Begonia zimowa Elatior – podlewanie, uprawa, pielęgnacja

Begonie to duża rodzina pięknych tropikalnych kwiatów, które mogą ożywić każdy ogród. Begonia Elatior, znana również jako begonia Rieger ma wszystkie atrybuty, które chcesz, aby miał Twój krajobraz. Jest jedną z najpiękniejszych odmian tej rośliny. Piękne i charakterystyczne kwiatostany można wykorzystać zarówno w ogrodzie, jak i domowym zaciszu. 

Begonia zimowa elaitor to hybryda stworzona przez angielskiego hodowcę roślin Jamesa Veitcha w 1883 roku. Jest to krzyżówka dwóch gatunków — Begonii  socotrana i begonii bulwiastej. Begonia socotrana  pochodzi z Scootra, wyspy oddalonej o kilka kilometrów od wybrzeża Afryki Wschodniej. Ta druga natomiast występuje w tropikalnych regionach Ameryki Południowej. 

Jako roślina kwitnąca zimą potrzebuje krótszych dni i niskich temperatur, aby zakwitnąć. Korzystanie z urządzenia do regulacji temperatury i zasłon zaciemniających może pomóc w rozkwicie tej odmiany przez cały rok. Begonia zimowa to drobna roślina, która rośnie gęsto w małej doniczce lub wiszącym koszu i osiąga zaledwie kilka centymetrów wysokości.

Jak sadzić begonię Elatior?

Ta konkretna odmiana begonii jest dosyć łatwa w uprawie. Jednak jest kilka zasad uprawy, które należy przestrzegać, chcąc ją utrzymać w dobrym stanie. Już na etapie sadzenia w doniczce, czy też w glebie należy zapewnić roślinie dobry drenaż oraz odpływ. Dzięki temu podłoże może oddychać i nie jest zbyt ciężkie. Begonia potrzebuje umiarkowanej ilości wody, wobec tego nie może mieć ani zbyt mokro, ani zbyt sucho. Duża wilgotność ziemi może sprzyjać powstawaniu chorób korzeni np. grzybicy. Jednak zbyt suche podłoże może skutkować usychaniem kwiatów i opadem liści. Warto też zadbać o odpowiednie nasłonecznienie stanowiska, w którym chce się uprawiać begonię zimową.

Rozmnażanie rośliny z cięcia łodygi jest łatwiejsze niż wysiewanie jej z nasion. Jeśli zdecydujesz się użyć nasion, zwróć uwagę, że na początku wzrost będzie powolny. Wysiew rozpocznij wcześniej — w sezonie wegetacyjnym. Najlepiej pomiędzy styczniem a lutym. Upewnij się, że umieszczasz je w słonecznym pokoju lub pod światłem do uprawy, gdy zaczynają rosnąć.

Pielęgnacja — o co warto zadbać?

Uprawa tej kwitnącej hybrydy jest znacznie łatwiejsza, niż mogłoby się wydawać. Zarówno w pomieszczeniu, jak i na zewnątrz. Chociaż długość życia begonii zimowej elatior jest dość krótka, można zadbać o jej rozmnożenie. Robi się to za pomocą sadzonek z końcówek liści z rośliny matecznej.

A skoro już przy tym jesteśmy, oto kilka wskazówek, na które warto zwrócić uwagę:

 1. Jeśli chcesz rozmnażać swoje begonie, upewnij się, że pozyskujesz nasiona od wiarygodnych dostawców. Wrzuć nasiona do miski pełnej wody i pozbądź się tych, które unoszą się na wodzie.
 2. Uprawiaj begonię z dala od dzieci i zwierząt domowych. Korzenie i łodygi zawierają rozpuszczalny szczawian wapnia. Ta cząsteczka zawiera toksyny. Mogą one powodować podrażnienie skóry i wymioty po spożyciu przez psy i koty.
 3. Dobrej jakości begonie zimowe Elatior są sprzedawane wczesną zimą lub późną jesienią.
 4. Begonie dobrze sobie radzą, gdy są hodowane w pomieszczeniu we wczesnych stadiach wzrostu. Na około 10-12 tygodni przed datami ostatnich przymrozków, warto przenieść roślinę na zewnątrz. 
 5. Ściółka z kory jest szeroko stosowana podczas przygotowywania podłoża uprawowego, aby zachować wilgotność gleby. Chroni także przed inwazją chwastów i przed gniciem.
 6. Podlewaj roślinę tylko wtedy, gdy gleba jest sucha i unikaj moczenia liści.

