Bezpieczne prace budowlane przy użyciu rusztowań – na co warto zwrócić uwagę?

Prace na wysokości to szczególny etap realizacji inwestycji budowlanych, podczas których niezbędne jest stosowanie szczególnej ostrożności. Przepisy BHP dokładnie regulują zasady, według których takie prace mają być wykonywane. My jednak nieco objaśniając zapisy prawne, przedstawiamy garść wskazówek, jak wykonywać prace na rusztowaniach w sposób bezpieczny.

Odpowiednie zabezpieczenie pracowników na budowie

Rusztowania budowlane to integralny element każdej inwestycji budowlanej, która prędzej czy później obejmuje także prace na wysokości. Pracownicy, którzy są delegowani do takich zadań, powinni zwrócić uwagę na swoje wyposażenie, które z jednej strony zapewni optymalny komfort pracy w ryzykownych warunkach, a z drugiej zagwarantuje bezpieczeństwo.

Środki ochrony indywidualnej nie są obowiązkowym elementem wyposażenia pracownika podczas pracy na wysokości, jednak każda firma, która planuje w niedługim czasie montaż rusztowania i jego użytkowanie, powinna wziąć pod uwagę wszelkie ryzyka i potencjalne konsekwencje, jakie niesie za sobą wypadek pracownika niewyposażonego w podstawowe elementy. O czym mowa? Oczywiście certyfikowana odzież robocza, sprawdzone buty robocze i kask, który chroni specjalistów przed uderzeniem elementu z góry, lub upadkiem. Nie bez znaczenia jest także wyszkolenie pracownika. Krótki warsztat lub praca pod okiem doświadczonego budowlańca z pewnością przyniesie korzyści i zagwarantuje nie tylko efektywne, ale przede wszystkim bezpieczne wykonanie wszelkich prac na wysokości.

Czy ustawienie rusztowania ma znaczenie?

W jaki sposób planuje się rozpoczęcie prac na wysokości? Przede wszystkim analizowane są takie czynniki jak zakres prac, ich specyfika, a także jakość podłoża. W wielu przypadkach firmy budowlane mogą ograniczyć infrastrukturę do tak prostego wyposażenia, jak drabiny jednostronne.

Jeśli jednak prace na wysokości będą trwać kilka lub kilkanaście dni, a w czynnościach będzie uczestniczyć wielu pracowników, konieczne będzie zainstalowanie pełnoprawnego rusztowania. Czynnikiem kluczowym, który zadecyduje o powodzeniu całego przedsięwzięcia, będzie odpowiednie ustawienie konstrukcji. Po pierwsze rusztowanie powinno być montowane ściśle według zaleceń producenta. Nie ma tutaj miejsca na kreatywność ekipy budowlanej i nowe pomysły, które mają zwiększyć efektywność pracy. Sama konstrukcja powinna stanąć na odpowiednio przygotowanym podłożu.

Podłoże to powinno charakteryzować się określoną nośnością (co najmniej 100 kPa), stabilnością, a także odpowiednimi warunkami do odprowadzania wód opadowych. Dodatkowo w miejscach uczęszczanych przez przechodniów, rusztowanie powinno być wyposażone w specjalne daszki ochronne.

Wysoka jakość rusztowania – mniej powodów do konserwacji

Warto pamiętać, że każde rusztowanie musi być poddawane cyklicznym kontrolom technicznym. Kontrole te mają za zadanie wykryć wszystkie potencjalne usterki, a także słabości konstrukcji, które zwiększają ryzyko niebezpiecznych zdarzeń. Niestety wciąż na placach budowy częstym widokiem są stare rusztowania, które pod kątem stanu technicznego pozostawiają wiele do życzenia.

Każda firma budowlana powinna zainwestować w rusztowanie wysokiej jakości, stworzone ze stabilnych i lekkich materiałów. Takie rusztowanie nie tylko zapewni bezpieczeństwo pracowników, ale także zaoszczędzi czas i pieniądze poświęcone na regularną konserwację konstrukcji. A doskonale wiemy, że na placu budowy nigdy nie ma odpowiedniego momentu na wykonanie takiej konserwacji.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.