Jakie wyróżniamy rodzaje plis okiennych?

Artykuł partnera.

Rolety i żaluzje przede wszystkim stanowią dekorację domu lub mieszkania. Ich głównym zadaniem jest także ochrona pomieszczenia przed zbyt dużym nasłonecznieniem. Obecnie jednak rolety i żaluzje nie są już tak często stosowane. W związku z tym, że osłony okienne powinny być funkcjonalne, coraz większą popularnością odznaczają się plisy okienne. Jakie są ich rodzaje i na czym polega ich praktyczność? Sprawdźmy.

Rodzaje plis okiennych

Plisy okienne to jeden z kilku typów zasłon o innowacyjnym zastosowaniu. Różnią się one od zwykłych rolet tym, że można je regulować zarówno z dołu, jak i z góry. Ich konstrukcja pozwala więc na zasłonięcie górnej, dolnej lub środkowej części okna.

Możemy wyróżnić kilka rodzajów plis okiennych: zwykłe, zaciemniające i termoizolacyjne. Te pierwsze wykonane są z półprzezroczystych tworzyw, a tym samym przepuszczają tylko odrobinę światła, powodując średnie zaciemnienie. Można je wykorzystać w mniejszych pomieszczeniach, najlepiej takich od strony północnej, aby móc samodzielnie dopasować poziom nasłonecznienia.

Plisy zaciemniające posiadają gumową warstwę, przez co do wnętrza dostaje się o wiele mniej światła. Osłony te sprawdzą się w pokojach podatnych na silne nasłonecznienie. Zaleca się ich montaż w pokojach od strony południowej.

Firma Tapparella w swojej ofercie posiada także plisy termoizolacyjne. Są one wykonane z cienkiej warstwy aluminium, która ma za zadanie odbijać promienie słoneczne. Do pomieszczenia dostaje się mniej światła, a więc jego nagrzewanie jest ograniczone. Niższa temperatura wnętrza sprawia, że przebywając w nim, będziemy odczuwać większy komfort.

Jak zamontować plisy okienne?

Na rynku dostępne są dwa rodzaje plis okiennych podzielone ze względu na ich montaż: inwazyjne i bezinwazyjne. Pierwsze z nich sprawdzą się w każdym typie okna, ale ich montaż będzie o wiele bardziej czasochłonny, ponieważ wymaga użycia dodatkowych narzędzi. Montaż bezinwazyjny jest prostszy w konstruowaniu, ponieważ w takim przypadku potrzeba jedynie kilku zaczepów, które mocuje się na krawędziach okna. Istotną wadą tego typu plis okiennych jest natomiast to, że ta instalacja jest możliwa jedynie w oknach otwieranych.

To, jaki rodzaj montażu wybrać, zależne będzie jednak od rodzaju i rozmiaru naszego okna. W przypadku wyższych i szerszych okien lepsze okażą się osłony inwazyjne. Ta instalacja jest o wiele bardziej wytrzymała oraz jest w stanie utrzymać niemałe ciężary. Do niewielkich okien, takich jak na przykład te montowane w łazience, zaleca się z kolei użycie plis bezinwazyjnych.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.