Kwitnienie i zapach

Kwiaty są najbardziej zauważalnymi i obdarzonymi częściami hybrydy begonii Elatior. Mimo że kwiaty tego lądowego gatunku nie mają zapachu, są ogromne i mogą kwitnąć również w pomieszczeniach. Kwiaty kwitną w odcieniach jasnożółtego, białego, różowego lub czerwonego. Każdy kolor pozostaje jasny przez cały sezon kwitnienia.

Ta hybryda jest sprzedawana jako roślina jednorazowa, ponieważ kwitnie zimą, a kwiaty obumierają po zakończeniu sezonu. Ale tak nie jest w przypadku wszystkich begonii, niektóre mogą kwitnąć aż do następnej jesieni.  

Zasady uprawy begonii zimowej Elatior w domu i ogrodzie

Gleba i przesadzanie

Drenaż jest bardzo ważny dla tej rośliny doniczkowej. Warto użyć zwykłej ziemi doniczkowej i uzupełnić ją mchem torfowym, aby uzyskać wysoką chłonność. Pozwoli to także kontrolować poziom pH gleby. Begoniom najczęściej gniją korzenie, gdy gleba pozostaje mokra przez długie godziny.

Begonie należą do roślin kwitnących blisko siebie. Wolą być związane korzeniami. Nie przepadają za przesadzaniem.

Światło i temperatura

Większość gatunków z rodzaju Begonia pochodzi z regionów tropikalnych i subtropikalnych. Z tego powodu można oczekiwać, że begonia przystosuje się do uprawy w pomieszczeniach, w których dostęp do światła słonecznego jest częściowo ograniczony. Należy unikać umieszczania doniczki w pobliżu okna wychodzącego na południe, gdzie światło jest bezpośrednie i zbyt jasne.

Warunki mrozu również powodują, że kwiaty obumierają, więc staraj się, aby temperatura w pomieszczeniu nie spadła poniżej 12°C. Jeśli pąki zaczną opadać, może to oznaczać, że Twoja doniczkowa Begonia cierpi z powodu wyjątkowo zimnej pogody. Staraj się, aby średnia temperatura w pomieszczeniu była ciepła i wilgotna. Aby kwiaty wyglądały na rześkie i świeże, musisz umieścić podłoże do uprawy w miejscu ze stałą cyrkulacją powietrza.

Podlewanie i nawożenie roślin

W każdym sezonie wegetacyjnym Begonię Elatior należy podlewać dość często. Jeśli zdecydujesz się uprawiać tę roślinę w pojemniku, nie chcesz w żadnym momencie pozostawiać jej całkowicie suchej. Jednak nie przesadzaj z wilgotnością. Begonie, które mają bezpośredni kontakt z wodą, często łapią mączniaka, który ostatecznie tworzy białawą powłokę z drobnych strzępek grzybów. Powoduje to gnicie rośliny. Po zakończeniu etapu kwitnienia poczekaj, aż liście, które obumierają, całkowicie wyschną, zanim wrócisz do normalnego podlewania.

Najlepszym okresem na nawożenie begonii jest okres kwitnienia. W okresie zimowym nie zaleca się używania nawozów. Jeśli chcesz wesprzeć fazę kwitnienia, użyj nawozu bogatego w fosfor. Ten pierwiastek znajdujący się w nawozach wspomaga kwitnienie i pomaga roślinie wytwarzać owoce. A ponieważ fosfor musi być wyższy w recepturze,  należy zwracać uwagę na nawóz o proporcjach takich jak 15-30-15.

