Bluszcz kanaryjski – uprawa i pielęgnacja

Bluszcz kanaryjski, inaczej hedera canariensis. Nazwa tej rośliny, używana była już w starożytności – hedera pochodzi z greckiego hedra, co oznacza “umocowanie”. Jest ona zimozielonym pnączem, który zaliczany jest do rodziny araliowatych (łac. Araliaceae). Jego nazwa nie jest bez znaczenia, wskazuje ona na miejsce jego pochodzenia, gdyż jest to na Wyspach Kanaryjskich. Bluszcz kanaryjski spotkać również można w Portugalii, na Madarze, Tunezji, jak i w północnej Afryce. Nie należy do długich pnączy, ponieważ osiąga jedynie do czterech metrów długości. Biorąc pod uwagę fakt, iż zaliczana jest do roślin wspinających się, to nie posiada ona zbyt szybkiego przyrostu. Natomiast jest to bluszcz długowieczny.

Bluszcz kanaryjski – opis

Bluszcz kanaryjski rozwija się w tempie około trzydziestu centymetrów długości w skali roku. Cechą charakterystyczną tej właśnie rośliny są sporawe, zimozielone liście, które osiągają do piętnastu centymetrów długości. Na ich powierzchni zauważyć można żyłki jaśniejszego koloru.

Kwiaty gęstego bluszczu kanaryjskiego są drobne, zielonkawożółte kwiaty. Natomiast owocem hedery canariensis jest pestkowiec, który po dojrzeniu staje się czarny. Roślina ta ma wiele odmian. Do najpopularniejszych należy bluszcz kanaryjski gloria, oraz variegata. Są one uprawiane oraz pielęgnowane tak samo. Jest to drugi najpopularniejszy gatunek ze swojej rodziny. Na pierwszym miejscu szczyci się swoją okazałością bluszcz pospolity. Od wielu lat bluszcz jest liderem wśród najpopularniejszych winorośli doniczkowych. Nic w tym dziwnego, bo nie są wymagające, łatwe w uprawie i bardzo dekoracyjne. Do niedawna najpopularniejszym gatunkiem jest bluszcz pospolity o klasycznych, zielonych, trójklapowych liściach i długich łodygach.

Hedera helix L. – charakterystyka

Bluszcz pospolity (Hedera helix L.) – gatunek wiecznie zielonego pnącza to typowy gatunek z rodzaju Hedera. Jest jedynym przedstawicielem Araliaceae we florze Polski i jedynym pnączem o mrozoodpornych liściach. Działo się to w lasach całej Polski. Jest gatunkiem inwazyjnym poza naturalnym zasięgiem obejmującym Europę i Azję Mniejszą. Bluszcz pospolity uprawiany jest jako rośliny doniczkowe, okrywowe i parkowe. Nie ma wysokich wymagań uprawowych. Dzięki różnorodności odmian, różnym kształtom i kolorom liści oraz różnym metodom wzrostu i wymaganiom zwiększyła swoje zalety. Jest to roślina miodowa, lecznicza i upiększająca. Od dawna istnieje jako symboliczna roślina w tradycjach wielu krajów, zwłaszcza jako symbol lojalności i trwałego życia. W starożytności odgrywał ważną rolę w kulcie niektórych bogów egipskich, greckich i rzymskich.

Bluszcz kolchidzki

Kolejnym ciekawym, choć rzadziej uprawianym gatunkiem bluszczu jest bluszcz kolchidzki (łac. Hedera colchica). Roślina ta również jest pnączem, ale rośnie wolniej niż bluszcz pospolity i posiada znacznie większe oraz słabiej powcinane liście. Jest też dużo bardziej wrażliwa na mróz, dlatego nie nadaje się niestety do uprawy w gruncie. Oczekuje także ziemi o zasadowym lub obojętnym odczynie, ponieważ nie przepada za kwaśnym podłożem. Gatunek posiada również kilka bardzo ciekawych odmian. Są to na przykład ‘Dentata Variegata’ o jasno obrzeżonych liściach czy ‘Sulphur Heart’ o zielonych liściach z żółtą, sercowatą plamą na środku swojej blaszki.

