Kiełkownice – dlaczego warto rozważyć ich zakup

Kiełkownice to proste urządzenia przeznaczone do domowej hodowli kiełków. Spożywanie kiełków to znakomity sposób na uzupełnienie niedoborów witamin i minerałów, jednak kiełki, które kupujemy w sklepach mogą zawierać metale ciężkie i inne toksyczne substancje. Samodzielna uprawa kiełków z wysokiej jakości, ekologicznych nasion eliminuje ten problem.

Kiedy warto zainteresować się zakupem kiełkownicy?

Zakup kiełkownicy to znakomity pomysł, jeżeli jesteśmy wielkimi amatorami kiełków i spożywamy je regularnie. Kiełkownica może być bardzo pomocna, gdy zależy nam na jednoczesnym przygotowywaniu różnego rodzaju kiełków. Choć możemy obyć się bez tego urządzenia, może ono pomóc w zaoszczędzeniu dużej ilości czasu (przy bardziej zaawansowanych kiełkownicach naszym jedynym zadaniem jest uzupełnianie wody).

Dzięki zastosowaniu kiełkownicy możemy spożywać kiełki w całości, co wiąże się z oszczędnościami (kiełki uprawiane na wacie lub ligninie należy przycinać).

Jak wybrać dobrej jakości kiełkownicę?

Dobrej jakości kiełkownice nie są urządzeniami kosztownymi. Już za kilkadziesiąt złotych możemy nabyć urządzenie, które będzie całkowicie spełniało swoje funkcje. Zanim zdecydujemy się na zakup, powinniśmy zadać sobie pytanie jakie są nasze potrzeby. Jeżeli od czasu do czasu uprawiamy jeden rodzaj kiełków, całkowicie wystarczająca będzie dla nas kiełkownica jednopiętrowa. W sytuacji, gdy spożywamy duże ilości różnych rodzajów kiełków, warto zainwestować w kiełkownicę, która posiada co najmniej 3 piętra.

W sprzedaży dostępne są kiełkownice wykonane ze szkła, plastiku czy gliny. Szczególnie popularne są kiełkownice szklane i plastikowe, gdyż przepuszczają światło, co umożliwia kiełkom szybki wzrost. Kiełkownice gliniane są często wybierane ze względu na swoje walory dekoracyjne. Posiadają one ścianki nie przepuszczające światła, dlatego nie występują w wersji piętrowej.

Wybierając kiełkownicę powinniśmy zwrócić uwagę na ilość otworów, które umożliwią dobrą wentylację (kiełki do prawidłowego wzrostu potrzebują tlenu). Jeżeli wybieramy kiełkownicę piętrową, koniecznie sprawdźmy czy jej piętra są stabilne i nie stwarzają problemów przy zdejmowaniu.

Jak wybrać najlepsze nasiona na kiełki?

Do uprawy w kiełkownicy należy wybierać wyłącznie wysokiej jakości nasiona. Najlepiej sprawdzą się ekologiczne nasiona na kiełki od renomowanych, polskich producentów. W żadnym wypadku nie powinniśmy kupować nasion na wagę czy nasion niepewnego pochodzenia. Pamiętajmy, że na opakowaniu nasion musi znajdować się numer seryjny, dokładny opis rośliny, a także aktualny termin przydatności. Opakowanie nasion w żadnym wypadku nie może być uszkodzone, wilgotne lub przebarwione. Starajmy się kupować taką ilość nasion jaką jesteśmy w stanie zużyć przed upływem terminu ważności. Jeżeli posiadamy zapas nasion na kiełki, przechowujmy je w suchym i chłodnym pomieszczeniu.

Uprawa kiełków w kiełkownicy – od czego zacząć?

Uprawa kiełków w kiełkownicy nie jest zadaniem skomplikowanym. Zaczynamy od dokładnego umycia kiełkownicy i przepłukania nasion na kiełki w bieżącej wodzie. Jeżeli widzimy, że niektóre nasiona są uszkodzone – pozbądźmy się ich. Możemy przyspieszyć kiełkowania namaczając nasiona przez noc. Kolejnym krokiem jest ułożenie nasion w kiełkownicy. Pamiętajmy o tym, żeby na jedno piętro przypadał jeden gatunek nasion. Jest to niezwykle ważne, gdyż rozwijają się one w swoim tempie (większe nasiona mogą zagłuszyć nasiona małe). Większość nasion na kiełki kiełkuje w ciągu maksymalnie 7 dni. Jedyne o czym musimy pamiętać przez ten czas to ich regularne, równomierne podlewanie.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.