Jak obliczyć powierzchnie dachu?

Bez względu na to czy dopiero budujesz swój dom, czy też planujesz przeprowadzenie remontu, w przypadku dachu niezbędne są dokładne obliczenia. Tylko jeśli wiesz, jak dokładnie obliczyć powierzchnię dachu, zgłosisz adekwatne zapotrzebowanie na materiały. Sprawdź, jak obliczyć powierzchnię pokrycia dachowego.

Powierzchnia dachu ze względu na krzywiznę oraz nierzadko specyficzną konstrukcję, nie jest łatwa w obliczeniu. O ile standardowe dachy dwuspadowe nie muszą przysparzać trudności, tak obliczenie powierzchni dachu w bardziej skomplikowanym budynku może być problematyczne. Dlatego przydatnym narzędziem może być kalkulator powierzchni dachu.

Jak obliczyć powierzchnię pokrycia dachowego? O tym musisz pamiętać!

Oczywiście kalkulator powierzchni dachu jest narzędziem, które wydatnie ułatwia obliczenie powierzchni pokrycia dachowego, jednak warto wiedzieć, jakie parametry należy wziąć pod uwagę, jeśli chcesz precyzyjnie wyliczyć w jakich ilościach potrzebna będzie Ci dachówka ceramiczna czy blachodachówka. Zatem aby obliczyć powierzchnię dachu należy wziąć pod uwagę takie aspekty jak:

  • kształt dachu – jego określenie to elementarne zadanie, które będzie niezbędne zarówno w przypadku remontu, jak i budowy powierzchni dachu. Najczęściej będzie to dach dwuspadowy bądź wielospadowy. W starszych budynkach często można spotkać płaski dach, a może Twoja nieruchomość posiada oryginalny dach stożkowy?
  • wymiary – kolejny niezbędnik do obliczenia powierzchni dachu to jego wymiary. Zacznijmy od tych podstawowych, czyli długości i szerokości. W przypadku dachów dwuspadowych bądź jednospadowych będzie to proste zadanie, jeśli jednak budujesz nieruchomość z dachem wielospadowym, ułatwieniem przy obliczeniach może być podzielenie fragmentów dachu na proste figury geometryczne, dzięki czemu prostsze będzie precyzyjne obliczenie powierzchni dachu.
  • kąt nachylenia dachu – mogłoby się wydawać, że jeśli powierzchnia dachu dwuspadowego to de facto dwa prostokąty, obliczenie całkowitej powierzchni pod dachówki ceramiczne będzie nieskomplikowane. Nie można jednak zignorować kąta nachylenia, który także ma wpływ na ostateczne wyliczenia. Warto też zaznaczyć, że kąt nachylenia będzie szczególnie ważny, jeśli obliczasz powierzchnię dachu pod kątem montażu instalacji fotowoltaicznej. Panele słoneczne wymagają bowiem określonego ustawienia względem słońca, żeby optymalnie wykorzystać warunki atmosferyczne.
  • wzór na obliczenie powierzchni dachowej – wzory matematyczne to nieodzowny element jeśli chodzi o pomiary dachu. Ze względu na rodzaj dachu, należy zastosować odpowiednie wartości.

Kalkulator powierzchni dachu – jak używać?

Najwygodniejszym sposobem na skuteczne wyliczenia będzie kalkulator powierzchni dachu. Dzięki wykorzystaniu specjalistycznych algorytmów, precyzyjnie oszacujesz koszt materiałów niezbędnych do budowy bądź remontu nieruchomości. Dotyczy to zarówno prac zewnętrznych, jak np. dachówki, ale również konstrukcji dachu w Twoim domu, czyli niezbędnej izolacji i innych materiałów. Kalkulator ułatwi chociażby obliczenie tego, w jakiej liczbie krokwie będą potrzebne do zbudowania trwałej konstrukcji na Twoim domu.

Do właściwego obliczenia powierzchni oraz materiałów niezbędna będzie praca na rysunku technicznym. Korzystając z profesjonalnych programów komputerowych wystarczy wprowadzić najważniejsze parametry budynku. Jeśli w Twoim domu konstrukcja dachu jest nietypowa i dzieli się na kilka np. prostokątów, łatwiej obliczyć powierzchnię pojedynczych fragmentów, a następnie zsumować je, w efekcie czego uzyskasz łączną wartość. Jeśli chodzi o uwzględnienie kąta nachylenia, najlepiej posiłkować się specjalistyczną tabelą i podstawić właściwy wzór. W ten sposób dokładnie obliczysz niezbędną ilość materiałów, a nawet koszty robocizny.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.