Bluszcz kanaryjski  –  uprawa

Uprawa gęstego bluszczu kanaryjskiego jest trochę bardziej wymagająca, od tej, która wymagana jest do bluszczu pospolitego. Potrzebne jest wilgotne oraz żyzne podłoże, najlepiej również bogate w próchnice. Dobrym pomysłem jest obsadzanie go w pobliżu oczka wodnego, co zapewnia roślinie większą wilgotność roślinie.

Stanowisko potrzebne do uprawy bluszczu kanaryjskiego gloria powinno być pół cieniste lub cieniste, a także koniecznie osłonięte od wiatru, ponieważ mamy do czynienia z rośliną, która jak wiemy, przywędrowała do nas z krajów o cieplejszym klimacie. Im mniej słońca dostarczamy roślinie, tym liście są ciemniejsze.

Bluszcz kanaryjski jest dosyć wrażliwa na mróz, dlatego, że w naszym kraju jest ona polecana tylko do uprawy szklarniowej bądź doniczkowej. Oczywiście, można spróbować uprawy gruntowej tego bluszczu. Jednak należy koniecznie pamiętać o okrywaniu go na zimę. Hedera canariensis bywa wrażliwa na różnego rodzaju choroby oraz szkodniki. W szczególności na przędziorki, jak i mszyce. Okres kwitnienia bluszczu kanaryjskiego może przypadać w różnych okresach, co zależne jest od tego, czy uprawa jest gruntowa, czy w pomieszczeniu. Natomiast zazwyczaj przypada on na wrzesień. Pamiętać również należy, by podłoże posiadało obojętny lub lekko kwaśny odczyn pH. Przez cały rok bluszcz kanaryjski potrzebuje pokojowej, ale nie nazbyt wysokiej temperatury. Latem jest to od dwudziestu do dwudziestu czterech stopni Celsjusza, natomiast zimą od szesnastu do dwudziestu stopni Celsjusza.

Bluszcz kanaryjski  –  pielęgnacja

 

Jeśli chodzi o pielęgnację bluszczu kanaryjskiego, to obejmuje ona przede wszystkim intensywnie nawadnianie w okresach suszy. Sama obecność rośliny w pobliżu wspomnianego wcześniej oczka wodnego może okazać się niestety niewystarczająca. Dlatego też koniecznie należy pamiętać o regularnym podlewaniu bluszczu. Warto również zastosować ściółkowanie, dzięki któremu nie dopuścimy do nadmiernego wysuszenia się podłoża.

Śródki ochrony roślin

bluszcz kanaryjski
Źródło: Freepik.com

Podczas choroby lub szkodnika atakującego roślinę konieczne jest zastosowanie odpowiednich środków ochrony roślin. Bluszcz kanaryjski świetnie sprawdza się jako roślina rosnąca w naszych ogrodach. Jednak co do uprawy tej rośliny w warunkach domowych to również nie ma do tego żadnych przeciwwskazań. Gdy się na to zdecydujemy, to koniecznie trzeba zapewnić odpowiednią pielęgnację bluszczowi domowemu, między innymi – dostęp do światła. Dobrze sprawi się również lekko zacienione stanowisko. Wystawa południowa niestety dla tej rośliny może okazać się niezbyt korzystna. Uprawa bluszczu kanaryjskiego może właścicielowi dostarczyć bardzo wiele satysfakcji.

Potwierdza to sam fakt, że roślina ta może być traktowana również jako okrywowa. Dzięki temu doskonale sprawdzi się w przydomowych zagajnikach wszelkiego rodzaju. Co więcej, bluszcz kanaryjski idealnie udekoruje również leciwe budynki, które wykonane zostały z cegły. Jego zielone liście pięknie będą kontrastowały się z żeliwnym ogrodzeniem, jak i architekturą. Bluszcz kanaryjski niestety jest rośliną bardzo wrażliwą na susze, dlatego podlewać go należy w domu oraz w ogrodzie przez cały okres jego wegetacji. Jeśli chodzi o rozmnażanie, to robi się to poprzez pędy wierzchołkowe. Idealny czas na pobranie tych sadzonek przypada na okres wiosenny.

