Anturium – wymagania, uprawa i pielęgnacja

Anturium to niezwykle uroczy kwiat doniczkowy. Bardzo popularny. Jest to roślina egzotyczna, pochodząca z lasów Ameryki Południowej oraz niektórych obszarów wysp Kanaryjskich. Anturium należy do rodziny obrazkowatych. Anturium to kwiat, który stanowi piękną ozdobę każdego mieszkania. Idealnie pasuje do wszystkich wnętrz, od klasycznych po bardzo nowoczesne.

Anturium — charakterystyka

Jego nazwa pochodzi od dwóch greckich słów: anthos (kwiat) i oura (ogon). Tym samym nawiązuje ona do specyficznej budowy kwiatu, przypominającego gruby ogon. Roślina ta posiada również wiele innych, ciekawych, a nawet humorystycznych nazw. Jak chociażby: kitnia, język teściowej, świński ogon czy kwiat flaminga. Niezależnie jednak od nazewnictwa anturium to roślina doniczkowa o bogatych walorach estetycznych.

Roślina ma charakterystyczne, duże i błyszczące, zielone liście. Mają one kształt owalny lub sercowaty. Kwiaty przypominają swoim wyglądem “łódkę”. Przybierają wiele różnych kolorów. Kwiaty anturium mogą być czerwone, różowe, białe, kremowe, żółte, fioletowe, jasnozielone, a nawet wielobarwne. Warto wiedzieć, że kwiaty anturium nie są prawdziwymi kwiatami. To tak naprawdę liście mające za zadania wabić różnego rodzaju zapylaczy.

W środowisku naturalnym anturia występują jako epifity, potocznie porośla. Epifity są to rośliny rosnące na gałęziach drzew. Innymi popularnymi epifitami są np. storczyki. Epifity to jednak nie pasożyty. Nie pobierają z drzew ani wody, ani składników odżywczych.

Niestety anturium, jak wiele roślin egzotycznych, ma właściwości trujące. Liście i łodygi anturium zawierają kryształy szczawianu wapnia. Ich spożycie może wywołać zaburzenia jelitowo-żołądkowe. Kontakt ze skórą lub błoną śluzową może powodować wysypkę, zaczerwienienie, obrzęk języka lub gardła. W przypadku zauważenia objawów zatrucia należy bezzwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Odmiany anturium

Anturium jest to niezwykle ciekawa roślina doniczkowa. Ze względu na swój urzekający wygląd jest bardzo eleganckim dodatkiem do imieninowego czy urodzinowego prezentu. Niegdyś roślina uprawiana wyłącznie jako kwiat cięty. Dziś anturium hodowane jest w coraz większej ilości domów prywatnych. A jeśli zapewnimy mu optymalne warunki uprawy, wówczas odwdzięczy się swoim unikalnym, egzotycznym charakterem.

Do najpopularniejszych odmian anturium doniczkowego zalicza się:

  • Anturium Andrego. Mają one ciemnozielone, sercowate liście, osiągające długość do 40 cm. Kwiaty w tej odmianie są w kolorze jasnoczerwonym z żółtą kolbą od 6 do 8 cm.
  • Scherzera Anturium. Wyróżniają się ciemnozielonymi, skórzastymi liśćmi, których długość sięga do 30 cm. Pochwa kwiatowa czerwona z kolbą pomarańczowoczerwoną lub czerwoną, wygięta bądź spiralnie skręcona.
  • Anturium powabne. Jest to odmiana niezwykle dekoracyjna. Cechą charakterystyczną są sercowate liście z srebrzystobiałym żyłkowaniem. Posiada niezbyt okazałe kwiaty z kolbą zielonkawożółtą, osiągającą długość do 12 cm.

Inne, znane i popularne odmiany anturium to:

  • Acropolis. Wytwarzające kremowobiałe kwiatostany.
  • Princess Alexia Jade. Biały kwiat z różową kolbą.
  • Prince of Orange. Pomarańczowe kwiatostany z jaskrawożółtą kolbą.
  • Pico Bello. Kwiaty w różowym kolorze.
  • White Champion. Białe kwiaty z jasnozieloną kolbą.
  • Otazu. Bordowe, prawie brązowe kwiaty z białą kolbą z żółtą końcówką.
  • Pistace. Jasnozielone kwiatostany.

