Magazyny energii z fotowoltaiki – jakie wybrać?

Zdecydowałaś lub zdecydowałeś się na zamontowanie na swoim domu paneli fotowoltaicznych? To dobry krok w stronę ekologicznego i oszczędnego gospodarstwa domowego. Aby móc w pełni wykorzystać energię ze słońca, instalację warto uzupełnić o magazyny energii do fotowaltaiki. Co warto o nich wiedzieć i jaki magazyn energii z fotowoltaiki wybrać?

Przydomowe magazyny energii z fotowoltaiki – dlaczego warto z nich korzystać?

Podstawową zaletą posiadania magazynu energii jest możliwość przechowywania energii wytworzonej przez panele fotowaltaiczne i wykorzystania jej w dogodnym momencie. Taki sposób korzystania z energii ze słońca w gospodarstwie domowym pozwala prosumentom na całkowite uniezależnienie się od dostawców prądu. Jeżeli zdecydujesz się na magazyny energii, przestaniesz także obawiać się przerw w dostawie prądu, bo będziesz mieć własne źródło energii niezależne od awarii i przerw w dostawie od lokalnej firmy energetycznej.

Magazyny energii do fotowoltaiki doskonale sprawdzają się również wszędzie tam, gdzie zapotrzebowanie na prąd jest szczególnie duże. Jeżeli ilość energii przetworzonej przez panele ze słońca nie jest wystarczająca, w magazynach energii można przechowywać także energię kupioną od zewnętrznego dostawcy w atrakcyjnej cenie, np. nocą w ramach taryfy z niższymi stawkami nocnymi.

Jakie magazyny energii do fotowoltaiki wybrać?

Przede wszystkim warto wybrać wytrzymały i trwały magazyn energii, którego praca bazuje na akumulatorach litowo-żelazowo-fosforanowych. Takie akumulatory są rodzajem akumulatorów litowo-jonowych, których działanie jest podobne do baterii wykorzystywanych w autach elektrycznych czy nowoczesnych telefonach komórkowych.

Na jakie inne cechy magazynów energii z fotowoltaiki należy jeszcze zwrócić uwagę?

  1. Pojemność baterii. Powinna być dostosowana do zapotrzebowania energetycznego i do wydajności instalacji fotowoltaicznej. Aby w pełni wykorzystywać możliwości magazynu energii, musi on móc przechowywać całą nadwyżkę prądu.
  2. Zabezpieczenie przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi i wilgocią. Przydomowy magazyn energii narażony jest na zmienne warunki atmosferyczne przez cały rok – działanie bardzo niskich i wysokich temperatur, deszcz, śnieg, grad i silny wiatr to niektóre z nich.
  3. Zabezpieczenie przed przeciążeniem i zwarciem.
  4. Modułowa budowa. W razie potrzeby umożliwia rozbudowę magazynu energii o kolejne moduły.

Magazyny energii z fotowoltaiki to urządzenia, które uczynią Twój dom jeszcze bardziej ekologicznym i ekonomicznym. Zastanów się, jakiego magazynu energii potrzebujesz i uczyń swoją domową instalację fotowoltaiczną jeszcze bardziej dopasowaną do Twoich potrzeb!

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.