Malowanie płytek ceramicznych

Każde wnętrze od czasu do czasu, potrzebuje przejść małą metamorfozę. Jak się okazuje, wcale nie musi ona kosztować mnóstwa czasu oraz pieniędzy. W przypadku łazienki, gdzie są nałożone płytki może być to szybka i prosta zmiana. Wystarczy, że właściciele zdecydują się na malowanie płytek łazienkowych. Jak się okazuje, jest to bardzo ekonomiczny sposób, który pozwoli płytkom uzyskać estetyczny, a przy tym niepowtarzalny wygląd.

Malowanie płytek łazienkowych krok po kroku

Decydując się na nałożenie farby na płytki, powinny być w tym celu zastosowane specjalistyczne środki. Wynika to z odmiennej specyfiki różnych powierzchni, a także tego, że w łazienkach panują dość wymagające warunki. Farba do płytek ceramicznych powinna być odporna na wilgoć, wodę, szorowanie, detergenty i wiele innych. 

Z tego powodu, w sklepie powinno się szukać produktów przeznaczonych do podłoży ceramicznych, czyli np. płytek lub glazury. Nie należy sięgać po farby, które mogą być wykorzystane do pokrycia różnych rodzajów ceramiki. Z czego to wynika? Otóż wszystkie z nich mają odmienne wymagania, a także są eksploatowane z różną intensywnością.

Jaką farbę do płytek ceramicznych wybrać?

Farba do płytek ceramicznych powinna przede wszystkim charakteryzować się dobrą przyczepnością do podłoża. Istnieje wiele różnych produktów do pokrycia płytek. W sklepach dostępne są farby epoksydowe, alkidowo-uretanowe, a także akrylowe. Pierwsze z nich, czyli farby epoksydowe charakteryzują się tym, że są bardzo skuteczne, jednak ich nakładanie potrafi być dość skomplikowane. Oprócz tego, farby epoksydowe nie należą do najtańszych. Kolejnym plusem tego rodzaju produktów jest to, że są one bezzapachowe, dzięki czemu nie stanowią zagrożenia dla ludzkiego organizmu.

Farby alkidowo-uretanowe, są najczęstszym produktem stosowanym do malowania powierzchni płytek. Ich znakiem rozpoznawczym jest to, że posiadają charakterystyczną, błyszczącą barwę. W przypadku jednak zastosowania ich do malowania płytek podłogowych, tego rodzaju farby powinny posiadać podwyższoną odporność na ścieranie.

Ostatni rodzaj farb, czyli farby akrylowe, to produkt dość wymagający. W szczególności wtedy, kiedy w pomieszczeniu panuje duża wilgoć, powinno się zastosować specjalną odmianę tej farby. Kiedy jednak już przejdzie się etap kupowania odpowiedniego produktu do malowania, można zacząć remont.

Pomalowane płytki ceramiczne
Źródło: Pexels.com

Odpowiednio przygotowane podłoże

Przed malowaniem płytek łazienkowych, należy odpowiednio przygotować podłoże, które zostanie poddane malowaniu.

  1. Pierwszym krokiem powinno być wyniesienie wszelkich sprzętów i mebli, które znajdują się w pomieszczeniu, które zostanie poddane malowaniu.
  2. Następnie, należy dokładnie odtłuścić płytki ze wszelkich plam czy zacieków. Ominięcie tego kroku, mogłoby skutkować gorszym przyleganiem farby.
  3. Przed przystąpieniem do malowania, należy także sprawdzić, czy płytki nie mają jakichkolwiek ubytków. Jeżeli tak, powinny one natychmiastowo zostać wypełnione wodoodporną masą do wypełnienia płytek. Takie rozwiązanie, pozwoli im nie tylko estetyczniej wyglądać, ale przede wszystkim – płytki nie będą podatne na wnikanie wilgoci.
  4. Wszystko gotowe, można przystąpić do malowania płytek łazienkowych.

Zalety malowania płytek łazienkowych

Chociaż stosowanie farby do płytek ceramicznych nie jest jeszcze zbyt popularną formą odświeżania wnętrz, to potrafi ona przynieść wiele korzyści. Należy zacząć od tego, że jest to wygodny i praktyczny sposób aranżacji wnętrza. Co więcej, wybrany produkt do malowania może nadać płytkom wyjątkowy kolor i indywidualny styl. Obecnie, rynek obfituje w farby w różnych odcieniach, dzięki czemu każdy znajdzie coś, co będzie odpowiadało jego preferencjom. Ponadto, malowanie płytek łazienkowych jest świetnym sposobem na uzupełnienie powstałych ubytków, czy pokrycie rys.  Może się to okazać szczególnym ułatwieniem dla osób, które nie chcą rezygnować z wybranego wcześniej wzoru płytek. Wystarczy tylko odpowiednia masa wypełniająca i farba, a stare płytki ponownie odzyskają swój blask.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.