Anthurium clarinervium

Alternatywą odmianą dla znanych odmian anturiów doniczkowych jest anthurium clarinervium. Tym co jest zachwycające w tej odmianie to wyjątkowe, mięsiste liście o sercowatym kształcie. Mają one ciemnozieloną, prawie czarną barwę. Pokryte są kontrastowymi, wyrazistymi, białymi żyłkami. Anthurium clarinervium wytwarza lancowate kwiatostany. Anthurium clarinervium osiąga pokaźne rozmiary i jak inne odmiany anturium doskonale oczyszcza powietrze. Będzie niebanalną propozycją dla wzbogacenia naszej domowej dżungli.

Jak uprawiać anturium?

anthurium w doniczce
Źródło: Freepik.com

Anturium to roślina egzotyczna. Jednak jej uprawa nie jest trudna. Warto znać kilka podstawowych zasad, a roślina na pewno się odwdzięczy.

  • Stanowisko do uprawy. Najlepszym miejscem dla anturium jest stanowisko jasne. Nie należy jednak anturiów wystawiać na bezpośrednie działanie promieni słońca. Może to skończyć się poparzeniem rośliny. Najodpowiedniejszym oknem będzie okno wschodnie bądź południowo-wschodnie.
  • Temperatura. Anturium jest rośliną ciepłolubną. W czasie wegetacji anturium powinno mieć zapewnioną temperaturę w granicach od 19 do 23 stopni Celsjusza.
  • Wilgotność powietrza. Ze względu na pochodzenie anturium potrzebuje możliwie najbardziej wilgotnego powietrza.
  • Podlewanie anturium. W okresie wegetacji anturium należy podlewać dość obficie. Nawet dwa razy w tygodniu. Ziemia nie powinna ulegać obsuszeniu. Najlepsza woda do podlewania anturium to woda odstana, w temperaturze pokojowej. Liście anturium można również zraszać. Jednak należy dbać o to, by nie pozostawały na liściach plamy z kurzu. Dlatego warto od czasu do czasu przetrzeć liście anturium z kurzu.
  • Gleba do anturium. Decydując się na uprawę anturium, należy zaopatrzyć się w glebę przepuszczalną i bogatą w humus. Odczyn pH gleby powinien wahać się w granicach od 4,5 do 5,5. Należy także pamiętać o warstwie drenażu w doniczce. Najlepiej zakupić ziemię dedykowaną epifitom.
  • Nawożenie. Od kwietnia do sierpnia anturium wymaga regularnego nawożenia. Ponieważ roślina kwitnie przez cały rok, powoduje to jej osłabienie. Bez odpowiednich składników odżywczych roślina zacznie marnieć albo przestanie kwitnąć. Zalecane jest nawożenie przynajmniej dwa razy w miesiącu. Najodpowiedniejszym nawozem będzie nawóz wieloskładnikowy dla roślin doniczkowych kwitnących.

Po okresie kwitnięcia anturium potrzebuje spoczynku. Okres ten trwa od 6 do 8 tygodni. Warto anturium wówczas postawić w jasnym miejscu, w temperaturze około 15 stopni Celsjusza. W tym czasie roślinę podlewamy znacznie słabiej, a także nie nawozimy. Po tym czasie roślinę przenosimy ponownie w cieplejsze miejsce i zaczynamy ją obficiej podlewać.

Czy możliwa jest uprawa anturium w ogrodzie?

Niestety nie. Przypominamy, że anturium to roślina egzotyczna i ciepłolubna. Nie jest możliwe zapewnienie jej optymalnych warunków uprawy w glebie ogrodowej. Główną przeszkodą stojącą na drodze do uprawy anturium w ogrodzie są zbyt niskie temperatury. Anturium to roślina przeznaczona do wnętrz.

Sadzenie, przesadzanie i pielęgnacja anturium

Anturium należy przesadzać co najmniej co dwa lata. Rośliny przesadzamy na początku wiosny. Ten popularny kwiat doniczkowy może być rozmnażany z nasion. Jednak nie jest to najlepsza metoda. Roślina, o ile w ogóle wyrośnie, będzie słaba i może rozwijać się nieprawidłowo. Najlepszym sposobem rozmnażania rośliny jest rozmnażanie przez podział. Inną metodą rozmnażania rośliny jest ukorzenianie pędów bocznych.

Zabiegi pielęgnacyjne polegają przede wszystkim na usuwaniu przekwitniętych kwiatostanów. Należy także usuwać stare lub porażone liście. Warto pamiętać o wycieraniu liści anturium z kurzu, używając do tego celu wilgotnej ściereczki lub gąbki. Zabiegi pielęgnacyjne zapobiegają chorobom rośliny.

