Cieknący grzejnik – jak sobie z nim poradzić?

Wasz grzejnik cieknie? Zastanawiacie się co może być przyczyną i jak sobie poradzić z takim problemem? Zapraszamy zatem do lektury poniższego poradnika.

Utrzymanie optymalnej temperatury w mieszkaniu zależy w ogromnej mierze od sprawnie działających grzejników oraz samej instalacji grzewczej. Jeżeli z któregoś z kaloryferów zaczyna cieknąć to znaczy, że mamy całkiem poważny problem, z którym należy sobie jak najszybciej poradzić. W poniższym artykule opiszemy najczęstsze przyczyny, dlaczego grzejnik w waszym mieszkaniu może cieknąć oraz podpowiemy jak poradzić sobie z tym problemem.

Cieknący grzejnik – nie zawsze trzeba dzwonić od razu po specjalistę

Zacznijmy od tego, że nikt nie poradzi sobie lepiej z problemem cieknącego grzejnika niż profesjonalny hydraulik. Niestety nie zawsze mamy możliwość skorzystania z jego usług z różnorakich powodów ( wysokie koszta, brak wolnych terminów u fachowca itd. ). Samodzielna naprawa cieknącego kaloryfera na szczęście jest jak najbardziej możliwa i co istotne nie musi być bardzo kosztowna. Nie zalecamy również odwlekać momentu naprawy – im szybciej uporacie się z cieknącym grzejnikiem, tym lepiej. Nie warto ryzykować zalania podłogi w pomieszczeniu.

Cieknący grzejnik – najczęstsze przyczyny

Wyszczególnić można kilka głównych powodów, dla których z naszego grzejnika może cieknąć woda. Część z nich jest stosunkowo prosta i tania do usunięcia, ale niektóre wymagać będą niestety bardziej drastycznych kroków.

Cieknąca uszczelka zaworu grzejnikowego

Bardzo częstym zjawiskiem jest kapanie wody z zaworu grzejnika. Aby poradzić sobie z taką przypadłością konieczne będzie uprzednie spuszczenie wody z grzejnika. W nowszym budownictwie będzie to prostsze ze względu na oddzielny obwód dla każdego grzejnika. Natomiast w starszych mieszkaniach może się to z koniecznością spuszczenia wody z całego układu co jest znacznie bardziej problematyczne i czasochłonne.

Po wykonaniu tej czynności należy kluczem nastawnym odkręcić zawór mocujący do rury, jak i mocowanie grzejnika. Następnie konieczna będzie wymiana uszczelek na nowe oraz naniesienie na nie, choć odrobiny smaru. W przypadku braku uszczelek pod ręką najlepiej będzie zdecydować się na użycie taśmy teflonowej. W niektórych przypadkach może wystarczyć samo dokręcenie nakrętki na trzpieniu lub też wyłącznie wymiana uszczelki.

Wymiana zaworu grzejnikowego

Jeżeli problem jest poważniejszy i leży gdzie indziej konieczne może się wymienienie zaworu grzejnika. Nowy zawór to zazwyczaj koszt od kilku do nawet stu złotych. Jego wymiana nie należy do zbyt skomplikowanych czynności więc nawet laik powinien sobie z takową czynnością poradzić. Przy okazji wymiany zaworu można opcjonalnie rozważyć też możliwość przepłukania grzejnika z nieczystości, jakie mogły uzbierać się w jego wnętrzu.

Kiedy cieknący grzejnik należy zastąpić nowym modelem?

Dużo bardziej ekstremalnym przypadkiem jest to, gdy grzejnik posiada pęknięte czy też pordzewiałe żeberka. Sytuacja tego typu nie zdarza się często, ale niestety może mieć miejsce. Wtedy konieczna będzie już wymiana grzejnika na nowy model. Sprawdź rozstaw i moc grzejnika i poszukaj nowego modelu. Wybierając nowy model warto rozważyć zakup grzejników dekoracyjnych, które są obecnie niezwykle modne. Dzięki temu nie tylko pozbędziesz się kłopotu z cieknącym grzejnikiem, ale również odświeżysz wygląd danego pomieszczenia w domu.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.