Montaż betonu architektonicznego krok po kroku

Płyty z betonu architektonicznego to popularne elementy dekoracyjne często stosowane w pomieszczeniach, gdzie panuje duża wilgotność powietrza (np. kuchniach albo łazienkach). Zadanie ich zamontowania zwykle powierza się doświadczonym fachowcom. Można jednak z powodzeniem zająć się tym samodzielnie. Dowiedz się, jak wykonać montaż betonu architektonicznego z wykorzystaniem rozmaitych metod instalacyjnych.

Montaż płytek za pomocą kleju

W przypadku ścian o szorstkiej powierzchni najlepiej sprawdza się opcja przymocowywania betonowych płyt przy użyciu odpowiednio dobranego kleju, zalecanego przez producenta betonu architektonicznego. W trakcie realizacji prac montażowych najpierw dopasowuje się wymiary płyt do indywidualnych potrzeb, odpowiednio je docinając przy zastosowaniu narzędzi kamieniarskich. Następnie wykonuje się gruntowanie ściany oraz płyty z betonu architektonicznego od spodniej strony. W dalszej kolejności zagruntowane powierzchnie pokrywa się warstwą kleju o odpowiedniej grubości. Po przyłożeniu i dociśnięciu płytki do ściany trzeba usunąć ewentualne zabrudzenia klejem. Warto pamiętać o zaimpregnowaniu betonu specjalnym preparatem zalecanym przez producenta.

Instalacja betonu architektonicznego przy użyciu kotew i śrub

Płyty z betonu dekoracyjnego można z powodzeniem przymocować do ściany przy użyciu śrub lub kotew. W obu przypadkach przed nałożeniem płytek na ścianę trzeba najpierw wykonać gruntowanie, a następnie wywiercić dziury po bokach poszczególnych produktów oraz w podłożu. Następnie w przygotowanych otworach umieszcza się specjalne kołki rozporowe oraz dokręca się śruby. Jeśli włożono tam kotwy, płytki trzeba koniecznie pokryć je zaprawą.

Istnieje również możliwość zainstalowania płyt kupionych w takim sklepie jak BTB Beton Architektoniczny Sp. z o.o. przy zastosowaniu kleju oraz kotew mocujących. Przy tej metodzie najpierw przykleja się płytkę do ściany, a następnie wyrównuje się je i poziomuje.  Potem w wywierconych wcześniej dziurach przykręca się kotwy. W zależności od indywidualnych potrzeb i upodobań można je też zamaskować przy wykorzystaniu specjalnych nakładek.

Montaż betonu architektonicznego – która metoda jest najlepsza?

Wybór odpowiedniego sposobu montażu betonu dekoracyjnego zależy nie tylko od osobistych preferencji użytkownika, ale też od struktury muru. Szorstkie ściany w stanie surowym z reguły pokrywa się betonowymi płytami przy użyciu kleju. Z kolei kotwy i śruby okazują się idealnym rozwiązaniem w przypadku idealnie gładkich ścian.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.