Roślinę powinno się również odmładzać, ścinając wierzchołek rośliny. Przycina się wyłącznie uschnięte liście lub pędy kwiatowe. Anturium nie lubi radykalnego cięcia.

Choroby anturium

Wszystkie zabiegi pielęgnacyjne mogą zostać zniszczone przez występujące choroby. Objawami stanów chorobowych rośliny jest żółknięcie liści, a także pojawienie się na nich plam. Jeśli roślina nie kwitnie, a jej wzrost jest słaby, to również sygnał, że dzieje się coś niepożądanego. Najczęstszą przyczyną choroby anturiów jest nieodpowiednia pielęgnacja. Anturium nie lubi zbyt suchego powietrza. Nie przepada za przeciągami. Źle reaguje na zbyt niskie temperatury. Wymienione powyżej negatywne oddziaływanie może powodować choroby anturium. Często podczas wystąpienia niepokojących objawów należy roślinę przenieść w cieplejsze miejsce, zwiększyć jej wilgotność powietrza, zaprzestać podlewanie lub nawożenie. Czasami konieczna jest zmiana nawozu.

Choroby anturium mogą być również spowodowane patogenem. Najczęstszą chorobą anturium jest szara pleśń, wywołana szkodliwym grzybem. Aby zapobiec rozwojowi choroby należy roślinę opryskać środkiem grzybobójczym. Ponieważ środki takie są szkodliwe zaleca się pryskanie rośliny na zewnątrz.

Inną chorobą jest antraknoza. Na liściach i kwiatach pojawiają się brunatne plamy. Na powierzchni plam pojawiać się będą skupiska grzyba. Również i w tym przypadku należy roślinę spryskać środkiem grzybobójczym.

Poza chorobami od grzybowego anturium może chorować na choroby bakteryjne. Wówczas na liściach pojawią się brązowe, rozmazane na brzegach plamy. Wokół plam tkanka liście będzie żółknąć. Chore liście należy usuwać. A w przypadku gdy choroba rozwinie się znacznie, roślinę należy opryskać środkiem bakteriobójczym.

Anturium choroby

Anturium może być również atakowane przez szkodniki roślin doniczkowych.

  • Wełnowce. Są to drobne owady, osiągające zazwyczaj kilka milimetrów długości. Atakują głównie rośliny doniczkowe. Wełnowce żerują na łodygach oraz spodnich częściach blaszek liści. Roślina zaatakowana przez wełnowce traci liście. Przestaje rosnąć. A po pewnym czasie zamiera. Wełnowce wydzielają tzw. rosę miodową, która sprzyja rozwojowi grzybów. Stąd roślina zaatakowane przez wełnowce może dodatkowo cierpieć na choroby grzybowe. Zwalczanie wełnowców jest trudne. Jednym ze sposobów jest usuwanie owadów z nadziemnej części roślin za pomocą szmatki nasączonej alkoholem lub szarym mydłem. Inną metodą jest zastosowanie chemicznych środków owadobójczych.
  • Miseczniki. Należą do rodziny tarcznikowatych. O ich pojawieniu się będą sygnalizować małe, czerwone lub brązowe, podłużne tarcze. Aby pozbyć się misecznika w pierwszej kolejności należy dokładnie oczyścić roślinę z osobników. Domowymi sposobami na miseczniki są: szare mydło, alkohol, denaturat lub ocet. Zabieg oczyszczania roślin należy powtórzyć raz na 1-2 tygodni. Jeśli domowe sposoby nie są wystarczające należy użyć chemicznych środków owadobójczych.
  • Wciorniastki. Wystąpienie tego rodzaju szkodników ujawnia się drobnymi srebrzystobiałymi plamkami na blaszce liścia. Do zwalczania wciornistka jest bardzo dużo preparatów chemicznych o silnym działaniu. Ich użytkowanie w pomieszczeniach jest ograniczone. Warto sięgać po produkty mniej szkodliwe, przeznaczone do amatorskiej uprawy.

Anturium — ciekawa roślina doniczkowa

Niewątpliwe anturium to niezwykła roślina. Sprawiająca przyjemność. Oczyszczająca powietrze. Uprawa anturium nie jest zbyt wymagająca. Roślina pasuje do wystroju każdego wnętrza.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.