Pozytywną cechą jest to, że bluszcz bardzo szybko się ukorzenia. Mimo że na razie jest to pnącze jedynie sprowadzane do Polski, to obecnie nie ma najmniejszych problemów z zakupem wyrośniętych już sadzonek. Bluszcz kanaryjski należy nawozić raz w tygodniu, co zgodne jest z zaleceniami producenta. Roślina ta hodowana w doniczce może rosnąć nawet do dziesięciu lat. Raz w roku powinno się przycinać pnącze w celu nadania mu odpowiedniego kształtu. Zabieg ten pomaga bluszczowi w regenerowaniu swoich pędów.

Bluszcz kanaryjski  –  zastosowanie

Bluszcz kanaryjski ma szerokie zastosowanie. Niestety nie w przemyśle medycznym, ani kosmetycznym. Natomiast dobrze sprawdzi się jako roślina okrywowa, jak i pnącze na balkon, które wije się po ścianie czy balustradzie. Jeśli chodzi o pomieszczenia, to warto umieszczać go w doniczkach wiszących. Właśnie w taki sposób prezentuje się najbardziej atrakcyjnie. Sadzić go również można w pobliżu oczek wodnych, co zostało już wcześniej wspomniane oraz w zacienionych miejscach. Jeśli zapewnimy bluszczowi kanaryjskiemu podporę, to możemy być pewni, że będzie się po niej pięknie wspinał.

W dzisiejszych czasach bluszcze zajmują w mieszkaniach dużo bardziej doniosłe stanowiska, na których w pełni prezentują swoje piękno. Ich ulistnione, bardzo długie pędy wspaniale wyglądają, gdy zwisają ze wspomnianych wcześniej wiszących doniczkach lub koszach, które podwieszone są pod sufitem. Równie atrakcyjnie prezentują się na różnego rodzaju podporach w wielu interesujących, przedziwnych czy śmiesznych kształtach.

Przykładem może być łukowaty mostek porośnięty owym bluszczem pomiędzy dwoma doniczkami z bluszczem albo drut w kształcie serca pełniący podobną funkcję. Oczywiście kształt podpory jest według uznania, każdy dopasowuje go pod siebie.

Gdzie jeszcze warto zastosować bluszcz kanaryjski?

Bluszcz kanaryjski równie efektownie prezentować się będzie w stylizowanej, ceramicznej misie, która ustawiona jest na stoliku kawowym, bądź komodzie, jak i w donicy wykonanej identycznie. Smukłe pędy rośliny idealnie wkomponują się również w kompozycję znajdującą się w romantycznym koszu pełnym kwiatów (na przykład areka, skrzydłokwiat i kalanchoe).

Bluszcz ten dobrze sprawdzi się w szklanych ogródkach, które umieszczone zostały na komodzie lub parapecie. W oryginalnych pojemnikach (na przykład stara szuflada, filiżanka, cynowe wiaderko czy metalowa konewka), jak i w białej klatce również można je pięknie umiejscowić. Aranżacje z udziałem bluszczu kanaryjskiego, takie, jakie zostały przedstawione powyżej, będą odpowiednie do mieszkań urządzonych w stylu rustykalnym tradycyjnym czy prowansalskim. Nie można zapomnieć, że roślina ta idealnie odnajdzie się również w nowoczesnych wnętrzach, można go wykorzystać w nich jako materiał do stworzenia zielonej ściany w salonie.

Bardzo interesująco może wyglądać też w ciekawej donicy, którą umiejscowimy w sypialni, czy nawet w łazience. Podsumowując, jeśli chcemy zadbać o atrakcyjność wnętrza naszego ogrodu bądź mieszkania, to warto zaopatrzyć je w ciekawe ozdoby i aranżacje zrobione z bluszczu. Wykorzystać można również porady zawarte w tym akapicie.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.