Fotowoltaika jako element CSR w przedsiębiorstwach

Społeczna odpowiedzialność biznesu (CSR), czyli dobrowolne działania i decyzje firm, które wpływają na społeczeństwo i środowisko poprzez przejrzyste i etyczne zachowanie.
Działania CSR skupiają się głównie na zrównoważonym rozwoju, ochronie środowiska, wkładzie społecznym i rozwoju społeczności.
Jednym z celów zrównoważonego rozwoju jest inwestowanie w odnawialne źródła energii, co jest wpisane w strategię CSR wielu firm i organizacji. Zapraszamy do przeczytania poniższego artykułu, z którego dowiesz się najważniejszych informacji.

RAPORTY CSR

Firmy publikujące roczne raporty CSR (Corporate Social Responsibility) mają na celu m.in. skuteczną informacje zarówno interesariuszy, jak i wszystkich zainteresowanych o tym, jakie społecznie odpowiedzialne działania zostały podjęte w ostatnim czasie. Raport CSR to dokument, który stanowi narzędzie komunikacji firmy z otoczeniem i obejmuje wiele obszarów istotnych dla działalności biznesowej firmy.

Dzięki raportowaniu CSR firmy mogą wzmacniać swoją tożsamość poprzez identyfikację swoich klientów, kształtowanie ich wizerunku wewnątrz i na zewnątrz organizacji, wzmacnianie swoich wartości i zwiększanie sprzedaży. Na wzrost sprzedaży produktów i usług firmy wpływa także poziom zaufania klientów oraz to, jak firma poprzez swoje działania oddziałuje na lokalną społeczność.

Do organizacji publikujących coroczne raporty CSR należą spółki giełdowe, banki i inne duże jednostki zainteresowania publicznego. Kryteria, które nakładają obowiązek publikacji raportów CSR to:

  • średnioroczne zatrudnienie powyżej 500 pracowników,
  • suma bilansowa powyżej 20 mln EUR lub przychody netto powyżej 40 mln EUR.

Społeczna odpowiedzialność biznesu oraz sposób, w jaki firmy postrzegają realia społeczno-gospodarcze i środowiskowe, wpływa na realizację ich ogólnej strategii biznesowej.

FOTOWOLTAIKA WPISUJE SIĘ W STRATEGIĘ CSR FIRM

Inwestycje w Odnawialne Źródła Energii zajmują ważne miejsce w raportach CSR wielu firm. Energia słoneczna odgrywa ważną rolę w sektorze energetycznym nie tylko ze względu na stosunkowo łatwą instalację systemu fotowoltaicznego, ale także dlatego, że jest najmniej problematycznym źródłem energii odnawialnej.

Dzięki elektrowniom fotowoltaicznym firmy zyskują nowe możliwości biznesowe i budują wizerunek odpowiedzialnych społecznie i innowacyjnych. Fotowoltaika przetwarza energię słoneczną w energię elektryczną w sposób przyjazny dla środowiska i jest podstawą zrównoważonego rozwoju i budowania dobrej reputacji firm. Podczas wytwarzania energii elektrycznej z energii słonecznej, fotowoltaika nie emituje CO2, NOx, SOx, PM2,5, PM10, benzopirenu ani innych szkodliwych gazów lub pyłów powstających podczas spalania paliw kopalnych. Częściowym rozwiązaniem rosnącej zachorowalności polskiego społeczeństwa, której bezpośrednią przyczyną jest smog, jest zeroemisyjna energia słoneczna, czyli innymi słowy inwestycja w instalację fotowoltaiczną.

W wyniku produkcji energii elektrycznej przez instalację fotowoltaiczną:

  • nie występuje zanieczyszczenie termiczne wód powierzchniowych (np. rzek i jezior),
  • nie występuje zanieczyszczenie chemiczne wód podziemnych, które ma miejsce wskutek ługowania składowisk popiołów lotnych i żużli z elektrowni spalających węgiel kamienny i brunatny.

Każda MWh energii wyprodukowanej w systemie fotowoltaicznym nie powoduje zużycia zasobów wody pitnej. Systemy wytwarzania energii słonecznej nie generują hałasu podczas wytwarzania energii, więc nie obciążają domów w pobliżu miejsca wytwarzania energii.

Ponadto elektrownie słoneczne częściowo stabilizują sieć elektroenergetyczną (napięcie, częstotliwość), zmniejszają straty przesyłowe w dużych fragmentach sieci nn/NS oraz pozytywnie wpływają na lokalne gospodarstwa domowe.

Firma posiadająca elektrownię słoneczną o mocy 500 kWp produkuje na swoje potrzeby około 500 MWh energii elektrycznej rocznie, dzięki czemu do środowiska nie jest emitowane około 382,5 ton dwutlenku węgla rocznie.

PODSUMOWANIE

Zatem firmy posiadające instalację fotowoltaiczną (https://sunsol.pl/fotowoltaika-dla-firm/) w realny sposób przyczyniają się do ochrony środowiska naturalnego każdego dnia.

Decydując się na inwestycję w instalację fotowoltaiczną warto wcześniej przeprowadzić audyt fotowoltaiczny, aby fachowiec mógł dokładnie ocenić i zamontować przyszłą instalację.

Chcesz znaleźć panele fotowoltaiczne dopasowane do potrzeb Twojej firmy? Zachęcamy do kontaktu z firmą SunSol, którzy w swojej ofercie oferują energooszczędne panele fotowoltaiczne najwyższej jakości. Dodatkowo pomogą w otrzymaniu dofinansowania na fotowoltaikę dla firm.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.