Dereń biały – uprawa, pielęgnacja, wymagania

Dereń Biały jest piękną, ozdobną rośliną. Jego popularność w Polsce wciąż jednak jest znikoma. Spowodowane to jest faktem, iż jego wygląd całkowicie odbiega od popularnych roślin wykorzystywanych w naszym kraju jako elementy dekoracyjne.

Dereń Biały (Cornus Alba)

Ten rodzaj krzewów słynie ze swej nietuzinkowej urody. Przy tym wymaga bardzo mało uwagi. Jego uprawa jest banalnie prosta, a roślina zachwyca przez cały rok. Jak wygląda Dereń Biały i jak należy o niego dbać?

Dereń Biały — pochodzenie

Roślina ta, w swym naturalnym środowisku występuję w Azji i części Europy. Jej wyjątkowy wygląd sprawia jednak, że staje się coraz częściej pożądana przez ogrodników. Okala najczęściej domowe podwórka oraz parkowe alejki. Pochodzi z ogromnej rodziny dereniowatych. Wśród swoich kuzynów ma przedstawicieli innych, ciekawych gatunków.

Jednym z nich jest Dereń Jadalny. Na szczęście jego owoce całkowicie różnią się wyglądem od Derenia Białego. Ten jest zaś pożywieniem wyłącznie dla zwierząt. Dzięki temu pomyłki zdarzają się bardzo rzadko. Owoce Derenia Jadalnego mają wiele właściwości zdrowotnych i są chętnie wykorzystywane w medycynie alternatywnej.

Dereń Biały – charakterystyka zewnętrzna

Dereń Biały jest krzewem ozdobnym. Wyróżnia się on pięknymi, czerwonymi gałęziami. Swoim wyglądem przyciąga zatem wzrok nie tylko w okresie kwitnienia. Jest to znak charakterystyczny tej odmiany. Liście Derenia Białego są jajowate i zazwyczaj ciemnozielone. Może osiągać aż do 3 metrów wysokości. Dzięki czemu bez problemu znajdziemy w jego cieniu ukojenie, w upalne dni.

Gęste nasadzenie tego krzewu sprawia, że tworzy on bardzo klimatyczne żywopłoty. Jednak to właśnie drobne, jasne kwiatki kwitnące wśród wielu liści dodają roślinie uroku. Zazwyczaj mają one kolor biały lub żółtawy. Ich delikatne płatki układają się w kształt czterolistnych koniczynek.

Mniej efektowne, ale także popularne są owoce Derenia Białego. Mają one kształt drobnych kuleczek, barwą przypominających kwiaty. Należy jednak pamiętać, że nie nadają się one do spożycia. Dużym atutem jest fakt, iż Dereń Biały świetnie rozwija się w towarzystwie, jak również w indywidualnym nasadzeniu.

Dereń Biały – odmiany

  1. Dereń Biały Elegantissima – odmiana ta osiąga najwyższe krzewy. Mogą one mieć nawet do 3 metrów wysokości.
  2. Dereń Biały Ivory Halo – w przeciwieństwie do poprzednika, Ivory Halo jest najniższym przedstawicielem Derenia Białego. Jej pędy są jednoroczne.
  3. A także Dereń Biały Aurea. To średniej wielkości krzewy, które porastają żółtozielone listki.
  4. Dereń Biały MIracle – wyróżnia się wielobarwnymi listkami.

Dereń Biały – uprawa

Dereń Biały jest rośliną bardzo podatną na przycinanie. Dzięki temu z powodzeniem możemy regulować jego wysokość. Sprawia to również, że krzewy z łatwością możemy formować. Mogą zatem przyjmować przeróżne kształty i figury geometryczne. Tylko od człowieka zależy, jak bardzo naturalną postać przybiorą.

Pędy Derenia Białego bardzo szybko się ukorzeniają. Nie wymagają zatem specjalnych wykopalisk do nasadzenia. Do ich posadzenia warto wybrać słoneczne miejsca, gdyż roślina ta nie lubi cienia. Krzew najszybciej i najkorzystniej rozwinie się w glebach wilgotnych. Suche podłoże powoduje, że szybko niszczeje. Warto jednak zadbać o prawidłową cyrkulację wody, by roślina nie była zalewana.

Dereń Biały z powodzeniem może być zatem hodowany bezpośrednio w ziemi lub donicach. Świetnie sprawdza się na balkonach. Środowisko pełne zanieczyszczeń, nie stanowi wyzwania dla tej rośliny. Złe warunki otoczenia nie odbijają się w żaden sposób na jej wyjątkowym wyglądzie. Dlatego bardzo często wykorzystywana jest jako żywopłot. Należy jednak pamiętać, że zimą po okresie kwitnienia, pędy pozostają gołe. Choć Dereń Biały wyjątkowo się wtedy prezentuje, nie spełnia funkcji oddzielającej.

Dereń Biały – pielęgnacja

Pielęgnacja Derenia Białego nie jest skomplikowana. Roślina ta nie potrzebuje specjalnego traktowania. Wszystko, co powinniśmy przy niej robić, to podcinanie. Nie jest to wyłącznie kwestia zachowania odpowiedniej wysokości i kształtu. Wczesną wiosną przystępujemy do podcinania pędów. Pozostawiając je na wysokości około 20 cm, przyczyniamy się do jej lepszego ukorzenienia.