Pielęgnacja

Aby kontrolować ogólny wzrost, wystarczy przyciąć begonię po zakończeniu fazy kwitnienia. Przycinanie pozwala również roślinie wypuszczać nowe pędy, które później rozwijają się w kwiaty. Poza tym chcemy pozbyć się martwych kwiatów. Kiedy roślina zacznie kwitnąć, nie zmieniaj jej pozycji — może wówczas zrzucić pączki. 

Umiejscowienie

Umieszczenie Begonii zimowej na parapecie sprawi, że kwiaty będą miały obfity i gęsty kolor przez cały sezon kwitnienia. Wystarczy, że będą miały zapewnione wystarczająco jasne, ale przefiltrowane światło. W zależności od regionu może zmieścić się i rosnąć w szybkim tempie w doniczce lub w wiszącym koszu na zacienionym balkonie.

Ze względu na jaskrawoczerwony kolor i oszałamiający kształt, tę odmianę begonii można wykorzystać jako roślinę ozdobną. 

Powszechne szkodniki i choroby, na które należy uważać

W swoim dążeniu do tego, aby ta roślina kwitnąca wyglądała wdzięcznie przez cały rok, prawdopodobnie będziesz musiał poradzić sobie z kilkoma zagrożeniami. Niektóre z powszechnych szkodników żerujących na roślinach begonii to przędziorki, łuski i wełnowce. Te trzy szkodniki uszkadzają liście i powodują, że kwiaty mają małe ciemne plamy. Mączliki również mogą stać się wrogie, zwłaszcza jeśli hodujesz swoją begonię w pomieszczeniu.

Po wyssaniu soku z mięsistych części rośliny zarówno wełnowce, jak i mączliki wydzielają spadź, która przywiera do liści, powodując powstawanie czarnej pleśni. Typową oznaką nadmiernego podlewania jest to, że liście zaczną żółknąć i opadają. Jeśli podlewałeś roślinę z góry, może ona przyciągać pleśń, która powoduje gnicie części, takich jak łodygi i liście.

Do powstrzymania inwazji, możesz użyć syntetycznego mydła owadobójczego. Rozcieńcz je wodą i przeczytaj wszystkie instrukcje na etykiecie. Możesz również pozbyć się wełnowców, wycierając  dotknięte obszary za pomocą wacika nasączonego alkoholem izopropylowym.

Podsumowanie

Różowa begonia zimowa
Źródło: Pixabay.com

Dbając o swoją Begonię Elatior, musisz upewnić się, że zapewnisz optymalne warunki wzrostu, aby mogła się rozwijać.

Oto następujące punkty do zapamiętania:

 • Rośliny te są łatwe w pielęgnacji i rozmnażaniu.
 • Dobrze sprawdzają się zarówno w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz, nie wyrastając zbyt wysoko.
 • Spodziewaj się pięknych kwiatów przez cały rok w różnych kolorach.
 • Nawożenie rośliny nie jest wymagane. Jeśli jednak chcemy ją nieco wzmocnić, warto użyć nawozu wolnego od wapna i rozpuszczalnego w wodzie.
 • Begonia zimowa woli być mocno ukorzeniona, więc nie wymaga przesadzania.
 • Ich niewielkie wymagania pielęgnacyjne sprawiają, że są bardzo popularne.
 • Roślina ta jest toksyczna dla zwierząt i ludzi, dlatego należy je umieszczać poza zasięgiem dzieci i zwierząt domowych.

Mamy nadzieję, że ten przewodnik dał ci doskonały wgląd w hodowlę Begonii Elatior. Jeśli planujesz hodować te piękne rośliny, przygotuj się zawczasu na wszystkie ich potrzeby, aby rosły zdrowo i pięknie.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.