie, wysokie, ciężkie, zwiewne, wielobarwne… Naprawdę jest w czym wybierać! Nie trudno zrozumieć, dlaczego tak wiele osób pokochało trawy dekoracyjne. Oczywiście, jeśli chcemy stworzyć w swoim ogrodzie efektowną aranżację, musimy starannie rozplanować rozmieszczenie traw oraz ich otoczenie. Z czym łączyć trawy ozdobne, by osiągnąć najlepszy efekt? Podpowiadamy!

Zastosowanie i rodzaje traw ozdobnych

Zanim odpowiemy sobie na pytanie, z czym łączyć trawy ozdobne, zastanówmy się, jakie właściwie jest ich zastosowanie. Jak sama nazwa wskazuje, trawy ozdobne przede wszystkim stanowią wspaniałą ozdobę ogrodu. Ich zastosowanie jest naprawdę szerokie.

Wysokie trawy doskonale nadają się do osłonięcia przestrzeni wokół domu, na przykład od strony ulicy bądź sąsiadów. Jeśli chcemy odgrodzić się od niechcianych spojrzeń ciekawskich, najlepiej wybierać wysokie trawy, które rosną gęsto i ciasno. Niektóre gatunki osiągają nawet 2-3 metry wysokości!

Trawy ozdobne w ogrodzie doskonale nadają się też do urozmaicenia, ożywienia pustej przestrzeni. Kolorowe trawy różnej wysokości mogą naprawdę wywołać efekt wow!

Co ważne, nawet w sezonie jesienno-zimowym wyglądają pięknie i dają niesamowite doznania wizualne.

Trawy ozdobne w ogrodzie – TOP 7

Najpopularniejsze rodzaje traw ozdobnych to:

 1. miskant olbrzymi,
 2. lasecznica trzcinowata,
 3. trawa pampasowa,
 4. różne odmiany kostrzew,
 5. imperata walcowata,
 6. rozplenica japońska,
 7. proso rózgowate.

To tylko niektóre z mnóstwa dostępnych gatunków i odmian traw ozdobnych. Każdy może znaleźć takie, które najlepiej wpiszą się w aranżację posiadanego ogrodu.

Trawy ozdobne do ogrodu

Kontrastowe zestawienia są w modzie!

Wiele osób zadaje sobie pytanie: trawy ozdobne – z czym łączyć? Szukając najlepszego towarzystwa dla naszych traw, należy wziąć pod lupę kilka kryteriów. Warto zwrócić uwagę na kształty i wysokości.

Aby podkreślić piękno i wyjątkowość traw ozdobnych w ogrodzie, można zestawić je z kontrastowymi roślinami. Cienkie i wysokie gatunki traw wyglądają niezwykle efektownie w połączeniu z roślinami o bardzo dużych, okrągłych bądź sercowatych liściach. Z kolei niskie trawy warto łączyć z krzewami, które osiągają spore wysokości. Działanie na zasadzie kontrastu jest w aranżowaniu ogrodu jak najbardziej wskazane!

Zabawa kolorami i fakturami w ogrodzie

Zastanawiając się, z czym łączyć trawy ozdobne, by osiągnąć najbardziej efektowną aranżację, warto wziąć pod uwagę nie tylko kształt i wielkość, ale także kolor i fakturę rośliny. Tutaj również warto skorzystać z zasady kontrastu.

Jasnozielone, żółtawe i szare trawy wyglądają przepięknie w połączeniu z roślinami w o czerwonawym i różowym zabarwieniu. Do takich roślin można zaliczyć bergenię sercowatą, aster czy też krwawnik pospolity.

Natomiast trawy w kolorze bordowym, karminowym czy niebieskim można zestawić z roślinami, które kwitną na żółto czy pomarańczowo. Doskonałym towarzystwem dla popularnej trawy o nazwie Muhlenbergia capillaris będą rudbekie bądź jeżówki. Nie zapominajmy też o zabawie fakturami. Rośliny o masywnych, lśniących i gładkich liściach to wręcz idealne towarzystwo dla puchatych, niesfornych traw!

Trawy ozdobne – z czym łączyć?

Powyżej omówiono ogólne zasady, które warto uwzględnić podczas dobierania towarzystwa dla traw ozdobnych. Dla tych, którzy poszukują gotowych rozwiązań, podajemy listę roślin, które idealnie komponują się z różnymi gatunkami oraz odmianami traw ozdobnych:

 • jeżówki,
 • rozchodniki,
 • werbena,
 • hosty,
 • serduszka okazała,
 • tulipany,
 • narcyzy,
 • wrzosy,
 • azalie,
 • rododendrony,

Warto zaznaczyć, że trawy dekoracyjne świetnie wyglądają nie tylko w zestawieniu z kwiatami czy krzewami, ale także drzewami, w tym iglakami. Wysokie trawy posadzone wokół pni drzew będą prezentowały się naprawdę fantastycznie i stworzą wraz z nimi interesująca kompozycję!

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.