W tym okresie warto również usunąć wszelkie zniszczone gałązka oraz dokładnie przyjrzeć się, czy roślina nie została zaatakowana żadną chorobą. Chociaż zdarza się to bardzo rzadko, warto dbać o regularne usuwanie pędów zajętych chorobą. Szybki wzrost Derenia Białego w mgnieniu oka wynagrodzi nam ubytki. Nie ma najmniejszej potrzeby by roślinie dostarczać dodatkowych wartości odżywczych. Zatem nie musimy zajmować się żadnymi nawozami. Dereń Biały z powodzeniem zakwitnie nawet w wyjałowionej glebie. Pozwólmy zatem, by krzew dostosował się do warunków przyrodniczych, w jakich przyszło mu się rozwijać.

Kiedy kwitnie Dereń Biały?

Kwitnienie Derenia Białego przypada na różne miesiące. Wszystko zależy od odmiany, jaką postanowiliśmy zasadzić. Najczęściej jednak okres kwitnienia przypada na czerwiec. Wtedy właśnie na krzakach pojawiają się kwiaty. Owoce zaś zdobią pędy późnym latem. Chociaż Dereń Biały nie należy do roślin jadalnych, zwierzęta z powodzeniem żywią się jego jagodami.

Jakie wymagania ma Dereń Biały?

Dereń białyw ogrodzie
Źródło: Pixabay.com

Dereń Biały nie należy do roślin wymagających. Jest to krzew, który rewelacyjnie znosi mrozy. Nie ma zatem najmniejszej potrzeby, by na okres zimowy usuwać go z gleby. Chociaż preferuje wilgotne podłoże, w czasie krótkotrwałych susz radzi sobie świetnie. Nawet jednorazowe przelanie rośliny nie doprowadzi do jej zgnicia.

Rozmnażanie tej rośliny również nie stanowi problemu. Jest ona również w pełni odporna na zanieczyszczenia. Sadzenie jej w miejskim parku będzie bardzo dobrym rozwiązaniem. Szybko odrastające liście oraz gałęzie spowodują, że nawet ubytki nie będą długo widoczne.

Jak kupić Derenia Białego?

Gotowe do zasadzenia pędy Derenia Białego dostaniemy bez problemu w większości sklepów ogrodniczych. Nawet wielkometrażowe markety budowlane mają w swojej ofercie rozsady tych krzewów. Przed zakupem sprawdźmy, czy wybrana przez nas roślinka nie jest uschnięta. Skontrolujmy także stan gałęzi. Jeżeli nie są zaatakowane żadną chorobą, możemy przystąpić do zakupu.

Posiadając własny jeden krzew, z powodzeniem możemy przystąpić sami do rozsadzania. Szybko zakorzeniający się Dereń Biały nie będzie stawiał oporu. Jednak rośliny najlepiej jest kupować u sprawdzonego źródła. Ogrodnicy zajmujący się krzewami na co dzień chętnie udzielą nam wielu cennych wskazówek. Opowiedzą także jakie inne rośliny będą się dobrze rozwijały w towarzystwie Derenia Białego, a z czego ewentualnie powinniśmy zrezygnować. Niezwłocznie po zakupie powinniśmy umieścić roślinę w miejscu docelowym. Jeżeli krzew będzie hodowany w donicy, pamiętajmy by dobrać jej odpowiednią wielkość. Zbyt mała średnica spowoduje powolny rozrost.

Dereń Biały – co go niszczy

W przypadku Derenia Białego, największych szkód dokonują ptaki. To one, głownie w środowisku naturalnym, żywią się jego owocami. Jednak rzadko kiedy zjadają je bezpośrednio z krzewów, niszcząc przy tym roślinę. Dlatego nie musimy się tym nadmiernie przejmować. Dereń Biały jest wyjątkowo odporny na choroby. Jednak, jak każda roślina może zostać zaatakowany przez patogeny grzybicze. Niestety nie jest to kwestia przewidywalna. Jeśli jednak na liściach Derenia Białego pojawią się jakieś plamy lub przebarwienia sięgnijmy po odpowiednie preparaty. Podobnie, jak w przypadku mszycy, która może zaatakować nasz krzew. Na szczęście pędy Derenia Białego są bardzo wytrzymałe. Żadna kuracja lecznicza tego nie zmieni.

Czy Dereń Biały jest wieloletni?

Większość odmian Derenia Białego to rośliny wieloletnie. Oznacza to, że ich pięknem będziemy cieszyć się przez kilka kolejnych wiosen. Odporność na mróz i minimalna ilość obowiązków związanych z uprawą Derenia Białego powoduje, że coraz chętniej jest on sadzony w przestrzeniach miejskich. Najpopularniejszą odmianą jednoroczną Derenia Białego jest Ivory Halo. Choć jest ona równie wytrzymała, jak pozostałe, jej pędy nie zachwycą nas w kolejnych sezonach kwitnienia.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.